Tetrowe, flanelowe, bambusowe, muślinowe… rodzajów pieluch wielorazowych jest tyle, że można się pogubić. Szczególnie w momencie, gdy trzeba zadecydować między zakupem muślinowych i bambusowych. Czym się od siebie różnią? Które będą lepszym rozwiązaniem dla Twojego dziecka?
Prawdziwy hit ostatnich lat. Bambus z powodzeniem wdarł się do czołówki materiałów najczęściej wybieranych przez rodziców przy zakupie ręczniczków, otulaczy, pościeli, śpiworków czy właśnie pieluszek.
W porównaniu na przykład z bawełną uprawa bambusa nie wymaga stosowania szkodliwych pestycydów. Drobnoustroje trzymają się od niego z daleka, a to z kolei przekłada się na doskonałe właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne tkanin pozyskanych z bambusa.
Wielorazowe pieluszki bambusowe mają bodaj wszystko, czego rodzic oczekuje od pieluszek. Są chłonne, a jednocześnie bardzo szybko schną. Nie przyciągają kurzu i roztoczy, więc często poleca się je rodzicom dzieci z alergiami, podrażnieniami czy niektórymi chorobami skórnymi.
Wspomniana już przeciw antybakteryjność i przeciwgrzybiczność, prócz oczywistych zalet, przekłada się również na to, że pieluszki bambusowe nie wydzielają przykrego zapachu, co nie jest tak oczywiste w przypadku pieluszek bawełnianych czy nawet muślinowych.
Kolejna rzecz - pieluchy z bambusa są przewiewne, więc z powodzeniem można je wykorzystywać na słońcu, na przykład przykrywając malca lub robiąc z nich chusty na głowę. Dodatkowym atutem jest fakt, że bambus chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Muślin to nie tyle materiał sam w sobie, co rodzaj splotu - otwarty, o kwadratowej lub prostokątnej strukturze. To jedna z najczystszych i najdelikatniejszych tkanin dostępnych obecnie w sprzedaży.
Tekstylia wykonane z muślinu charakteryzują się ponadprzeciętną przewiewnością, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na przykład w okresie upałów, kiedy chcemy przykryć czymś dziecko leżące w wózku, żeby ochronić je przed palącym słońcem, a przy tym go nie przegrzać. Muślinowa pieluszka będzie idealnym rozwiązaniem.
O fakturze i miękkości muślinu decydują materiały wykorzystane do jego utkania. I tak najczęściej natknąć się można na muślin bawełniany, bambusowy lub mieszany, gdzie bawełna i bambus stosowane są w różnych proporcjach, przeważnie 60 do 40%, choć nie jest to regułą.
Otwarty splot czyni pieluszki muślinowe niezwykle przewiewnymi, o czym zdążyliśmy już wspomnieć. Delikatny i lekki muślin znakomicie sprawdzą się w kontakcie z wrażliwą skórą niemowlaka, choć trzeba pamiętać, że nie ma on tak silnych właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych jak bambus. Nie schnie też równie szybko.
Jest natomiast od bambusa nieco trwalszy, przez co łatwiej zachować pierwotny stan pieluszki muślinowej nawet po kilkudziesięciu praniach. Niemniej trzeba pamiętać o tym, by prać je w niskiej temperaturze.