Zamknij

Rusza wielka adaptacja nowego budynku PSM. Ale to nie koniec...

10:03, 03.10.2024 hm Aktualizacja: 14:51, 04.10.2024
Wizualizacja elewacji nowego budynku PSM po adaptacji. Wizualizacja elewacji nowego budynku PSM po adaptacji.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza rusza z historyczną inwestycją polegającą na adaptacji zakupionego w 2022 roku budynku przy ul. Rzecznej.

W ciągu najbliższych miesięcy obiekt stanie się nowoczesnym centrum muzycznym, technologicznym i społecznym. - Ten projekt to krok naprzód w długofalowym planie rozwoju szkoły, która od lat kładzie duży nacisk na nowoczesność, jakość i dostępność kształcenia artystycznego - podkreśla Ryszard Kusek, dyrektor mieleckiej PSM.

Duża, bo opiewająca na blisko 7 milionów złotych umowa zakłada kompleksową adaptację nowego budynku. Co jednak ważne podkreślenia, to wciąż nie koniec planów rozwojowych szkoły.

- W drugim etapie inwestycji planowana jest bowiem budowa łącznika, który połączy wszystkie trzy budynki szkoły w jeden kompleks. To rozwiązanie stworzy wyjątkowy kampus artystyczny, który nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie szkoły, ale także otworzy nowe perspektywy rozwoju dla uczniów - podkreśla Ryszard Kusek. Trwają już starania nad pozyskaniem środków na ten finalny, drugi etap inwestycji.

25 września 2024 roku to dzień, który po raz kolejny zapisze się jako ważna data w historii Mielca, a zwłaszcza społeczności Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Właśnie tego dnia podpisano umowę, a plac budowy został oddany 2 października i stosowne dokumenty zostały podpisane przez Ryszarda Kuska - dyrektora PSM w Mielcu i Ryszarda Bukałę - Dyrektora Elektromontażu Rzeszów - Oddział Mielec, co daje początek kolejnej inwestycji w rozwój infrastruktury edukacyjnej i kulturalnej miasta Mielca. 

Podpisanie dokumentów i przekazanie placu budowy wykonawcy. 2 października 2024 r.

- Umowa dotyczy adaptacji zakupionego w 2022 roku budynku przy ul. Rzecznej, który już wkrótce stanie się nowoczesnym centrum muzycznym, technologicznym i społecznym. Projekt ten to kolejny krok naprzód w długofalowym planie rozwoju szkoły, która od lat kładzie duży nacisk na nowoczesność, jakość i dostępność kształcenia artystycznego - mówi Ryszard Kusek, dyrektor mieleckiej PSM.

- Kontynuujemy więc ambitne plany rozwojowe, przystępując do realizacji kolejnego projektu w ramach Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który rozpoczął się w 2022 roku. Dzięki temu programowi, adaptujemy nowo zakupiony budynek przy ul. Rzecznej, który stanie się nowoczesnym centrum edukacyjnym dla przyszłych pokoleń muzyków - podkreśla.

Rusza I etap inwestycji - warty blisko 7 mln zł

Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca, które nie tylko będzie nowoczesne i funkcjonalne, ale także pełne inspiracji – miejsca, gdzie młodzi ludzie będą mogli nie tylko uczyć się muzyki, ale także rozwijać swoje pasje i talenty w odpowiednich warunkach.

I etap inwestycji, wyceniony na blisko 7 milionów złotych, został powierzony firmie Elektromontaż Rzeszów, która wygrała przetarg dzięki konkurencyjnej ofercie i wraz ze swoimi kooperantami podjęła się realizacji tego zadania. 

Projekt obejmuje kompleksową adaptację budynku, w tym wzmocnienie stropów i rozbudowę poddasza, które ma być w pełni użytkowe. W nowym budynku znajdą się rozwiązania dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, w tym winda od piwnicy aż po ostatnie piętro oraz platforma przed wejściem. Z projektu wynika, że dbałość o każdy detal, zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny, widoczny jest na każdym kroku, co sprawia, że inwestycja ta nie tylko modernizuje, ale także wzbogaca lokalny krajobraz architektoniczny.

Wizualizacja elewacji nowego budynku PSM po adaptacji.

- Znaczna część adaptacji skupia się na stworzeniu przestrzeni edukacyjnej i technologicznej, która odpowie na potrzeby współczesnych uczniów. Na najniższej kondygnacji powstanie nowoczesne studio nagrań, które nie tylko umożliwi uczniom realizację nagrań muzycznych, ale także otworzy możliwości współpracy z TVPSM – szkolną telewizją, która będzie odgrywała coraz większą rolę w promocji działalności szkoły, a tym samym młodych artystów - mówi Ryszard Kusek.

To będzie organizacyjna rewolucja szkoły

To nie koniec innowacyjnych rozwiązań. Na najniższej kondygnacji, oprócz innych nowatorskich pomieszczeń, zaplanowano także wyjątkową salę rytmiki, która stanie się sercem muzyczno-ruchowych zajęć dla najmłodszych uczniów. Przestronna, jasna sala została zaprojektowana z myślą o rozbudzaniu wrażliwości muzycznej oraz rozwijaniu koordynacji ruchowej dzieci. Nowoczesne wyposażenie, takie jak interaktywne maty, systemy dźwiękowe o wysokiej jakości czy innowacyjne instrumenty perkusyjne, otworzą przed uczniami zupełnie nowe horyzonty. Dzięki temu przestrzeń stanie się nie tylko miejscem nauki, ale i radosnej eksploracji, pozwalając dzieciom na spontaniczne odkrywanie swoich talentów muzycznych i zdolności ruchowych.

Na parterze zaplanowano nie tylko pomieszczenia administracyjne, ale także przytulną - przestrzenną kawiarenkę - barek, który ma stać się miejscem integracji uczniów, rodziców i nauczycieli. To nie tylko przestrzeń do odpoczynku, ale także do spotkań, rozmów i wymiany myśli, co jest nieodzownym elementem rozwoju artystycznego. 

Wizualizacja elewacji nowego budynku PSM po adaptacji.

Z kolei pierwsze piętro zostanie przeznaczone na zajęcia zbiorowe. Sześć nowocześnie wyposażonych sal stanie się miejscem pracy dla nauczycieli uczących teorii muzyki, -  zajęciami grupowymi, które wspomagają naukę gry i śpiewu oraz rozwijają współpracę i komunikację między młodymi muzykami. W zabytkowym budynku zaś będą prowadzone już tylko zajęcia indywidualne: nauka gry na instrumencie i nauka śpiewu oraz orkiestry szkolne.

Jednak to nie tylko wnętrza budynku będą robić wrażenie. Zewnętrzna fasada budynku, zaprojektowana przez Biuro projektowe Małgorzaty Wais-Maksoń, nawiązuje do stylistyki zabytkowych obiektów w Mielcu, w tym samej szkoły muzycznej oraz pobliskiej Bazyliki. Subtelnie wkomponowany w krajobraz starówki, nowy budynek harmonijnie połączy tradycję z nowoczesnością, stając się estetycznym i funkcjonalnym obiektem historycznego centrum miasta Mielca.

To nie koniec ambitnych planów

- Podpisana umowa to dopiero pierwszy etap rozbudowy, którego zakończenie planowane jest w 2025 roku. Co więcej, jeżeli prace potoczą się zgodnie z planem, być może uda się zakończyć je już na czerwcowe obchody 55-lecia PSM w Mielcu. Będzie to symboliczne wydarzenie, które jeszcze bardziej zacieśni więzi między przeszłością a przyszłością tej placówki - mówi Ryszard Kusek, dyrektor PSM w Mielcu.

Jak dodaje, „w drugim etapie inwestycji planowana jest budowa łącznika, który połączy w jedną całość wszystkie trzy budynki szkoły w jeden kompleks”. - To rozwiązanie stworzy wyjątkowy kampus artystyczny, który nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie szkoły, ale także otworzy nowe perspektywy rozwoju dla uczniów - mówi dyrektor.

Budowa łącznika została zaplanowana w II etapie inwestycji.

W szkole mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się pozyskać finansowanie także właśnie tego drugiego etapu adaptacji budynku. Nie ulega bowiem wątpliwości, że budowa łącznika między nowym budynkiem a dotychczasową placówką szkoły musi powstać, by dopełnić komfortowe funkcjonowanie w placówce.

PSM kontynuuje „kurs na przyszłość”

Mielecka szkoła muzyczna od lat cieszy się renomą jako placówka, która nie tylko kształci młodych muzyków, ale także kładzie nacisk na wszechstronny rozwój uczniów.

Dzięki nauczycielom - artystom pracującym z młodymi, zdolnymi ludźmi, wizji kierownictwa szkoły, odważnym - nowoczesnym inwestycjom, dzięki projektom artystycznym, pomysłom ciekawych koncertów, szkoła staje się miejscem, gdzie rozwijane są nie tylko umiejętności muzyczne, ale także kompetencje społeczne - umiejętność pracy w zespole, odpowiednie planowanie czasu oraz budowanie relacji z innymi. Każdy z tych elementów ma kluczowe znaczenie w procesie kształcenia, który przygotowuje uczniów do dorosłego życia - zarówno na scenie, jak i poza nią.

Inwestycje te pokazują, że mielecka szkoła muzyczna kontynuuje swój kurs na przyszłość - na młodych ludzi, na kompetencje, na kulturę i na rozwój.

Portal

hej.mielec.pl

Napisał o tym

pierwszy

 

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%