Michał Śmielak pochodzi z Sandomierza. Miasta, okrzykniętego za sprawą popularnego serialu, polską stolica zbrodni! Nic więc dziwnego, że spod jego pióra wychodzą doskonałe, trzymające w napięciu i mrożące krew w żyłach thrillery. W trakcie spotkania autor z humorem i ze swadą opowiadał o początkach swej pracy literackiej. Wszystko zaczęło się od opowiadania „Ostatni”, zamieszczonego w antologii „Gladiatorzy”. Pierwszą, debiutancką powieścią był kryminał „Znachor”, który ukazał się w 2021 roku.
Dorobek literacki pana Michała na dzień dzisiejszy to już 14 książek. Wszystkie z nich trafiły na listy bestsellerów i cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. Największą popularność zdobyły: „Osada”, „Wilcza chata” i „Miasto mgieł”, której kontynuacja „Miasto burz” ukazała się 23 kwietnia. Inspiracji do tworzenia powieści dostarcza mu codzienność. Jest uważnym obserwatorem, lubi słuchać innych i słuchać dobrych rad. Nawet od teściowej!
Pisanie to nie jedyna pasja pana Michała. Od wielu lat jest członkiem sandomierskiej grupy rekonstrukcyjnej „Sarmata” oraz udziela się jako konferansjer na różnego rodzaju imprezach historycznych. Przygotowuje i reżyseruje także widowiska ogniowe – tzw. Fireshow. Oprócz tego, że jest pasjonatem historii, jest również pasjonatem gier komputerowych oraz motocykli.
Spotkanie przebiegło w niezwykle luźnej i sympatycznej atmosferze, dzięki licznym wstawkom humorystycznym, historyjkom z życia wziętych i anegdotom. Autor cierpliwie i z uśmiechem odpowiadał również na pytania czytelników, dzieląc się swoimi przemyśleniami o pisaniu, o Sandomierzu, o historii tego miasta. Zdradził również swoje preferencje czytelnicze i literackie plany na przyszłość. Nie zabrakło wspólnych, pamiątkowych zdjęć i oczywiście długiej kolejki po autografy! W spotkaniu uczestniczył Dyrektor SOKiS Gminy MielecAdam Bochenek. Rozmowę z autorem prowadziła moderator DKK Justyna Ryczek.
Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu DKK dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.