Zamknij

Przenośnik ślimakowy - cechy charakterystyczne i przykłady maszyn

artykuł sponsorowany + 14:02, 28.03.2019 Aktualizacja: 14:03, 28.03.2019

Obecnie rolnictwo polskie stale się rozwija i zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami. W gospodarstwach rolnych coraz częściej można zauważyć nowej generacji urządzenia i maszyny, które znacząco poprawiają wydajność pracy i odciążają rolników. Na rynku od lat najlepiej utrzymują się firmy produkujące niezawodne i wysokiej jakości maszyny rolnicze. Pionierskim zakładem produkującym innowacyjne maszyny jest POM Augustów.

POM Augustów to wiodący producent maszyn rolniczych znany nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Europy. Specjalizuje się w produkcji przenośników ślimakowych i pneumatycznych służących do transportowania materiałów sypkich. POM Augustów dysponuje nowoczesnymi liniami technologicznymi, zmodernizowanym parkiem maszynowym oraz załogą liczącą ponad 250 osób, dzięki temu produkuje towar o najwyższym standardzie i po konkurencyjnej cenie.

POM Augustów nigdy nie zwalania tempa i stale unowocześnia lub wprowadza nowe maszyny rolnicze. Chętnie korzysta z dotacji unijnych, które przeznacza na poprawę technologii. Obecnie w asortymencie POM Augustów znajdują się przenośniki ślimakowe i pneumatyczne, separatory, rozdrabniacze, brony, rozsiewacze, zamiatarki, pompy i inne urządzenia (komunalne i rolnicze). Maszyny marki POM Augustów można nabyć bezpośrednio u producenta lub u licznych dealerów np. sklep TwojaZagroda.pl.

Przenośniki ślimakowe – cechy charakterystyczne

Przenośniki ślimakowe służą do transportowania materiałów sypkich. Odznaczają się prostą konstrukcją, a ich najważniejszym elementem jest spirala ślimakowa. Spirala to płaski element metalowy, który podczas pracy przenośnika obraca się wokół osi podłużnej i przenosi przy tym ładunek sypki w nieruchomym korycie lub rurze w kierunku osiowym.

Przenośniki ślimakowe w zależności od modelu mogą przenosić ładunki w pionie, poziomie lub po skosie. Dodatkowo umożliwiają wymieszanie, odwodnienie, sprężenie, chłodzenie lub osuszanie materiału. Najczęściej stosowane są na krótkich odcinkach przenoszenia. Ilość przenoszonego materiału jest uzależniona od średnicy wewnętrznej i zewnętrznej, prędkości obrotowej, nachylenia oraz stopnia wypełnienia i tarcia. Największe ilości można przenieść, wówczas gdy tarcie o ślimak przenośnika będzie niewielkie w stosunku do tarcia o ścianki rynny ślimakowej. Przenośniki ślimakowe nie najlepiej sprawdzają się przy transportowaniu cieczy.

Konstrukcja przenośnika ślimakowego

Przenośnik ślimakowy odznacza się prostą i łatwą do serwisowania konstrukcją. W jej składzie znajdują się elementy takie jak:

  • rynna ślimakowa – może być bez lub z osłoną
  • ślimak przenośnikowy – kilka połączonych części (gwint ślimakowy, wał ślimakowy, wał napędowy, wał końcowy łożyskowany i uszczelki)
  • jednostka napędowa – sprzęgło wału i przekładnia łańcuchowa
  • napęd
  • ułożyskowanie wału ślimakowego
  • wlot i wylot

POM Augustów - wysokiej jakości modele przenośników ślimakowych

Aktualnie wysokiej jakości przenośniki ślimakowe produkuje renomowana firma POM Augustów. W swojej ofercie posiada 10 modeli przenośników: T 206/2, T 206/3, T 206/4, T 206/5, T 447/1, T 447/2, T 447/3, T 458, T 461 i najnowszy T 213. Przenośniki ślimakowe POM Augustów od T 206/2 do T 206/5 są przeznaczone do przemieszczania różnego rodzaju ziarna i nasion zbóż oraz wszelkich materiałów sypkich (np. cementu, wiórów drewnianych, pelletu, miału i groszku węglowego) na niewielkie odległości. Sprawdzają się przy załadunkach silosów, rozsiewaczy, siewników, a także pomagają napełniać worki lub siewniki na polu.  Odznaczają się średnią wydajnością mniej więcej 16-24 t/h.

Przenośniki ślimakowe POM Augustów T 447/1, T 447/2, T 447/3 charakteryzują się dużo większą wydajnością do 48 t/h, średnicą wewnętrzną – 200 mm oraz mocą silnika 11 kW. Model T 458 wyróżnia się na tle innych maszyn od POM Augustów, ponieważ wykonany jest ze stali  ocynkowanej lub ze stali kwasoodpornej.

Najnowsze dzieło producenta POM Augustów to przenośniki ślimakowy T 213. Odznacza się wysoką wydajnością, aż 180 t/h, średnicą wewnętrzną rury 325 mm, średnicą ślimaka 300 mm, długością roboczą przenośnika 5,2 m, wydajnością pompy ciągnika 75-100 l/min i ciśnieniem roboczym 14 MPa. Doceniany jest za możliwość elektronicznego sterowania siłownikami, wyjątkową szczelność transportu, która przekłada się na maksymalną eliminację strat materiału. Dodatkową zaletą jest gwarancja bezpieczeństwa (brak odsłoniętych ruchomych części) oraz małe zapotrzebowanie powierzchni roboczej. Przenośnik T 213 doskonale sprawdza się przy załadunku ziarna siewnego, dzięki temu umożliwia całkowitą mechanizację transportu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%