Squash zdobywa coraz większą popularność w Polsce, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla osób, które chcą poznać najważniejsze zasady gry w squasha i dowiedzieć się jednocześnie, jaki sprzęt jest potrzebny go gry.
Squash jest bardzo dynamiczną rozgrywką, która toczy się w szybkim tempie i na dość ograniczonej powierzchni. Między innymi dlatego też bardzo ważne jest to, aby dokładnie opanować zasady gry w squasha, dzięki czemu będzie można wyeliminować niebezpieczne zagrania dla przeciwnika. Ważne jest także to, aby postawić na odpowiedni sprzęt do squasha, dzięki któremu gra będzie przyjemna i bezpieczna.
Na początku gry drogą losowania wybiera się zawodnika serwującego. Serwis musi być wyprowadzony w taki sposób, aby piłka odbiła się od ściany frontowej pomiędzy linią serwu, a linią autową. Piłkę należy uderzyć w taki sposób, aby wpadła ona za linię krótką w przeciwległe pole odbicia serwu. Warto wspomnieć również o tym, że osoba serwująca przynajmniej jedną nogą musi dotykać kwadratu serwisowego, który znajduje się za linią krótką. Jeżeli serwis zostanie wykonany nieprawidłowo, to prawo do wykonania kolejnego serwisu przechodzi na przeciwnika. Po zdobyciu punktu z własnego serwisu za każdym razem trzeba zmienić pole serwisu na przeciwległe.
Zawodnik, który odbiera serwis, może uderzyć piłkę tylko wtedy, gdy spadnie ona w pole odbicia serwu. Możliwe jest także odbicie piłki bezpośrednio z powietrza. Piłkę można zagrywać nie tylko o ścianę frontową, ale również o dowolną ze ścian. Jedynym wymogiem jest to, aby piłka uderzyła w ścianę frontową w strefie pomiędzy blachą a linią autową. Opisywana zasada dotyczy tak naprawdę całej rozgrywki. Pamiętać należy również o tym, że piłka od ziemi może odbić się tylko jeden raz. Podwójne odbicie oznacza stratę punktu. Warto wspomnieć również o tym, że rakietą można uderzyć piłkę tylko jeden raz. Dwukrotne uderzenie oznacza przegranie punktu.
Boisko do squasha posiada 975 cm długości, 640 cm szerokości i 564 cm wysokości. Kort do gry składa się z czterech ścian i specjalnej podłogi o łącznej powierzchni 62,40 m2. Jeżeli chodzi o same ściany kortu, to można je podzielić na: ścianę frontową, ścianę tylną i dwie ściany boczne. Ściana frontowa posiada szerokość 640 cm i wysokość 461 cm (mierzone od podłogi do górnej krawędzi linii autu). Pozostałe 48 cm to tzw. "blacha" dolnego autu. Linia serwisowa umieszczona jest na wysokości 178 cm.
Siatki osłonowe do squasha, jak sama nazwa wskazuje, spełniają przede wszystkim funkcję zabezpieczającą. Wytrzymałymi siatkami zabezpiecza się zazwyczaj tylną i boczną część kortu. Na niektórych boiskach zabezpiecza się również górę. Jak wspomniano powyżej, squash jest bardzo dynamiczną grą, dlatego też pamiętać należy o tym, że piłka po mocnym uderzeniu osiąga duże prędkości. Jeżeli trafi ona w przypadkową osobę, to niestety może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Siatki wychwytujące piłki podnoszą nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale również zwiększają komfort gry. Wynika to oczywiście z tego, że nie trzeba biegać za piłkami.
Squash jest jednym z tych sportów, na którego uprawianie może pozwolić sobie praktycznie każdy. W pierwszej kolejności należy rozejrzeć się za odpowiednimi rakietkami i piłeczkami, bez których nie można oczywiście rozpocząć gry. Osoby początkujące mogą wypożyczyć sprzęt w klubie, a po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia dopiero wtedy zakupić własny sprzęt. Ważną rolę odgrywa również porządne obuwie sportowe i odzież, która nie będzie krępować ruchów.
Aby wybrać porządną rakietę, warto zwrócić uwagę na jej wagę. Do wyboru są lekkie i ciężkie modele, które są zdecydowanie bardziej stabilne, dzięki czemu mocniej się nimi uderza. Lżejsze rakiety są z kolei bardziej poręczne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej można zareagować na lot piłki. Dla osób początkujących najlepszym wyborem jest rakieta o wadze 145-180 g.
Jeżeli chodzi o piłki to warto zwrócić uwagę na ich szybkość, która określana jest na podstawie kropek. Najszybsze są piłki, które mają namalowaną jedną kropkę niebieską. Nieco wolniejsze są piłki z jedną czerwoną kropką. Do wyboru są także piłki z jedną żółtą kropką i dwiema żółtymi kropkami, które są z kolei najwolniejsze.