Zamknij

Sztuczna inteligencja stworzyła portret Jana Mieleckiego! Zobacz wystawę [FOTO]

23:04, 16.11.2024 ks Aktualizacja: 23:14, 16.11.2024
Portret Jana Mieleckiego wygenerowany przez AI - na podstawie jedynej znanej ryciny. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Portret Jana Mieleckiego wygenerowany przez AI - na podstawie jedynej znanej ryciny. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

„Sarmacka historia Mielca” - to tytuł nowej wystawy stałej, która od teraz prezentowana będzie w Pałacyku Oborskich - Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu.

Zobaczyć można na niej obrazy m.in. Wojciecha Kossaka czy Leona Kaplińskiego, ale i autorów nieznanych. Co ciekawe, jeden z zaprezentowanych obrazów… wygenerowała sztuczna inteligencja!

Myślę, że dzięki temu powstał nam bardzo ciekawy portret - przyznaje Marek Szczurek z mieleckiego muzeum, podkreślając, że obraz powstał na podstawie jedynej ryciny, która przedstawia wizerunek Jana Mieleckiego.

[FOTORELACJANOWA]12025[/FOTORELACJANOWA]

- Nie tak dawno obchodziliśmy 550. rocznicę lokacji miasta, a w tym roku przypada 800-lecie pierwszej pisanej wzmianki o naszym nadwisłoczańskim grodzie. Postanowiliśmy i my - przy okazji zmiany wystroju wnętrza w naszej głównej sali Pałacyku Oborskich - cofnąć się do czasów „sławy i chwały”, a więc do wieku XVI, XVII i kawałka XVIII - mówi Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”.

Właśnie w Pałacyku, w sobotni wieczór, zaprezentowano nową wystawę stałą zatytułowaną „Sarmacka historia Mielca”. Zobaczyć można tu obrazy przedstawiające chociażby Jana Karola Chodkiewicza autorstwa Leona Kalińskiego, Zofię z Mieleckich Chodkiewiczową autora nieznanego czy „Bitwę pod Kircholmem” Wojciecha Kossaka. Nie mogło zabraknąć także portretu Stanisława Mieleckiego - to obraz nieznanego autora, a konkretnie kopia w wykonaniu Aleksandry Storczyńskiej z lat 70.

Mieleccy muzealnicy zadbali jednak również o niemałą niespodziankę. Jeden z prezentowanych na wystawie obrazów powstał… dzięki sztucznej inteligencji! Mowa o portrecie Jana Mieleckiego, marszałka wielkiego koronnego, hetmana okresowego, rotmistrza kawalerii. 

- Należy wspomnieć, że obraz, który można zobaczyć u nas na ścianie jest efektem pracy sztucznej inteligencji, gdyż to właśnie sztuczna inteligencja wygenerowała taki obraz Jana z Mielca - na podstawie ryciny z nieznanej nam karty z kroniki - powiedział Marek Szczurek z Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu, który wygłosił też prelekcję poświęconą rodzinie Mieleckich. 

Jak przyznał, „mogłyby się pojawić głosy oceniające - czy to dobrze, że muzeum używa sztucznej inteligencji”. - Wolę traktować to jako narzędzie, które ma nam coś zilustrować. Myślę, że dzięki temu powstał nam bardzo ciekawy portret - przyznał Marek Szczurek z mieleckiego muzeum.

Otwarcie wystawy poświęconej mieleckim sarmatom wzbogacone zostało również innymi prelekcjami. Dr Edyta Gracz-Chmura mówiła o sarmatyzmie jako formacji kulturowej polskiej szlachty, o rodzinie Mieleckich mówił przywołany już Marek Szczurek, o rodzinie Chodkiewiczów - dr Jerzy Skrzypczak, a o rodzinie Ossolińskich - dr Krzysztof Haptaś. Obecnych w Pałacyku mielczan, w nastrój XVI, XVII wieku, wprowadzili natomiast młodzi muzycy z zespołu muzyki dawnej Hortus Musicus prowadzono przez Tomasza Nowakowskiego.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%