Pierwszą komercyjną, niepaństwową telewizją w Polsce była stacja Polsat. Jak zaczęła się jej historia i jakie były jej najważniejsze momenty, decydujące o jej aktualnej pozycji na rynku mediowym w naszym kraju?
Telewizja Polsat pierwszą testową emisję rozpoczęła 1 grudnia 1992 roku. Już po 4 dniach uzyskała koncesję i rozpoczęła oficjalne nadawanie sygnału telewizyjnego z Holandii. Jej centrum było wówczas studio w Hilversum. Dlaczego w Holandii? Okazało się to wówczas koniecznością, ponieważ był to jedyny sposób na dotarcie do polskiego odbiorcy bez jednoczesnego naruszania przepisów obowiązujących wówczas w Rzeczypospolitej Polskiej. Sygnał nadawano z analogowego satelity Eutelsat II F 3, położonego na orbicie 16 °E.
Początkowo mieliśmy do czynienia nie z Polsatem, tylko z kanałem PolSat, ale 1 października 1994 roku zmieniono nazwę na Polsat (z małą literką „S”). Był to ważny moment w historii Polsatu, nie tylko z uwagi na kosmetyczną zmianę nazwy, ale także pojawienie się logotypu z charakterystycznym dla stacji słońcem. Nie wszyscy wiedzą, że nazwę „Polsat” wymyślił znany satyryk, Tadeusz Drozda, a pierwsze logo zaprojektował Jacek Błach. Muzykę do czołówki Polsatu skomponował sam Grzegorz Ciechowski.
Polsat docierał początkowo do 20 proc. Polaków, ale szybko zwiększał zasięg. Po regulacji przepisów w Polsce główny założyciel i właściciel Polsatu, Zygmunt Solorz-Żak, przeniósł siedzibę telewizji z Holandii do Warszawy.
Ostatecznie dopiero 5 października 1993 roku Polsat otrzymał koncesję na emisję naziemną od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a 27 stycznia 1994 roku koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną. Nadawano wówczas w dwóch blokach – popołudniowym i nocnym – przez kolejno 4 godziny, a następnie 8 i 16 godzin dziennie. Od 6 września 1999 roku Polsat nadawał 23 godziny na dobę, z przerwą pomiędzy 5 a 6 rano. Od 23 maja 2005 roku stacja oferuje programy całodobowo, ale raz w miesiącu odbywa się przerwa techniczna od godziny 1:00 w nocy.
Kultowe obecnie „Paszporty Polsatu” były szeroko zakrojoną akcją promocyjną telewizji Polsat, która wystartowała we wrześniu 1996 roku. Właściwie „Klub Polsatu” wydawał widzom „Paszporty Klubu Polsatu”, które umożliwiały wygranie cennych nagród. W akcji wzięło udział aż 13 milionów gospodarstw domowych. W grę, która w rzeczywistości była programem lojalnościowym, zaangażowała się niemal cała Polska. „Klub Polsatu” razem ze swoimi paszportami okazał się najpopularniejszą zabawą telewizyjną. Na fali jego popularności Polsat zaczął gromadzić nowych widzów i powtórzył grę dwukrotnie.
Dla Polsatu momentem zwrotnym okazał się program „DISCO POLO LIVE”. Miliony Polaków zasiadały przed telewizorami, chcąc usłyszeć największe hity muzyki popularnej. Disco polo było zjawiskiem masowym, które wypromowało też poniekąd telewizję Polsat.
W 1997 roku w Polsacie zaczęło się poniedziałkowe pasmo MegaHit ze światowymi hitowymi produkcjami. Jednocześnie zaczęto nadawać teleturniej „Idź na całość”, prowadzony przez Zygmunta Chajzera. Okazał się on strzałem w dziesiątkę.
Jesienią kolejnego roku na antenie Polsatu zadebiutowały seriale komediowe „13 posterunek” oraz „Miodowe lata”. W 1999 roku można zaś było zobaczyć pierwszy sitcom w Polsce „Świat według Kiepskich”. Kolejne lata to dominacja programów: „Idol” i „Bar”.
W 2007 roku Polsat zaczął inwestować w emisję programów w jakości HD. Zakupił wówczas trzy wozy transmisyjne HD, a obecnie stacja buduje szeroką bibliotekę HD najważniejszych wydarzeń sportowych, seriali i programów. Aktualnie w jakości HD oglądać można wydarzenia sportowe czy imprezy rozrywkowe, jak Sopot TOPtrendy Festiwal.
Od 2007 roku Polsat uruchomił najpopularniejszy obecnie kanał sportowy – Polsat Sport. To najchętniej oglądana stacja sportowa w Polsce w grupie 16-49 lat według danych Nielsen Audience Measurement. Od sierpnia 2018 roku największe widowiska sportowe można zobaczyć na kanale Polsat Sport Premium. Kanał znajduje się w pakiecie z Polsat Sport Premium 2 w ofercie Polsat Sport Premium. Abonenci otrzymują dostęp do obu kanałów sportowych, a za ich pośrednictwem do wszystkich meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy na żywo.