Zamknij
REKLAMA

Rodacy Bohaterom czyli paczka prosto z serca

14:09, 02.01.2019 | P.C
Skomentuj
REKLAMA

Szkołę Podstawową w Trzcianie odwiedzili członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów z Rzeszowa, którzy przyjechali na finał akcji Rodacy Bohaterom.

Michał Flis i Przemysław Dekutowski organizują na Podkarpaciu działania, które są częścią dużego ogólnopolskiego projektu charytatywnego realizowanego przez stowarzyszenie Odra – Niemen  z Wrocławia. W to szlachetne przedsięwzięcie włączył się również samorząd uczniowski z Trzciany  i w dniach  26 listopada - 17 grudnia wraz z oddziałami Caritas przy parafii Ducha św. w Mielcu oraz miejscowej parafii  zorganizował zbiórkę żywności.                                                                                  

Czym jest akcja Rodacy Bohaterom? To zbiórka darów dla byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz ich rodzin, którzy w wyniku decyzji podejmowanych na konferencjach pokojowych pod koniec II wojny światowej pozostali za naszą wschodnią granicą: na Litwie, Białorusi, Ukrainie. To Polacy z Kresów Wschodnich – ziem  utraconych przez Polskę po 1945 r. na wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej. Do dziś jednak pielęgnują pamięć o swoich dowódcach i kolegach, uczą młode pokolenia patriotyzmu, dbają o przetrwanie polskiej tradycji i kultury. Żyją jednak  często w bardzo skromnych warunkach materialnych.

Uczniowie zbierali produkty żywnościowe o przedłużonym terminie ważności – m. in. cukier, ryż, olej, słodycze, herbatę, kawę, kakao, konserwy mięsne, owoce i warzywa w puszkach. Dodatkową okazją do zwiększenia żywnościowych zasobów był zorganizowany  świąteczny kiermasz ciast i ciasteczek, z którego dochód przeznaczono na ten cel.

W ciągu 3 tygodni uczniowie z Trzciany zebrali około 340 kg żywności, do której dołączyli bożonarodzeniowe kartki.

Michał Flis i Przemysław Dekutowski, podczas spotkania z uczniami, opowiedzieli im o Kresach i ich bohaterach, ich emocjach i wzruszeniach, jakie towarzyszą przekazywaniu darów. Opisali też logistykę przewożenia rzeczy na Litwę i Ukrainę.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA