Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu, to jedna z najlepiej kształcących placówek oświatowych w kraju. Oferuje na rok szkolny 2020/2021 następujące kierunki kształcenia:
• technik budownictwa - na ten zawód zapotrzebowanie nie maleje, co więcej - z każdym rokiem rośnie. W naszej szkole można zdobyć niezbędne kwalifikacje, by podjąć pracę zarówno w kraju, jak i za granicą. Uczymy nie tylko, jak stawiać różnego typu budynki, ale przede wszystkim - jak prowadzić dokumentację budowy oraz sporządzać kosztorysy, obmiary i proste projekty. Kształcąc się w tym kierunku, można dowiedzieć się, jak analizować dokumentację techniczną oraz jak wykonywać rysunki budowlane. Nasi specjaliści nauczą przyszłych absolwentów dobierania optymalnych technologii, wykonania różnych robót budowlanych. Nauczą też, jak kierować pracownikami, jak koordynować pracę poszczególnych zespołów na budowie oraz jak sprawować nadzór budowlany. Rynek pracy wchłonie obecnie każdą ilość techników budownictwa. Bardzo konkurencyjne stawki
i warunki oferuje teraz polski rynek ze względu na to, iż wielu specjalistów w zakresie budownictwa wyjeżdża za granicę. Zatrudnienie można znaleźć, zatem na budowach w Polsce i za granicą oraz w firmach świadczących usługi deweloperskie.
• technik budownictwa - klasa mundurowa strażacka - innowacja pedagogiczna skierowana jest do uczniów, którzy oprócz zdobycia zawodu w branży budowlanej, chcieliby rozwinąć swoje zainteresowania ratownictwem, zapoznać się z podstawami wiedzy pożarniczej i pracą strażaka. Program jest realizowany na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa oraz wychowania fizycznego przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Mielcu. Zawód strażaka cieszy się ogromnym prestiżem społecznym. Ludzie poświęcający się tej pracy to osoby odpowiedzialne, odważne i w pełni profesjonalnie przygotowane do pełnienia swoich obowiązków. Uczniowie, kształcąc się w klasie mundurowej poznają musztrę i ceremoniały pożarnicze, przepisy, regulaminy oraz BHP w strażach pożarnych.
• technik budownictwa - elementy projektowania architektonicznego - innowacja pedagogiczna skierowana jest do uczniów, którzy chcą poszerzyć zawód technika budownictwa o zagadnienia związane z architekturą, w tym: historią architektury, projektowaniem architektonicznym obiektów budowlanych i nauką rysunku artystycznego. Niezwykle interesujące może być również poznanie nowoczesnych programów komputerowych do projektowania architektoniczno-budowlanego. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez osoby pracujące w zawodzie architekta. Wybór tej innowacji może być pierwszym krokiem na drodze zawodowej związanej z architekturą, architekturą wnętrz, architekturą krajobrazu czy urbanistyką.
• technik geodeta - nowoczesny kierunek, jeden z niewielu na Podkarpaciu, który w całej Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów. To nowoczesny profil dla osób, które interesują się pomiarami przestrzennymi, zagospodarowaniem terenu. Ten zawód daje solidne podstawy wiedzy do dalszego rozwoju i zdobywania profesjonalnych uprawnień. Technik geodeta znajdzie zatrudnienie w: przedsiębiorstwach geodezyjnych, firmach kartograficznych; w firmach drogowych budujących drogi i obiekty mostowe, biurach projektowych dróg i obiektów mostowych, organach administracji państwowej i samorządowej, gospodarki nieruchomościami, przedsiębiorstwach budowlanych, firmach poszukiwawczych (ropa, gaz, złoża surowców), może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług geodezyjnych; kontynuować naukę na studiach technicznych.
• technik inżynierii sanitarnej - odnawialne źródła energii - zawód znowu dostępny w ofercie, ze względu na duże zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z tej dziedziny. Po tym kierunku absolwent zaprojektuje i wykona każdą sieć sanitarną w domu prywatnym, biurze, wielkim zakładzie przemysłowym. Będzie sprawnie posługiwał się dokumentacją techniczną oraz wykonywaniem szkiców i rysunków instalacji oraz sieci sanitarnych, grzewczych i gazowych. Mając odpowiednie kwalifikacje, absolwent znajdzie pracę w kraju i za granicą oraz w przedsiębiorstwach budowlanych i specjalizujących się w projektowaniu instalacji sanitarnych. Może także otworzyć działalność gospodarczą i świadczyć usługi na rzecz wielu klientów, których obecnie nie brakuje.
• murarz-tynkarz - podejmując naukę w tym zawodzie, uczeń ma możliwość uzyskania kwalifikacji murarskich i tynkarskich. Uczy się odczytywania rysunków technicznych, wykonywania murów z elementów drobnowymiarowych takich jak kamienie, cegły, bloczki, pustaki. Umie również tynkować powierzchnie ścian i stropów. Na zajęciach praktycznych szczególną uwagę zwraca się na rozwój takich cech jak cierpliwość, rzetelność i umiejętność pracy w grupie.
• monter sieci i instalacji sanitarnych - monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych montuje instalacje i urządzenia sanitarne tj. zimnej i ciepłej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania. Przygotowuje i montuje przewody, armaturę i wyposażenie w łazienkach i kuchniach, naprawia uszkodzone instalacje i urządzenia. Absolwent tego kierunku może wykonywać prace montażowe i demontażowe oraz nadzorować eksploatację i konserwować czynne instalacje sanitarne. Może też prowadzić własną firmę instalacyjno-montażową.
• monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - podejmując naukę w tym zawodzie uczeń ma możliwość uzyskania kwalifikacji: montażu systemów suchej zabudowy, wykonywania robót malarsko-tapeciarskich oraz wykonywania robót posadzkarsko-okładzinowych. Uczniowie uczą się posługiwać dokumentacją projektową oraz instrukcjami dotyczącymi typowych robót wykończeniowych i modernizacyjnych. Zdobywają wiedzę dotyczącą montażu ścian działowych, sufitów podwieszanych, okładzin ściennych i podłogowych w systemie suchej zabudowy. Poznają tajniki wykonywania posadzek z różnych materiałów. Nabywają umiejętności wykonywania robót malarskich różnymi technikami oraz klejenia tapet. Jest to zawód bardzo poszukiwany na krajowyi europejskim rynku pracy.