Zamknij
REKLAMA

Pałac po remoncie. Nowy internat w Zespole Szkół CKR w Rzemieniu otwarty [FOTO]

00.00, 26.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23.55, 27.10.2022

 Otwarcie nowego internatu w Zespole Szkół w Rzemieniu odbyło się z pompą. Był ku temu powód, bo ogromny budynek udało się odrestaurować i oddać do użytku dzięki staraniom dyrektora szkoły Kazimierza Śpiewaka - przekazuje placówka.

 Na otwarcie przyjechała m.in. Anna Gembicka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Fryderyk Kapinos, Dariusz Bździkot - kierownik Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz wielu innych znamienitych gości.

 Gruntowny remont zabytkowego pałacu, który przez dziesięciolecia pełnił funkcję internatu, rozpoczął się 2013 roku. Prace trwały nieprzerwanie przez osiem lat. Teraz można już oglądać efekty prac renowacyjno-budowlanych.

[FOTORELACJA]9631[/FOTORELACJA]

Zebrani na sali gimnastycznej goście, w tym również emerytowani dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele i pracownicy, obejrzeli autorski spektakl w wykonaniu młodzieży szkolnej przygotowanej przez Alicję Salamon - nauczycielkę języka polskiego. Na stojąco cała sala oklaskiwała młodych artystów szkolnych, którzy przedstawili legendę powstania wsi Rzemień, historię zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego oraz historię szkoły i internatu.

Następnie goście udali się na jesienny spacer po parku odwiedzając basztę mieszkalno-obronną z XIV wieku, a następnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu wyremontowanego pałacu jako internatu 
i zwiedzaniu pomieszczeń.

Internat szkoły w Rzemieniu od początku działania pełnił ważną funkcję opiekuńczo-wychowawczą oraz miał duży wpływ na środowisko lokalne. W latach powojennych przeniesiono tu Żeńskie Liceum Gospodarstwa Wiejskiego. Początkowo szkołę umieszczono w Pałacu, zaś internat w Baszcie- Zamku. Oba obiekty zostały przejęte przez państwo wraz z majątkiem rodziny Szaszkiewiczów. Później ze względu na osuwanie się fundamentów i pękanie ścian Baszty internat przeniesiono do Pałacu.

W 1965 roku, aby zapobiec ogromnej ciasnocie oddano do użytku nowy budynek szkoły, pałac nadal pełnił funkcję internatu, gdzie młodzież mogła rozwijać swoje zainteresowania biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych, wycieczkach, konkursach, szkoleniach.

W 2009 roku zawieszono działalność internatu, a w 2013 roku rozpoczął się gruntowny remont, który trwał nieprzerwanie przez osiem lat. Efekty prac renowacyjno-budowlanych mogliśmy podziwiać dzisiaj na uroczystym otwarciu.

Do dyspozycji nowych mieszkańców oddano pięknie wyposażone pokoje, przestronną kuchnię z jadalnią, w której panie przygotowują pyszne obiady. 
W internacie urządzono również świetlicę, wyposażoną w wygodne krzesła i telewizor, gdzie uczniowie mogą spędzać czas wolny. Dodatkowo, w części internatu urządzono salę, w której uczą się przyszli technicy weterynarii.

Wokół budynku zadbano również 
o teren zielony, co pozwoli uczniom na odpoczynek po nauce. Rekreacji sprzyja też malownicze położenie obiektu. Nieopodal znajduje się szkolny ośrodek jazdy konnej umożliwiający uczniom udział w bezpłatnych zajęciach.

- Z całą pewnością można stwierdzić, że dla naszych uczniów życie w internacie to mały krok ku dorosłości i samodzielności, połączony jednak z opieką wychowawców 
i młodzieńczą radością z przebywania w gronie rówieśników. Dla wielu nastolatków, uczących się poza miejscem zamieszkania, internat staje się drugim domem, do którego chętnie wracają wspomnieniami nawet po latach - przekazują nauczyciele placówki.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%