Zamknij
REKLAMA

Będzie nowe wydanie "Mieleckiego Słownika Katyńskiego"

10:28, 25.03.2020 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Wkrótce ukaże się nowe wydanie książki „Nierozstrzelana pamięć. Mielecki Słownik Katyński” - publikacji Jerzego Skrzypczaka, dyrektora Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich. Publikacja związana jest w przypadającą w tym roku 80 rocznicą zagłady w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni.

Mieleckie samorządy kompletują budżet potrzebny do wydania książki, która w pierwszej wersji ujrzała światło dzienne w 2015 roku – na 75. rocznicę mordu katyńskiego. Obecnie szykowane jest wydanie publikacji dra. Jerzego Skrzypczaka z okazji 80. rocznicy tych dramatycznych wydarzeń. W ostatnich dniach radni powiatowi przyznali miastu na ten cel 7 tys. zł.

Wśród ofiar zamordowanych przez NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 III 1940 r. było także 87 mielczan, oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, Żandarmerii Wojskowej i służby więziennej, związanych z Mielcem i ziemią mielecką. To osoby, które się tu urodziły, mieszkały, uczyły i pracowały lub jakimś innym znaczącym wydarzeniem w swym życiu związały z regionem mieleckim, rozumianym jako teren powiatu w jego granicach z okresu II RP.

I to o nich właśnie opowiada książka wydana przez Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu, autorstwa dyrektora Jerzego Skrzypczaka: „Nierozstrzelana pamięć. Mielecki słownik katyński”.

Wśród pomordowanych mielczan 50 to oficerowie WP, a 34 to funkcjonariusze policji, 2 ze służby więziennej i 1 z Żandarmerii Wojskowej. 26 oficerów przebywało w obozie specjalnym NKWD w Kozielsku, 21 w Starobielsku, a 3 znalazło się na ukraińskiej liście katyńskiej. 21 było oficerami zawodowymi, zaś 29 oficerami rezerwy.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

James  BondJames Bond

2 0

Ludzie Mariusza Kamińskiego interesują się portalami lokalnymi - taki jak ten........ 11:36, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA