Zamknij

Chór i organista upamiętnili Świętą Cecylię. Działo się w Mielcu [FOTO, WIDEO]

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 18:06, 21.11.2024 Aktualizacja: 18:11, 21.11.2024

Koncerty Cecyliańskie odbywają się w Mielcu od kilku lat z inicjatywy Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK Akord. Swoją nazwę koncert wziął od patronki śpiewu i muzyki kościelnej, Św. Cecylii, jednej z najpopularniejszych świętych męczennic początków chrześcijaństwa.

[FOTORELACJANOWA]12040[/FOTORELACJANOWA]

Do kolejnego takiego wydarzenia doszło w kościele parafialnym pw. MBNP w Mielcu w środę 20 listopada, dla około stu widzów tradycyjnie zaśpiewał Chór Nauczycielski Akord, a na świetnych organach zainstalowanych w tej świątyni zagrał Piotr Michalik.

Muzyczne wydarzenia w kościele w tzw. Mielcu – Osiedlu to także wieloletni zwyczaj i cieszy, że nadal jest podtrzymywany. Chór w organizacji koncertu wsparła nie tylko parafia, ale też Samorządowe Centrum Kultury. 

Chór Akord tym koncertem zainaugurował obchody 55-rocznicy swojego powstania. - Zabrzmią tym razem współczesne utwory europejskich kompozytorów – tak koncert zapowiadał Stanisław Bryg, reprezentujący chórzystów.

WIDEO:

Akord potrafił też zaskoczyć publiczność brawurowym wykonaniem utworów w stylu gospel. Zespołem dyrygował profesor Grzegorz Oliwa, który z Akordem związany jest od 2018 roku. Akompaniował Mateusz Ozga (piano).

Święta Cecylia uznawana jest za patronkę chórzystów, ale też organistów. Grzegorz Oliwa w czasie koncertu nieco zażartował, że przez pomyłkę. – Ale lepiej mieć patrona niż go nie mieć mówił. 

Cecylia była czczona jako patronka muzyki już w średniowieczu. W jednym z wczesnych opisów jej życia błędnie zinterpretowano antyfonę, sugerując, że grała ona na organach. W rzeczywistości chodziło o „płonące instrumenty”, co najprawdopodobniej odnosiło się do narzędzi tortur, a nie do muzyki. Święta Cecylia jest męczennicą wczesnochrześcijańską. Została zgładzona, bo nie chciała wyrzec się swojej wiary. 

Organistą, który zagrał dla mieleckiej publiczności podczas Koncertu Cecyliańskiego 2024 był Piotr Michalik. W 2014 roku ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, w Nowym Sączu ukończył Państwową Szkołę Muzyczną. Z wyróżnieniem ukończył również Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie jest obecnie doktorantem. Studiował także w Niemczech.

Piotr Michalik ma swoim artystycznym CV udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy organistów. Od dwóch lat natomiast prowadzi lekcje w Szkole Muzycznej I stopnia w Radomyślu Wielkim, gdzie uczy gry na organach i fortepianie. W swoim CV zapisał także niedawno pierwszy, historyczny koncert organowy w Radomyślu Wielkim.

[ZT]90719[/ZT]

Na finiszu koncertu dyrygent Chóru Akord Grzegorz Oliwa zachęcał zgromadzonych do śledzenia mediów społecznościowych tej muzycznej formacji. – Będziemy mieli dla państwa niespodziankę – zapowiadał nieco zagadkowo.

Ale to nie jest tajemnicą, że Stowarzyszenie Artystyczne "Twórcy Osobliwie Niezależni" T.O.N. szykuje teledyski z lasowiackimi kolędami, także z udziałem chórzystów Akordu. Premiera wkrótce.

Sam Chór chce również wydać płytę z twórczością osadzoną w kulturze Lasowiaków. Teraz Akord – poprzez internetową zbiórkę – gromadzi pieniądze właśnie na swoje wydawnictwo, które mają wypełnić propozycje z rodzimej muzyki tradycyjnej w nowoczesnym opracowaniu na głosy solowe, chór, kwartet smyczkowy i trio jazzowe, z towarzyszeniem akordeonu i klarnetu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%