Zamknij
REKLAMA

Jest absolutorium i wotum zaufania dla prezydenta Mielca. Jakie oceny radnych?

15:05, 23.06.2022 | mb
Skomentuj
REKLAMA

 Rada Miejska w Mielcu na dzisiejszej sesji udzieliła absolutorium i wotum zaufania prezydentowi Mielca Jackowi Wiśniewskiemu.

 Głosowanie poprzedziła dyskusja nad raportem o stanie gminy oraz sprawozdaniem finansowym za 2021 rok.

 Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 13 radnych, 10 było przeciwnych - to radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Grzegorz Ziomek. Z kolei za udzieleniem absolutorium było 14 radnych, przeciwnych - 9.

Na czwartkowej sesji rady miejskiej przedstawiono raport o stanie miasta oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za 2021 rok. Najdłuższa dyskusja toczyła się podczas prezentacji tego pierwszego dokumentu.

Prezydent Jacek Wiśniewski podkreślał, że 2021 rok był okresem trudnym, pandemicznym. - Widać to było na przykładzie działania MKS, gdzie były wprowadzone ograniczenia. Kolejnym naszym działaniem było zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych - mówił Jacek Wiśniewski

- Dzięki wszystkim pracownikom udało nam się utrzymać stabilność finansową miasta. Dzięki temu mogliśmy wykonywać wiele działań i inwestycji - dodawał.

Prezydent podkreślił, że wykonano m.in. kolejny etap budowy układu retencji, przebudowę ul. Warneńczyka i Gwoździowskiego, powstała też droga w parku przemysłowym przy ul. Inwestorów. - Trwała budowa hali sportowej. Inwestycja, mimo trudności, była kontynuowana. Wydaje się, że jesteśmy o krok od tego, by ten budynek został oddany dla mieszkańców - powiedział.

Przeprowadzona została też kolejna edycja Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent podkreślał, że miasto wielokrotnie było pozytywnie oceniane jako "gmina przyjazna mieszkańcom". Negatywnym wnioskiem z raportu o stanie gminy był natomiast ujemy przyrost naturalny.

Dyskusję rozpoczął radny Robert Wójcik

- Mieszkańcy głosują nogami i wyjeżdżają z miasta. Te rankingi do nich trafiają. Mielec się zwija, a nie rozwija. Podaje pan sztandarowe inwestycje, jak oświetlenie pump tracka czy wymianę żarówek. Ja bym się wstydził tym chwalić - mówił.

- Trzeba myśleć o poważnych inwestycjach. Myślę, że za 1,5 roku brak pana wizji, to zwijanie Mielca, to mielczanie podsumują przy wyborach - dodał.

- Tak, mieszkańców ubywa od czasu wyboru pana na urząd prezydenta. Nie mówię, że tu jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy, ale warto się nad tym zastanowić - dodawał Radosław Swół. - Poprzez opłaty i podatki zniechęcił pan ludzi - dodawał. 

Swół odnosił się też do braku inwestycji i dotacji na nie. - Za infrastrukturę biorą się inni: marszałek, poseł, europoseł. W sprawie każdego projektu trzeba pojechać, pokazać go, przedstawić - mówił.

O braku dotacji dla miasta mówił też Grzegorz Ziomek. - Sytuacja gminy nie należy do najlepszych. W 2021 roku środków zewnętrznych nie pozyskaliśmy zbyt wiele. W 2022 z Polskiego Ładu otrzymaliśmy 5 mln zł. Gminy wiejskie mają więcej. Jaki jest plan na pozyskanie środków zewnętrznych na 2022 rok, bo jak tak dalej pójdzie, to będzie „zero”.

- W tej prezentacji było wiele optymistycznych sygnałów. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? - pytał Marian Kokoszka. - Od wielu lat borykamy się ze sprawą odbioru odpadów. W moim odczuciu brak tu inicjatyw, które obniżałyby koszty odbioru tych śmieci. Mamy nieszczelny system. Komunikacja miejska to bolączka, która generuje kolejne koszty, a moglibyśmy te środki przeznaczyć na zupełnie inne cele - dodawał.

- Widzę w mediach społecznościowych wypowiedzi pana prezydenta, że jest źle, że rząd nie pomaga, że dyskryminowane jest miasto. Jak w końcu jest - raz dostaje pan nagrodę, a potem ktoś tam jest „be”? - pytał wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Prezydent Jacek Wiśniewski w swoich odpowiedziach do radnych podkreślał, że każda najmniejsza inwestycja służy mieszkańcom i to często oni o takie prace zabiegają.

Prezydent Mielca: nie będę lobbował za naszymi wnioskami

- Coraz mniej mieszkańców to trend, który dotyczy Podkarpacia i całej Polski. Ludzi ubywa. U nas nie jest najgorzej. Nie jest tak, że od 2019 roku ludzie się pakują i wyjeżdżają. Życie w naszym mieście nie jest złe, jest dobre - próbował przekonywać.

Wiśniewski odniósł się też do apeli radnych o próby lobbowania w sprawach funduszy zewnętrznych na inwestycje. - Czy jeśli ministerstwo podaje kryteria dotacji, to jest tam zapisane „lobbowanie”? Do czego wy mnie namawiacie? Wypełniamy kryteria zapisane w danych konkursach. Mamy 2477 gmin w całej Polsce i co - każdy minister przyjmuje włodarza danej gminy? Nie po to są kryteria, opisy danej inwestycji. Piszemy wnioski według zasad, które podaje ministerstwo - mówił.

- Lobbowanie to nie w mojej naturze i do tego typu praktyk nie będziecie mnie namawiać. Jeśli mamy przepisy prawa, jasne kryteria, co należy wpisać do wniosku, to szanujmy pracę ludzi, którzy przygotowują wnioski, a nie kierujmy się tym, kto do kogo jedzie. Lubię czyste i jasne kryteria - podkreślał prezydent Mielca.

Opozycja do prezydenta: niech pan zrobi coś dla Mielca

- Nie rozumie pan co to znaczy lobbing - odpowiadał radny Wójcik. - Nie wiem, czego pan się tu doszukuje. Został pan prezydentem nie mając nic wspólnego z samorządem. To nie oznacza, że się coś załatwia, ale przejeżdża się na kawę, umawia się, rozmawia, pokazuje swoje projekty. To nic złego, że się pokazuje koncepcje.

- Mam krytyczną ocenę tej kadencji, nie życzę Mielcowi, by został pan ponownie wybrany na to stanowisko - dodawał.

- Dyskusja jest krótka, widzimy jaka jest ta prezydentura. Zanim ruszy pan w Polskę, to niech pan zrobi coś dla Mielca. Wziął pan odpowiedzialność za mieszkańców, za urząd i pan tego kredytu zaufania nie spłaca - mówił z kolei radny Radosław Swół.

Ostatecznie za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Jackowi Wiśniewskiemu głosowało 13 radnych, przeciw było 10.

Po tej dyskusji przedstawione zostały finanse miasta. Rok 2021 zakończył się nadwyżką operacyjną w kwocie 33 mln zł. Dochody, z planowanych 380 mln zł, zamknęły się kwotą 391 mln zł. Z kolei z planowanych wydatków na poziomie 471 mln zł, wykonane zostało 426,4 mln zł - z tego wydatki bieżące to kwota 321 mln, a majątkowe 105 mln.

W budżecie na rok 2021 zakładano deficyt na poziomie 91 mln zł. Po rozliczeniu roku wyniósł on 35,4 mln zł. W ubiegłym roku gmina zadłużyła się o 24 mln zł mniej niż pierwotnie zakładano.

Na 2021 rok zaplanowano 101 zadań inwestycyjnych. Wykonano 64 z nich, w trakcie realizacji są 22 inwestycje, częściowo wykonano 5 a nie zrealizowano 10 zadań.

Tu dyskusji radnych nie było. Za udzieleniem absolutorium prezydentowi Jackowi Wiśniewskiemu głosowało 14 radnych, przeciwnych było 9 (radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość).

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (26)

reka-reke-myjereka-reke-myje

31 12

Poidełka, łąka kwietna, co chwilę jakieś jaja z MKS - a odpowiedzialnych brak. Więc jak ma być dobrze... 15:58, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mielczanin mielczanin

10 0

Jaka łąka? Za to badziewie ktoś powinien oďpowiedzieć i słono zapłacić. 07:53, 24.06.2022


KISNEKISNE

26 8

Lobbowanie NIE ale wydawanie publicznych pieniędzy TAK bo to nie boli a wiśnia pitoli! Pumptruck, żarówki, ptasie budki, wodopoje i autobusów przestoje 🤣 16:37, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KokosKokos

26 9

5lat psu w .... Niestety,chyba że ktoś zna jakieś sukcesy tej prezydentury ... 16:40, 23.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

j&kj&k

4 1

Sukcesy są. Są, są i to cała masa. Już je wszystkie wymieniam: yyyyyyyy...., eeeeee....., chmmm..... Zaraz, zaraz na pewno są, niech pomyślę: yyyyyyyy...., eeeeee....., chmmm..... E, to nie tak łatwo odpowiedzieć, tu się trzeba długo zastanowić. Pozdrowienia dla obecnej prezydentury 👎. 09:21, 24.06.2022


j&kj&k

2 0

Do wszystkich, którzy zdecydowali dać "-". Minusując ten komentarz, należy założyć, że znacie sukcesy tej prezydentury, mające liczący się wpływ na poprawienie jakości życia mieszkańców naszego miasta. W takim razie do roboty, poproszę wymienić choćby 3. Poidełka, kwietną łąkę czy oświetlenie pumptrucka jako mało ambitne pomińcie, z szacunku do Waszego prezydenta, któremu lobbing pomieszał się z korupcją. Fundamentalną cechą lobbingu, jest zgodność z prawem, natomiast działania takie jak korupcja polityczna, łapownictwo czy płatna protekcja są niezgodne z prawem i jedynie z pozoru podobne są do lobbingu. No, ale kto by się nad tym zastanawiał, jak się robić nie chce to powód zawsze się znajdzie. 12:47, 24.06.2022


mieeeleeecmieeeleeec

20 1

czy radny kokoszka nie wie ze za odpady i komunikacje miejskom odpowiada ta sama familia 17:39, 23.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

nindża nindża

2 1

można coś więcej napisać? klan syn i ojciec czy jeszcze jakiś inny układzik z ciocią, stryjkiem, chrzestnym. czy to jakaś patologia na której miasto traci? bo komunikacje to mamy super nowe autobusy chociaż nie jechałem już dawno a ze śmieciami nie ma większych problemów, czasami rodzinna mafia się sprawdza to może i w Mielcu tak jest 23:51, 23.06.2022


alfaomegaalfaomega

6 0

ło matko z curko skoro jest ci tak super to co roku z wlasnej kieszeni pokrywaj miliony strat 05:58, 24.06.2022


xyzxyz

18 16

Wysłuchałem dyskusji nad wotum zaufania i udzieleniem absolutorium. Niestety radni PiS byli całkowicie nieprzygotowani do dyskusji. Z taką opozycją Pan Jacek Wiśniewski ma pewną drugą kadencję Prezydenta Miasta! 19:31, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

po co lobbowac???po co lobbowac???

6 2

a to bylby juz gwozdz do trumny tego miasta i masowy exodus mieszkancow przepraszam ale wisnia zmarnowal 5 lat zadluzajac miasto bez zadnych konsekwencji karnych.Niestety ten prezydent to najwieksza porazka w histori miasta nic nie zrobil przez 5 lat nawet d...y mu sie nie chce ruszyc by cos zalatwic dla Mielca jakies dotacje to juz wiochy podostawaly 2-3 razy wiecej niz miasto ot takie mamy elyty 06:17, 24.06.2022


FizjolofFizjolof

8 9

Wiesz co robi ten wiśnia? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To są kwiatki na skalę naszych możliwości. Za wiśni nikomu wody nie zabraknie. I to wiśnia poprowadzi emkaes do zwycięstwa. Ty wiesz co my robimy tym wiśnią? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to wiśni, przez niego wykonane i to nie jest jego ostatnie słowo! NASZ PREZYDENT! Najlepszy. 19:36, 23.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

noonoo

1 0

można i tak, zapomniałeś o mieście tysiąca boisk "w zdrowym ciele zdrowy duch" 01:03, 24.06.2022


moim zdaniemmoim zdaniem

11 0

- radny Kokoszka pyta "skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?" odpowiadam, bo brak kompetencji w zarządzie miasta i organie doradczym rada miejska, zdrowy rozsądek przebija partyjniactwo i biznesowe interesy wewnątrz klanu, przypominam, że to radny mimo obowiązku robił uniki co do weryfikacji wykazanych mu nieprawidłowości, a zatem "czyja ręka czyją rękę myje ?
- nie zgadzam się z prezydentem w ocenie "gmina przyjazna mieszkańcom", bo doświadczam zbyt wiele zła w obsłudze administracyjnej miasta, mianowicie brak wiedzy lub świadome wprowadzanie w błąd, brak dostępu do dokumentów w własnej sprawie i ochrona speców do fabrykacji akt przeciwko niektórym mieszkańcom więc pytam kto za tym stoi,
- poza świętym spokojem i równym dla wszystkich prawem do pracy niewiele oczekuję od miasta, chociaż razi mnie byle jakość inwestycji i propagandowy hura optymizm,


20:23, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mój radny Mój radny

17 1

Radny Szczerba chwiejny jak listek na wietrze 😂.
Wstyd żenada lewactwo kompromitacja ten gość che być prezydentem? Chyba tylko swojego wychodka 🤔 20:31, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ufaj miUfaj mi

2 6

Też mu ufam. 20:49, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szubienicaszubienica

3 1

co ma wisieć nie utonie 23:30, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

witaminawitamina

20 2

Wiśniewski prezydentem............nieporozumienie o rzadko spotykanych rozmiarach. 00:10, 24.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

no ino i

1 0

to intrygujące... 01:06, 24.06.2022


WRYJ WRYJ

4 1

Nie ma czegoś takiego jak zarząd miasta. Rada miejska nie jest organem doradczym prezydenta. Jeśli widzisz nikompetencję urzędasa poskarż się jego zwierzchnikowi. Jeśli krytykujesz to miej wiedzę. Więcej optymizmu. 08:38, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PYTAJNIKPYTAJNIK

2 0

Na hej.mielec nic nie wiedzą Zobaczcie co kolejny tytuł artykułu to pytajnik 10:17, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

herohero

5 0

jeszcze rok lub dwa i będzie mniej niż 50 tys. i będzie burmistrz a to chyba dla kolesiów hańba
10:44, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Franek 57Franek 57

3 0

Pytanie do zarządu mieleca dla czego nic nie robi się przy przejśćiu przez tory podziemnym i dlaczego nie w miejscu starego (slimaka).To jest sabotaż w biały dzień. Jeśli wisnia myśli tylko o zakładaniu parti to mamy w Mielcu to co widać. Nawet na osiedlu Lotnikow .Nie są realizowane plany roczne np.deptak 14:26, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

toto

2 1

jest je.. a czerwona banda i nic więcej. Prze....ją pieniadze podatników i z z pge na boiska i łąki kwietbe ??? Ciekawe czy w tym roku *%#)!& ..a wiśnia uzbierała na leosze wczasy czy jedzie na błota karwińskie do bany czerwonej ?! 16:11, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Znany jasnowidzZnany jasnowidz

3 0

Pierwszy bon vivant z drugiego budynku nie wieszczy świetlanej przyszłości w firmie. A można polegać na jego opiniach, bo to bardzo doświadczony specjalista z wieloletnim stażem. Przyglądajcie się z uwagą tym którzy mają plan B bo po ich działaniach będzie widać czy okręt zaczyna tonąć. 22:07, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

radni nachapaniradni nachapani

0 1

jak mozna takiego slabego prezydenta popierac przeciez to trzeba nie miec sumienia ale co zrobic jak dostali mamone to popieraja tego marnego wlodarza coz pieniadz rzadzi swiatem 07:32, 25.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%