Wzrasta poziom wody w Wisłoce. Pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu gminach
09:17, 06.02.2024Aktualizacja: 12:29, 07.02.2024
Woda w rzece Wisłoce przekroczyła już stan ostrzegawczy. Na terenie pięciu gmin wprowadzone zostało pogotowie przeciwpowodziowe!
- Zarządzeniem Starosty Powiatu Mieleckiego od godziny 7.00 dnia 6 lutego 2024 roku wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe w 5 gminach Powiatu Mieleckiego - Przecław, Miasto Mielec, Gmina Mielec, Borowa, Gawłuszowice - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Starostwo Powiatowe w Mielcu.
Obecnie poziom rzeki Wisłoki w Mielcu przekroczył stan ostrzegawczy i wynosi 543 cm (stan na 9:15). Wczoraj popołudniu (godzina 17:00) lustro wody było na poziomie 330 cm.
Z kolei w Przecławiu Wisłoka przekroczyła stan alarmowy - poziom wody to 561 cm (dane z godziny 9:15).
W gminach, w których ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe należy w szczególności:
wprowadzić całodobowe dyżury w celu zapewnienia przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego;
śledzić poziom wód w rzekach;
podać informację mieszkańcom o ogłoszeniu pogotowia lub alarmu przeciwpowodziowego;
dokonać przeglądu sprzętu i materiałów przeciwpowodziowych, a w razie konieczności uzupełnić go;
dokonać rekonesansu najbardziej zagrożonych rejonów;
monitorować stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych;
przygotować ludność i inwentarz do ewentualnej ewakuacji, zgodnie z planami ewakuacji I i II stopnia, stanowiących załączniki do planów zarządzania kryzysowego oraz planów ochrony przeciwpowodziowej;
przygotować siły i środki do udziału w akcji przeciwpowodziowej.