Zamknij

Zakończono prace remontowe zabytkowego kościoła [FOTO]

13:28, 19.10.2021 K.S Aktualizacja: 23:50, 19.10.2021
Skomentuj Kościół Parafialny pw. Św. Wojciecha w Gawłuszowicach. Fot. Ł. Gołda / Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Kościół Parafialny pw. Św. Wojciecha w Gawłuszowicach. Fot. Ł. Gołda / Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Zakończono prace związane z remontem drewnianego kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha w Gawłuszowicach.

Poszczególne etapy modernizacji trwały od 2016 roku.

Budowle otaczają dorodne lipy i jesiony, które są dopełnieniem niezwykle malowniczego krajobrazu kulturowego - przekazuje tarnobrzeska delegatura Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

[FOTORELACJA]8914[/FOTORELACJA]

Generalny remont zabytkowego kościoła w Gawłuszowicach rozpoczął się w maju 2016 i został podzielony na coroczne etapy.

W 2016 roku ruszyły prace budowlano-konserwatorskie polegające na remoncie konstrukcji sygnaturki dzwonnej z wymianą oblachowania, remoncie konstrukcji więźby dachowej i stropu, całościową wymianą poszycia gontowego dachu nawy od strony południowej i zachodniej.

Zrealizowana została też częściowa wymiana poszycia gontowego dachu nawy od strony północnej wraz z wykonaniem izolacji termicznej, modernizacją instalacji odgromowej oraz wykonaniem impregnacji konstrukcji.

W 2017 rozpoczęły się prace budowlano-konserwatorskie polegające na dokończeniu remontu konstrukcji dachu prezbiterium. Wymieniono okrycia gontowe połaci dachowej prezbiterium - strona północna, południowa i wschodnia. Dokończono wymianę pokrycia gontowego połaci dachowej nawy - strona północna, uzupełniono instalację odgromową.

2018 rok to prace budowlano-konserwatorskie polegające na remoncie konstrukcji więźby dachu zakrystii, kruchty głównej, sobót - strona północno zachodnia, wymianie pokrycia gontowego połaci dachowej, zakrystii, kruchty części sobót od strony północno-wschodniej, wykonanie impregnacji konstrukcji połaci dachowych, wykonanie izolacji termicznej stropów zakrystii i kruchty, impregnacja gontowego opierzenia ścian zrębowych.

W kolejny roku prace polegały na remoncie konstrukcji części sobót wraz z wymianą gontowego pokrycia oraz impregnacją gontowego opierzenia ścian.

W ubiegłym roku zrealizowano remont posadowienia na całym obwodzie z wyjątkiem kruchty bocznej oraz częściową impregnację gontowego pokrycia ścian elewacji. Wykonano też uzupełnienia gontowego opierzenia kruchty głównej.

W końcu w 2021 roku zrealizowano remont posadowienia kruchty bocznej, konstrukcji kruchty bocznej oraz sobót wraz z wymianą pokrycia gontowego. Dokończono impregnację gontowego opierzenia ścian zrębowych - strona południowo-zachodnia.

Kościół w Gawłuszowicach wzniesiony został w 1677 r. Konsekracji kościoła dokonał 2 września 1685 r. biskup Mikołaj Oborski, sufragan krakowski. W 1871 r. rozebrano wieżę-dzwonnicę, dostawioną do zachodniej elewacji kościoła, wznosząc jednocześnie murowaną , parawanową dzwonnicą przy północnym wejściu na teren cmentarza przykościelnego.

W tym też okresie przebudowano i zmieniono kształt sygnaturki, przebudowano zachodnią kruchtę i powiększono okna. W maju 1922 r., za probostwa księdza Antoniego Działo, w południowej ścianie prezbiterium wykonano nowe okno, celem doświetlenia wnętrza prezbiterium. Prace ciesielskie wykonał Józef Cieśla z Mielca.

Dotacji na wszystkie zrealizowane prace udzielili: Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Starostwo Powiatowe w Mielcu i Gmina Gawłuszowice.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

do redakcji i dzienndo redakcji i dzienn

4 1

W tytule powinno być - zabytkowego kościoła, 19:39, 19.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Amigor123 DdAmigor123 Dd

5 0

Wszystko pięknie....ale moim zdaniem pilnego remontu wymaga wnętrze kościoła...strach mnie ogarnia jak patrzę na wyłaczniki i rozetki z lat 70-tych ...w niektórych miejscach kable i druty są zupełnie na zewnątrz...jest to niebezpieczne grozi pożarem...cóż wtedy z remontu gontu i poszycia...widać,że w wielu miejscach instalacja elektryczna nie była od wielu lat wymieniana....dodatkowo sypiące się od sufitu pilastry kolmunm ...też wiele lat nikt nic nie robił przy tym...kościół cudowny...dobrze,że remontowany z zewnątrz...ale jak dojdzie do pożaru starej instalacji elektrycznej to może remont nie mieć znaczenia.. 06:19, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NA LENIA 2021NA LENIA 2021

1 5

Dziś 20-25 latej pije piwo z Biedry a rodzic ma mu płacić alimenty za to że jest i łaskawie zapisze się do szkoły. System horego prawa alimentacyjnego wykończy rodziny, wykończy demografie i wykończy PBB co odbije się na wszystkim i będzie ojciec z matką płacił alimenty a na koniec tyrał aż padnie a potomek wykopie go z grobu i wydłubie z czaszki złotego zęba, nie zakopie bo po co - może nic nie rozić =NALEŻY SIĘ wystarczy posymulować i sądy dadzą !!!!!! UTOPIA UTOPIA UTOPIA

CAŁY KRAJ SIĘ SYPIE + WYCHOWANIE NA LENIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! patol 2021 09:18, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%