Zamknij
REKLAMA

Cztery ważne dla gminy inwestycje [ZOBACZ ZDJĘCIA]

01:35, 11.09.2020 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Przecław jest w trakcie realizacji czterech ważnych dla mieszkańców inwestycji. To budowa nowej stacji podnoszenia ciśnienia wody, remont budynku w Rynku, gdzie powstanie żłobek, pumptrack dla tutejszej młodzieży oraz dalszy rozwój stacji uzdatniania wody w Tuszymie.

- To bez wątpienia ważny moment dla naszej gminy, bo po raz drugi duże, rządowe środki finansowe trafiły do Przecławia - przyznaje Renata Siembab, tutejsza burmistrz, odwiedzając plac budowy nowej stacji podnoszenia ciśnienia wody. Właśnie słabe ciśnienie wody w kranie to problem od lat poruszany przez mieszkańców wielu miejscowości tej gminy. Wkrótce powinno się to zmienić – wraz z powstaniem zupełnie nowej hydroforni.

Nowa hydrofornia. Obecna… woła o pomstę

Nowa stacja powstanie obok dotychczasowej - zlokalizowanej w budynku przy ul. Weneckiej, którego stan techniczny można określić jako katastrofalny.

- Budynek około 45-letni. Od początku lat 90. funkcjonuje już nie jako stacja uzdatniania wody, ale stacja podnoszenia ciśnienia. Co zaskakując, ten budynek jeszcze do listopada ubiegłego roku nie był zgłoszony do ewidencji obiektów objętych dozorem sanepidu - mówi Krzysztof Szostak, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Przecławiu. 

[FOTORELACJA]8256[/FOTORELACJA]

- Obecnie kończy się pierwszy etap tej inwestycji. Wykonane zostało wzmocnienie gruntu w postaci palowania o głębokości 8 metrów. Na tym palowaniu usadowiona będzie płyta żelbetowa, na której postawiony zostanie zbiornik – wyjaśnia Szostak. – Nowa stacja będzie w sposób nieprzerwany dostarczać wodę do kranów z odpowiednim ciśnieniem – dodaje. 

W celu obniżenia kosztów funkcjonowania stacji projektanci przewidzieli instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW. 

To druga inwestycja „w wodę”

Budowa nowej stacji podnoszenia ciśnienia wody w Przecławiu to druga poważna inwestycja w tej dziedzinie, jaką przeprowadzono w gminie. W czerwcu zakończono prace nad rozbudową Stacji Uzdatniania Wody w Tuszymie. 

- Prace polegały przede wszystkim na zwiększeniu wydajności jeśli chodzi o ilość wody uzdatnionej. W poprzednich latach gmina Przecław, jak i tutejszy wodociąg, miał problem z odpowiednią ilością wody w okresie letnim. W tamtym roku zwracaliśmy się z apelami do mieszkańców o bezpieczne gospodarowanie wodą, w tym roku już takiego apelu nie było. Wody możemy „produkować” bardzo dużo – zapewnia Szostak.

Chociaż te prace zakończyły się w czerwcu, na tym inwestycje się nie kończą. – Pewne elementy nadal wymagają wymiany. Mam tu na myśli przewody zasilające zbiorniki wody pitnej, ale też dodatkowe kolektory. Wybudujemy też instalację fotowoltaiczną. Te prace wykonamy już ze środków własnych spółki – podkreśla Krzysztof Szostak.

Co z kiepską barwą wody?

Prezes ZGK w Przecławiu przyznaje, że zna poruszaną przez mieszkańców kwestię fatalnej barwy wody, jaka płynie z kranów.

- Ta charakterystyczna barwa wody występuje w związku z tym, że korzystamy z ujęć podziemnych. W tej wodzie zawarte są związki organiczne, a ta stacja (uzdatniania wody) nigdy nie była projektowana pod tym kątem, żeby te związki organiczne wychwytywać. Do końca września będziemy prowadzić badania technologiczne, które odpowiedzą nam, jakie kolejne działania inwestycje trzeba będzie ponieść, żeby barwa tej wody była lepsza. – wyjaśnia.

Żłobek da wygodę rodzicom, zmieni też wizerunek Rynku

Spora inwestycja finiszuje też w ścisłym centrum Przecławia. Historyczny budynek, w którym od lat funkcjonowała szkoła podstawowa, w najbliższym czasie zmieni swoje przeznaczenie – będzie tu żłobek dla 50 dzieci. Z kolei na wyższej kondygnacji znajdą pomieszczenia pod usługi medyczne. Pozostanie także biblioteka, której remont planowany jest na najbliższe tygodnie.

- Liczymy, że od lutego uda się rozpocząć pracę żłobka. Na razie założone mamy 50 dzieci, które zostaną przyjęte w czterech salach – mówi Grzegorz Skrzypek, zastępca burmistrza Przecławia.

- Dostosowujemy budynek, który jest bardzo mocno związany z Przecławiem. To główny obiekt w Rynku objęty częściowo kontrolą konserwatora zabytków. Obecnie frontowa elewacja jest kończona. Do końca października, być może połowy listopada prace zostaną zakończone i wówczas zaczniemy wyposażać wnętrza w elementy niezbędne do funkcjonowania żłobka – dodaje.

Pumptrack także w Przecławiu. Wkrótce otwarcie

Z kolei na terenach przy ul. Zielonej w Przecławiu – za nowym Domem Kultury – finiszuje budowa pumptracka. Tory są już praktycznie gotowe, ale urzędnicy z oficjalnym otwarciem czekają na finał prac związanych z dodatkową infrastrukturą. 

- Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić na oficjalne otwarcie pumptracka, które odbędzie się 26 września o godz. 15. Do tego czasu wykonawca ma zakończyć wszystkie prace i oddać nam gotowy plac – mówi Grzegorz Skrzypek, zastępca burmistrza. - Jednocześnie zdecydowaliśmy się na kolejne otwarcie gminnego terenu w tym miejscu. Prowadzimy już wycinkę drobnego zakrzewienia i czekamy na koncepcję parku z małą architekturą i alejkami – mówi zastępca burmistrza.

W niedalekiej przyszłości, obok pumptracka powstanie zatem park, w którym odpocząć będą mogli chociażby rodzice dzieciaków spędzających czas na torze. - Staramy się otwierać ostatnie tereny gminne w Przecławiu właśnie pod rekreację i drobną turystykę ze sportem. Robimy to, żeby zapewnić tej nieco starszej młodzieży jakieś formy spędzania wolnego czasu – dodaje Skrzypek.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (17)

ObiektywnyObiektywny

13 7

Panie prezesie Sz. kiedy sobie pan zakupi zestaw głośnomówiący a nie na bezczelnego jedziesz i rozmawiasz przez telefon czy to przez Przecław czy Mielec. Wstyd dobrej zmiany, ale zapewne nie stać człowieka pełniącego tak ważne funkcje bo zapewne mało zarabia🤭 04:51, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oni Oni

9 5

Pani burmistrz na terenie budowy chodzi sie w kasku a nie w kapeluszu bhp ! 08:02, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

10 0

Kiedy się weźmiecie za wylewanie ścieków po rowach czy za domy. Miało być coś z tym zrobione i dalej cisza. 08:47, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jarekjarek

10 4

Gospodarcza wizyta jak za tow. Gierka. 09:26, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntypisiorAntypisior

6 3

Co jest nie tak z mielczanami? Ludzie z Podkarpacia rodzą się z łatka umożliwiająca czyszczenie szalet językiem. Mielczanin musi 2 z bardziej zapracować na szacunek bo jest skażony od urodzenia mentalnością podczłowiekiem. Czego się można dowiedzieć? Ze jakiś gołodupiec z baranowa kupuje auro w leasing warte 100 tys zł i w Mielcu staje się bogiem. Czy wy nie jesteście żałośni z mentalnością 500 +? 09:36, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RychoRycho

5 1

A kiedy kanalizacja Tuszymy bo jakoś nikt z gminy nie wspomina. A zapomniałem tam gdzie radni to pewnie już mają. 09:44, 11.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

0 0

informuję, że jeszcze nie ma i zapewno długo nie będzie. 13:08, 11.09.2020


PolakPolak

9 3

pis-po jedno zło! 09:46, 11.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AntypisiorAntypisior

1 4

Ale rządzą złodzieje z pisu wiec polaczku skup się na istniejącym problemie. 13:25, 11.09.2020


Ewelina47Ewelina47

8 4

Przed wyborami było dużo obietnic.... Po wyborach mieszkańcy okolic Przecławia są pomijani jak barany... Najważniejsze żeby zdzierać asfalt i kłaść nowy a reszta mieszkańców niech chodzi po dziurach i błocie jak bydło. W kolejnych wyborach głos oddam na kogoś kto będzie w stanie zrozumieć potrzeby zwykłych mieszkańców i ich realne problemy... 11:19, 11.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Łowca talentówŁowca talentów

0 0

To ten sportowiec od dyscyplin halowych? 13:36, 11.09.2020


łowca talentówłowca talentów

2 2

To ten sportowiec od dyscyplin halowych? 13:38, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FuckHejMielecFuckHejMielec

3 3

Szasku kiedyś kolega normalny gość dziś radny teraz prezes oczywiscie tam gdzie rządzi pis. Pis niczym się nie różni od Po. PIS PO JEDNO DNO. 17:49, 11.09.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZiomZiom

2 3

Po szkole z wibratorem latał a teraz takie poważne stanowisko. Widać jacy ludzie są u władzy👏 16:20, 12.09.2020


O.O.

0 1

Lubie czytać takie wpisy zdrośników ;-) 12:54, 13.09.2020


REKLAMA

bacabaca

0 0

@łowca talenów - na strefie ekonomicznej trenuje. 18:05, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

0 1

A gdzie drzewo wycięte które było koło hydroforni.... Czyżby znowu przywlaszczone przez rodzinkę zastępcy 21:17, 12.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA