Odpowiednie zabezpieczenie stali pozwala na zmniejszenie ryzyka jej korodowania. Jedną z metod tego rodzaju jest cynkowanie. Kiedy należy je wykonywać?
Korozja, czyli proces powstawania rdzy na metalowych elementach, w tym także na stali, jest bardzo dużym problemem. Korodowanie powoduje, że stalowe elementy, na przykład konstrukcje budowlane, są niszczone, a przez to mogą znacząco obniżyć swoje bezpieczeństwo i stanowić zagrożenie dla użytkowników.
Aby zapobiegać korodowaniu, stosuje się obecnie kilka różnych metod zabezpieczania tali. Jedną z najpopularniejszych jest cynkowanie. Co warto wiedzieć na temat tej właśnie metody?
Cynkowanie – co to jest?
Pod pojęciem takim jak cynkowanie znajduje się złożona operacja, która służy do pokrycia przedmiotów stalowych cienką powłoką z cynku. Cynkowanie zabezpiecza je wtedy przed korozją, która jest wynikiem działania wody i powietrza.
Wykonana na stalowych elementach powłoka cynkowa jest w stanie zabezpieczyć je przed rdzą na wiele lat, niemniej jednak wtedy, gdy zostanie uszkodzona, może pojawić się rdza.
Rodzaje cynkowania:
Ile kosztuje cynkowanie?
Jeśli chodzi o cynkowanie cennik jest bardzo atrakcyjny – w związku z tym metoda ta jest powszechnie stosowana w wielu branżach, między innymi w przemyśle budowlanym, samochodowym czy lotniczym.
Na koszty cynkowania wpływa przy tym wiele czynników, między innymi rodzaj cynkowania – wybrana metoda, wielkość i kształt elementów stalowych, które mają być poddane takiemu zabezpieczeniu, a także polityka cenowa zakładu.
Na cynkowanie cennik jest zatem dość orientacyjny – najlepiej zwrócić się bezpośrednio do firm cynkujących, aby otrzymać precyzyjną wycenę.
Zatem wtedy, gdy konieczne jest skuteczne zabezpieczenie elementów stalowych przed korodowaniem, warto zdecydować się na cynkowanie – to popularna i skuteczna metoda, która pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów. Zabezpieczone cynkowaniem przedmioty są odporne na korodowanie na lata!