Zamknij
REKLAMA

Finisaż wystawy prac Stanisława Szęszoła został odwołany

13:41, 30.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

- Z przykrością informujemy, że finisaż wystawy prac Stanisława Szęszoła został odwołany ze względu na problemy zdrowotne artysty. Jednak serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do zwiedzania wystawy, która trwa do niedzieli, 5 grudnia - przekazuje SCK.

Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu planował zaprosić miłośników sztuki na finisaż wyjątkowej wystawy „50 lat pracy w drewnie” Stanisława Szęszoła. Wydarzenie miało się odbyć 5 grudnia o godz. 18.00 w Galerii ESCEK. Ostatecznie jednak do niego nie dojdzie.

Dzieła Stanisława Szęszoła bazują na tradycji pobożności ludowej i zajmują w jego twórczości najważniejsze miejsce. Prace artysty prezentują postacie świętych, aniołów, zwierząt oraz ulubione przez rzeźbiarzy - postacie Chrystusa Frasobliwego. Stanisław Szęszoł uprawia także płaskorzeźbę, w której kompozycje występują mocno przed płaszczyznę tła, a efekt działania jego dłuta podkreśla ekspresję prac. Finisaż wystawy zakończy ekspozycję prac mieleckiego rzeźbiarza w Galerii ESCEK.

Stanisław Szęszoł - rzeźbiarz od lat dziecięcych i twórca szopek noworocznych. Najchętniej rzeźbi świątki, postacie wiejskich ludzi przy pracy jak również diabełki. Pierwsze prace zaprezentował w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy i tym tematom poświęca nadal najwięcej czasu.

W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej. Swoje prace wystawiał w takich miastach jak: Rzeszów, Mielec, Chorzelów, Warszawa, Pińczów, Radomyśl Wielki, Dynów, Strzyżów, Kolbuszowa, Sandomierz, Toruń czy Łęczyca. Jego prace można zobaczyć m.in. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu (postać Matki Bożej zwanej Różą Duchowną), Kościele dolnym p.w. Ducha Św. w Mielcu krzyż z wizerunkiem Chrystusa, Bazylice Św. Mateusza w Mielcu - rekonstrukcje rzeźb sprzed trzech stuleci (św. Jan Nepomucen, św. Piotr, św. Katarzyna, św. Dominika oraz elementy rokokowej ambony). W kościele polonijnym w Chicago stworzył płaskorzeźbę Papieża Jana Pawła II, odbierającego gratulacje od Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystawiał prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wykonał na zamówienie biskupa Nowaka z Watykanu 12 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie.

W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Rzeźby o tematyce świeckiej, autorstwa Stanisława Szęszoła znajdują się w licznych muzeach w Mielcu, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami, w Kanadzie, Francji, Izraelu, Włoszech czy USA. Prowadził zajęcia z dziećmi na lekcjach pod nazwą „Obcowanie ze sztuką” w mieleckich przedszkolach i szkołach.

Pracownia rzeźbiarska Stanisława Szęszoła w Mielcu została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Otrzymał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury - 1983 rok - oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” - 2016 rok.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%