Właściwie dobrana ściółka umożliwia prawidłowy rozwój roślin ozdobnych, ograniczy ilość pojawiających się chwastów, a także zminimalizuje konieczność nawożenia oraz podlewania. Jednym z najlepszych okresów do tego, aby rozpocząć ściółkowanie swoich rabat jest wiosna.
Ściółka może być zarówno materiałem organicznym jak i nieorganicznym. Jej celem jest przykrycie gleby, która znajduje się bezpośrednio pod roślinami ozdobnymi. Powodów dla których wykonuje się ściółkowanie roślin jest bardzo wiele. Jednym z najważniejszych jest minimalizowanie ilości chwastów, a także tępa ich wzrostu. Gruba warstwa zarówno kory jak i geowłókniny skutecznie zmniejsza rozprzestrzenianie się chwastów. Kolejną funkcję, którą pełni ściółka to utrzymywanie optymalnej wilgotności podłoża. Ziemia przykryta ściółką organiczną paruje jest znacznie wolniej. Tym samym utrzymują się w niej bardzo duże ilości wilgoci. Tym samym warto po intensywnym deszczu dodatkowo ściółkować rośliny ozdobne, aby dzięki temu zgromadzona w ziemi woda pozostała tam jak najdłużej. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w glebie sprawie, że ogranicza się ilość podlewania roślin. Co więcej ściółka odgrywa także bardzo ważną rolę także w czasie upalne dni. Wówczas chroni korzenie roślin przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Ściółka wpływa bardzo korzystnie w szczególności na młode rośliny ozdobne lub takie, które zostały posadzone w nowym miejscu. Poza zapewnieniem odpowiedniej wilgotności korzeni oraz ochrony przed nadmiernym słońcem ściółka znacząco wzbogaca strukturę gleby. To zaś zapewnia lepszy rozwój oraz wyższą zdrowotność roślin ozdobnych. Dodatkowo zazwyczaj dookoła młodych roślin, które są jeszcze stosunkowo niedużych rozmiarów pozostawia się stosunkowo dużo miejsca, aby mogły one swobodnie rosnąć. Tym samym nie zawsze wygląda ono estetycznie. Dlatego też wówczas ściółka odgrywa rolę dekoracyjną. Co więcej jej kolor doskonale uzupełnia kolor rośliny, podkreślając jej walory estetyczne. Dużą korzyścią wynikającą ze ściółkowania młodych roślin jest ich ochrona w czasie intensywnych deszczy. Wówczas nie dochodzi do ochlapania błotem liści lub innych części młodych roślin, które są zazwyczaj bardzo delikatne. Ogarnij Ogród stosując naturalną ściółkę pod swoje rośliny!
Zazwyczaj rodzaj ściółki należy dobierać do preferencji danego gatunku roślin. Jednakże najbardziej popularna okazuje się ściółka organiczna w postaci kory sosnowej. Można ją zakupić zarówno w postaci świeży ścinków kory, jak również w stanie kompostu. Charakteryzuje się ona kwaśnym odczynem. Tym samym zakwasza podłoże. Dlatego też ściółka z kory sosnowej polecana jest w szczególności do tych roślin, które lubią kwaśną ziemię. Należą do nich między innymi wrzosy, azalie, magnolie, hortensje, lecz także iglaki. Natomiast w przypadku roślin, które preferują zasadową glebę tego typu ziółka mogłaby zaszkodzić. Innym sposobem na ściółkowanie roślin jest wykorzystanie kompostu własnej roboty. Jest to w pełni naturalna ściółka, która charakteryzuje się wysoką zawartością substancji odżywczych oraz mineralnych. Jest to ściółka, które może zawierać obumarłe części roślin, lecz także odpady domowe w postaci skórek od bananów czy ogryzek jabłek. Kompost może być stworzony także ze zrobionych liści czy też drobnych gałązek. Tego typu ściółka sprawdza się idealnie zwłaszcza w przypadku, kiedy jej zadaniem ma być także odżywianie roślin, a jednocześnie poprawianie struktury gleby.