Zamknij

Jak obliczyć koszty notarialne?

artykuł sponsorowany + 11:05, 22.12.2021 Aktualizacja: 11:05, 22.12.2021

Na samą myśl o kosztach, które trzeba będzie ponieść podczas różnych czynności prawnych może się niektórym włos na głowie zjeżyć. Zwłaszcza jeśli w grę zaczną wchodzić takie nazwy jak: taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe i inne. W takim wypadku warto z wyprzedzeniem wiedzieć, jakie koszty trzeba będzie ponieść za wizytę u notariusza, chociażby po to, by zaopatrzyć się w odpowiednią ilość funduszy. Wiadomo, ostateczna kwota może różnić się o niewielkie kwoty, ale przygotowując się do przekazania darowizny czy sprzedaży mieszkania możemy łatwo dowiedzieć się jak obliczyć koszty notarialne już wcześniej.

Kalkulator notarialny – co oblicza?

Jak większość usług, również te notarialne są objęte opłatą, której należy dokonać za wykonaną pracę. Jednak koszt usług notarialnych zależy od wielu zmiennych. Jedną z nich jest taksa notarialna, czyli opłata za obsługę notarialną. Jej wysokość określona jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, gdzie określono jej maksymalne granice. Jej wysokość zależy nie tylko od samej czynności, ale także od wartości czynności notarialnej, czyli wartości mieszkania lub wysokości darowizny. Kalkulator notarialny zaprojektowany jest tak, by na podstawie określenia czynności prawnej, której chcemy dokonać i jej wartości, obliczyć konkretną maksymalną stawkę, jaką zapłacimy. Do taksy notarialnej kalkulator notarialny doda także takie koszty jak: podatek od czynności cywilnoprawnych, koszt złożenia wniosków do księgi wieczystej oraz koszt wypisów aktu notarialnego, a także opłaty sądowe. Dzięki niemu będziesz wiedzieć jaka maksymalna opłata Cię czeka.

Kalkulator opłat notarialnych – czy koszt jest ostateczny?

Wpisując dane do kalkulatora i widząc gotowy wynik, możesz się zdziwić i stwierdzić, że stawka jest bardzo wysoka. Jednakże musisz wiedzieć, że kalkulator opłat notarialnych poda Ci jedynie przybliżoną, maksymalną stawkę, jaką będziesz musiał zapłacić. I o ile w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych kwota ta będzie stała i zależna od wartości mieszkania czy darowizny, tak taksa notarialna w zależności od miasta czy kancelarii może się różnić. Dzieje się tak dlatego, że kalkulator podstawia najwyższą możliwą opłatę przewidzianą w ustawie. Konkretny notariusz może korzystać z niższych stawek. Również koszt wypisów będzie różny. Tutaj w grę wchodzi bowiem nie tylko ilość koniecznych wypisów aktu notarialnego (po jednym dla każdego uczestnika czynności), ale także ich długość, ponieważ stawka ustalana jest za jedną stronę wydruku. I w przypadku darowizny, gdzie w grę będą wchodzić zaledwie dwa wypisy, stawka będzie inna, niż w przypadku stwierdzenia nabycia spadku, gdzie wypis dostaje każda osoba objęta dziedziczeniem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%