Zamknij

Zarządzanie wizualne – czym jest i czemu warto je wdrożyć?

artykuł sponsorowany + 08:18, 26.08.2022 Aktualizacja: 08:18, 26.08.2022

Nie od dziś wiadomo, że to, co widzimy, zapamiętujemy najlepiej i do tego też najdokładniej się stosujemy. Wzrok to nasz najważniejszy zmysł i fakt ten wykorzystywany jest na niezliczone sposoby. W tym również do usprawnienia sposobów zarządzania – spotykamy się z nim na co dzień w przestrzeni publicznej (np. znaki drogowe), szkołach i uczelniach oraz oczywiście w pracy. W końcu nie bez podstawy mówi się, że obraz znaczy więcej, niż tysiąc słów.

Visual Lean Management i system 5S/6S

Zarządzanie wizualne (Visual Lean Management), jak sama nazwa wskazuje, skupia się na przekazywaniu informacji, instrukcji, zaleceń, harmonogramów, wytycznych, procedur i innych zasad postępowania w taki sposób, aby mogły być łatwo odebrane wzrokowo, zrozumiane i zastosowane. Znajduje zastosowanie między innymi do:

  • zarządzania pracownikami,
  • zarządzania materiałami,
  • zarządzania wyposażeniem (urządzeniami, akcesoriami, maszynami),
  • zarządzania procedurami,
  • zarządzania pomiarami i monitoringiem.

Koncepcja zarządzania wizualnego jest bardzo szeroko stosowana i możliwa do wprowadzenia w zasadzie w każdej branży. Jest też bardzo elastyczna i z powodzeniem może łączyć się z innymi systemami, z których do najbardziej popularnych należy 5S.

Pod tym skrótem kryją się kolejne kroki, których wdrożenie i przestrzeganie pozwala zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakość stanowiska pracy. System pochodzi z Japonii i jest podstawą filozofii biznesowej Kaizen, która zakłada ciągłe udoskonalanie i poprawę procesów zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach.

Do kroków tych należą Selekcja (Sort), Systematyka (Set in Order), Sprzątanie (Shine), Standaryzacja (Standarize), Samodoskonalenie (Sustain). Rozszerzenie tego systemu do 6S, czyli o Bezpieczeństwo (Safety), proponuje w swoich rozwiązaniach firma SALMON HYGIENE, dostarczająca na rynek między innymi wyposażenie do przemysłu spożywczego oraz artykuły HACCP. O ile podstawowe 5 kroków następuje po sobie, tak bezpieczeństwo jest wymagane przy każdym z etapów procedury. W myśl Visual Management do wdrożenia systemu i poprawy bezpieczeństwa można użyć pomocy wizualnych, jak kodowanie kolorami czy tablice cieni.

Tablice cieni – proste rozwiązanie na optymalizację pracy

Tablice cieni 5S/6S są dokładnie tym, na co wskazuje ich nazwa. Metoda jest bardzo prosta, a przy tym charakteryzuje się wysoką skutecznością w organizacji pracy, a przez to zwiększenia bezpieczeństwa procesu produkcji, optymalizacji czynności na stanowisku, zarówno związanych z samą produkcją, jak i utrzymaniem porządku po jej zakończeniu.

Tablice cieni służą bowiem jako miejsce do przechowywania narzędzi i akcesoriów przeróżnego rodzaju, używanych przez pracownika na swoim stanowisku lub przeznaczonych do szerszego użytku, np. czyszczenia powierzchni wspólnych. Tablica to sposób zawieszenia i wyeksponowania narzędzi i akcesoriów, pod każdym z nich znajduje się zaś „cień”, czyli obrys danego przedmiotu. Dzięki temu wizualne rozpoznanie jego braku na tablicy jest błyskawiczne. Przyczynia się to do zwiększenia zarówno produktywności, jak i bezpieczeństwa pracy i procesu. Ten drugi czynnik może być dodatkowo powiązany z kodowaniem kolorami. Jest to taka kompozycja tablic cieni i znajdujących się na nich narzędzi/akcesoriów, by każdy kolor odpowiadał np. innemu elementowi procesu, pomieszczeniu, grupie pracowników. To rozwiązanie szczególnie cenione w przemyśle spożywczym oraz innych branżach, w których istnieje ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%