Dach czterospadowy jest ciekawy pod względem architektonicznym. Układ tego typu wykazuje się także znaczną sztywnością. Wykonanie dachu z czterema połaciami jest jednak droższe w odniesieniu do więźb dwuspadowych.
Dach czterospadowy to układ składający się z czterech połaci, które w zależności od konkretnego typu dachu mogą mieć różny kształt. Typowym przykładem dachu czterospadowego jest więźba kopertowa składająca się z dwóch większych połaci w kształcie trapezu i dwóch mniejszych trójkątnych. Dachem czterospadowym jest także więźba namiotowa, w której wszystkie powierzchnie mają kształt trójkąta. Ciekawą odmianą układu czteropołaciowego jest dach naczółkowy, który wizualnie przypomina więźbę dwuspadową ze ściętymi górnymi rogami.
Planowany do wykonania dach kopertowy może mieć różną formę konstrukcji nośnej. Układ elementów konstrukcyjnych w każdym przypadku zależy od rozpiętości więźby. Dachy czterospadowe w większości przypadków składają się z krótszych krokwi tworzących poszczególne połacie i dłuższych krokwi narożnych, ewentualnie płatwi oraz słupów. W układach tego typu mogą znaleźć się dodatkowe elementy wzmacniające ‒ miecze oraz jętki lub kleszcze.
Dachy czterospadowe prezentują się bardzo dostojnie. Z tego względu są szczególnie chętnie stosowane w budynkach o tradycyjnej formie. Bryła dachu czteropołaciowego może zostać z powodzeniem zastosowana również na nowoczesnych obiektach. Ciekawą formę architektoniczną więźby czterospadowej można w łatwy sposób podkreślić, stosując lekkie pokrycia w formie blachodachówek, dachówki stalowej lub panelu na rąbek. Dach z czterema połaciami jest zazwyczaj stosowany na budynkach z nieużytkowym strychem lub z użytkowym poddaszem wyposażonym w okna połaciowe. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż obiekty przykryte więźbami czterospadowymi nie mają ścian szczytowych, w których można by zamontować tradycyjne okna elewacyjne. Ciekawym rozwiązaniem, które uatrakcyjnia bryłę budynków z czterospadowym dachem, jest zastosowanie okien kolankowych, w których część przeszklenia znajduje się w ścianie kolankowej, a część zachodzi na połać dachu. Więźby czteropołaciowe są droższe w wykonaniu w porównaniu do prostych dachów jedno- i dwuspadowych. Układy tego typu rekompensują jednak poniesione wydatki swoją ciekawą formą architektoniczną.