Zamknij
REKLAMA

Wyniki czempionatów hodowlanych w Żarówce

11:06, 16.09.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Podczas 11. Parady Konnej w Żarówce widzowie mieli okazję podziwiać piękne konie m.in. z rasy małopolskiej i polski koń zimnokrwisty. Klacze tych właśnie ras wzięły udział w czempionatach.

Polskie konie zimnokrwiste mają średnią budowę w typie pospiesznoroboczym. Obecnie istniejąca rasa wyhodowana została w XIX wieku na bazie rodzimych małych koni roboczych, uszlachetnianych importowanymi końmi zimnokrwistymi, głównie z Belgii, Francji i Niemiec. Z kolei konie małopolskie są półkrwi angloarabskiej i arabskiej. Wywodzą się swymi liniami żeńskimi od miejscowych koni chłopskich o dużym udziale krwi koników polskich, stąd też ze wszystkich odmian koni gorącokrwistych hodowanych w Polsce, konie te mają najsilniej wyrażone cechy przekazywane im przez konika polskiego: płodność i plenność, długowieczność, odporność na choroby i trudne warunki bytu, a także wytrzymałość w pracy.

Czempionki z Partyni i Aksmanic

Konie tych ras mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski mieli okazję zobaczyć w niedzielę w Żarówce podczas czempionatów hodowlanych, a komisja w składzie: Teresa Pracuch – przewodnicząca, Romana Terczyńska-Bomba, Elżbieta Stygar dokonała wyboru czempionek. W dwóch konkursach wystartowało po pięć klaczy. Były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

Wśród klaczy rasy małopolskiej czempionką została Dumka Wacława Węgrzyna z Partyni (gm. Radomyśl Wielki), która otrzymała 43 punkty. Wiceczempionką z taka samą liczbą punktów została Jaśnie Pani Jacka Pożdała z Podlesia (pow. dębicki). Trzecie miejsce zajęła Bona Zbigniewa Bały z także Podlesia.

Natomiast wśród koni zimnokrwistych tytuł czempionki przypadł Polce Mariusza Dzimiry z m. Aksmanice (pow. przemyski, gm. Fredropol), która uzyskała 44,5 pkt. Wiceczempionką została Watana Mateusza Barana z Podlesia (42,5 pkt.), a trzecie miejsce Blorina Mariusza Dzimiry.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone