Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. Zmaganie się zarówno z wysokimi, jak i niskimi temperaturami może nie tylko osłabiać efektywność pracy, ale także być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto znać swoje prawa i wiedzieć, czy przy skrajnych temperaturach można odmówić wykonywania obowiązków.
Jakie temperatura musi panować w miejscu pracy?
Każdy pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy, w tym ma on za zadanie zadbać o utrzymanie właściwej temperatury. Obowiązek ten musi wypełnić niezależnie od pory roku, warunków atmosferycznych lub sytuacji ekonomicznej firmy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy musi dostosować temperaturę do specyfiki wykonywanych zadań.
Temperatura w miejscach realizacji obowiązków zawodowych musi być adekwatna do metod pracy i wkładanego w nią wysiłku fizycznego. Nie może być niższa niż:
18°C w przypadku pracy fizycznej o lekkim charakterze lub biurowej;
14°C dla wszystkich innych rodzajów wykonywanych obowiązków, chyba że nie jest możliwe jej utrzymanie ze względów technologicznych (np. praca w chłodniach).
Natomiast w miejscach takich, jak szatnie, łazienki i inne pomieszczenia gospodarcze przeznaczone dla pracowników temperatura nie może spaść poniżej 24°C.
Chcesz zmienić miejsce zatrudnienia? Pracuj.pl to polski serwis rekrutacyjnych, gdzie znajdziesz tysiące ofert pracy z różnych branż.
Bardzo wysoka temperatura w pracy – czy są limity?
Nie ma przepisów prawnych dotyczących skrajnie wysokich temperatur w miejscu pracy. Nie można jednak lekceważyć upałów, które nie tylko mogą obniżać jakość pracy, ale także negatywnie wpływać na zdrowie. Dlatego zdaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy temperatura w miejscu wykonywania obowiązków nie powinna przekraczać:
30°C w środowisku biurowym;
28°C w przypadku ciężkiej pracy fizycznej;
26°C podczas pracy w specjalnych warunkach.
Jeżeli w ocenie pracownika przekroczenie tych temperatur jest zagrożeniem dla jego zdrowia lub życia (np. w przypadku kobiet w ciąży), może odmówić wykonywania obowiązków.
Pamiętaj, że kobietom po urodzeniu dziecka przysługuje urlop, a jego dokładny okres można wyliczyć, wykorzystując kalkulator urlopu macierzyńskiego.
Skrajnie niskie temperatury w pracy – kiedy można odmówić pracy?
Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdzie praca odbywa się w pomieszczeniach, w których naturalnie panuje niższa temperatura niż 14°C. Wówczas uzasadnione jest, że pracodawca wymaga wykonywania obowiązków, gdyż pracownik zna warunki pracy. Nie dotyczy to jednak pracy na zewnątrz przy wysokim mrozie. Skrajnie niskie temperatury wykluczają lub ograniczają wykonywanie obowiązków, co regulują przepisy BHP.
Jeżeli temperatura w pomieszczeniach waha się od 4°C do -10°C nieprzerwane wykonywanie obowiązków nie może trwać dłużej niż 2 godziny.
Przy temperaturze od -10°C do -20°C praca musi ograniczać się do 1 godziny, a przy -20°C do -30°C jedynie do 30 minut.
Jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej -30°C można realizować tylko obowiązki, które obejmują ratunek życia lub zdrowia, lub niezbędne naprawy.
Przy temperaturze poniżej -10°C należy wstrzymać prace na wysokości, gdzie istnieje niebezpieczeństwo upadku.
Jeżeli na zewnątrz jest mniej niż -5°C nie można przenosić i pracować ze szklanymi płytami.
Zastanawiasz się, gdzie znaleźć dobrą pracę? Sprawdź dostępne oferty pracy w Gorzowie Wielkopolskim i złóż szybką aplikację.
Podsumowanie
W przypadku skrajnych temperatur pracownik powinien zgłosić pracodawcy odmowę wykonania obowiązków, ale nie może oddalić się z zakładu pracy, a jedynie z miejsca zagrożenia. W takich sytuacjach na zatrudniającym ciążą również obowiązki m.in. zapewnienia pracownikowi odpowiedniej odzieży ochronnej lub ogrzewania pomieszczeń.