Zamknij

Lotnisko w Mielcu pierwsze w Polsce z takim systemem pogodowym

11:57, 09.12.2021 Aktualizacja: 12:18, 13.12.2021
Skomentuj Łukasz Kalinka, prezes Zarządu Lotniska w Mielcu. Łukasz Kalinka, prezes Zarządu Lotniska w Mielcu.

Od 3 grudnia na lotnisku w Mielcu działa Zautomatyzowany System Pomiarów Meteorologicznych AWOS, który w czasie rzeczywistym zapewnia informacje oraz raporty na temat warunków pogodowych na lotnisku.

Raporty te wysyłane w postaci krótkich komunikatów co 30 minut do aplikacji wspomagających pilota lub bezpośrednio do urządzeń awioniki. W ten sposób piloci dostają rzetelne autentyczne parametry pogodowe bezpośrednio na pokłady swoich maszyn.

- To wszystko nie tylko podnosi bezpieczeństwo, ale również otwiera drogę do dalszego rozwoju. Nie jest tajemnicą, że spółka od jakiegoś czasu pracuje nad wdrożeniem systemu instrumentalnego podejścia GNNS, opartego o nawigację satelitarną - dodaje prezes Kalinka.

[FOTORELACJA]9009[/FOTORELACJA]

Lotnisko w Mielcu jako pierwsze w Polsce uruchomiło Zautomatyzowany System Pomiarów Meteorologicznych AWOS. System gromadzi dane z rozmieszczonych w różnych częściach lotniska czujników a następnie wyświetla je w postaci graficznej lub raportów alfanumerycznych. Raporty te wysyłane w postaci krótkich komunikatów co 30 minut do aplikacji wspomagających pilota lub bezpośrednio do urządzeń awioniki. W ten sposób piloci dostają rzetelne autentyczne parametry pogodowe bezpośrednio na pokłady swoich maszyn.

- Uruchomienie systemu wymagało wyszukania odpowiedniego partnera, który zaprojektował, zainstalował i wdrożył system na naszym lotnisku. Zadanie to zostało powierzone warszawskiej firmie Cleas Sky System, która przeprowadziła te etapy zgodnie z harmonogramem - powiedział Łukasz Kalinka, prezes Zarządu Lotniska w Mielcu.

- Czujniki instalacji zamontowane zostały w różnych częściach lotniska.  Wiązało się to z koniecznością wykonania nowych przyłączy elektrycznych oraz wybudowaniem kilku fundamentów pod maszty z czujnikami - dodaje.

Na potrzeby systemu zainstalowane zostało 5 dodatkowych masztów, na których powieszone zostały czujniki i urządzenia zbierające dane meteorologiczne. Przeniesiony został laser ceilometru czyli urządzenia, które mierzy wysokość podstawy chmur. Zainstalowane zostały też widzialnościomierze, które pokazują faktyczną widzialność wzdłuż głównej drogi startowej.

- To wszystko nie tylko podnosi bezpieczeństwo, ale również otwiera drogę do dalszego rozwoju. Nie jest tajemnicą, że spółka od jakiegoś czasu pracuje nad wdrożeniem systemu instrumentalnego podejścia GNNS, opartego o nawigację satelitarną - dodaje prezes Kalinka.

Dane z systemu AWOS wykorzystywane są przede wszystkim przez Służbę Informacji Powietrznej AFIS. Pracujący na wieży lotniska w Mielcu informatorzy otrzymali przejrzystą aplikację, na której w czasie rzeczywistym wyświetlane są podstawowe parametry takie jak np: ciśnienie, prędkość kierunek i porywy wiatru, widoczność, czy temperatura. Użytkowany laser pozwala przenikać przez kilka warstw chmur pokazując ich podstawy i nagromadzenie opadów. 

System ten pracował od kilku miesięcy w fazie testowej. Testy wypadły pomyślnie i od początku grudnia system działa operacyjnie. Inwestycja warta jest blisko 325 tys. zł.  W całości została pokryta ze środków spółki Lotnisko Mielec.

Główny celem inwestycji było podniesienie bezpieczeństwa wykonywanych ponad dwudziestu pięciu tysięcy operacji lotniczych w ciągu roku. Dodatkowymi korzyściami będzie zwiększenie atrakcyjności lotniska w lotach szkolnych i biznesowych oraz otwarcie nowych możliwości rozwoju.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

NcNc

16 3

Zmieńcie status tego lotniska , to wstyd zeby lotnisko o pasie 2.5 km mogło przyjmowac samoloty o rozpietości skrzydel do 24 m i rozstawie podwozia 6m. Przeciez za komuny tu lądował Rusłan.

14:36, 09.12.2021
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AakAak

1 0

Dokładnie tak!!!!!

11:34, 10.12.2021

pamiętampamiętam

0 0

....jak pod Rusłanem popękał pas tak gdzie stał ...potem były naprawy: chodziliśmy z pracy to oglądać.

10:18, 16.12.2021

Nowe MiastoNowe Miasto

8 3

Nc: to wymaga jeszcze długiego sprzątania po takim "najlepszym" byłym prezydencie miasta.

15:17, 09.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Niby tak aleNiby tak ale

0 0

Rodzic, (ojciec, matka) może prać, lać, olać, zostawić, skrzywić psychikę na całe życie i na starość zgłosić się do potomka po alimenty, utrzymanie, miejsce do mieszkania itp. Prawo opiekuńcze. Zdrowia! PS. Żadne prawo, ustawa itp. NIE ZASTĄPI BRAKU MIŁOŚCI . Tylko skąd ją czerpać w świecie gloryfikującym egoizm???

11:08, 10.12.2021

SksSks

1 0

Dronadery beda miec gdzie lądować

11:33, 10.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja ja

2 1

Bardzo się cieszę, że taki system tam jest i pracuje ( mam swoje powody :):):)), gratuluję kierownictwu lotniska.

12:30, 10.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

taka prawda taka prawda

3 1

Lotnisko na którym mogą lądować "latawce ". Zniszczone przez pewnych zarządców Mielca,którzy pozwolili wybudować tam pewną fabrykę. Wstyd .

10:27, 12.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bobobobo

1 0

Wiadomi urzędnicy postawili na Cargo w Jasionce. Dostali mieszkania dożywotne funkcje i zniszczyli Mielec lokując spalarnie na lotnisku

15:00, 12.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JAKO TAKOJAKO TAKO

0 0

Popatrzcie na niektóre gęby na zdjęciach-najpierw niszczyły lotnisko,a teraz udają że co to oni nie robią. Mendom zależy tylko na KASIE,reszta to pic na wode,a *%#)!& radość.Wiem co nieco na ten temat.

12:41, 14.12.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ja- kiedyś pracownikja- kiedyś pracownik

1 0

..nie wiem co było ostatnio i przedostatnio. Tam była moja pierwsza praca i pamiętam wyposażenie lotniska, a właściwie jego brak - tak było mizerne. Dlatego też cieszy mnie, że, się poprawiło i w nowoczesną technologie:). Co do rzekomego "zniszczenia lotniska" - to mam obawy, że nigdy nie mogło się równać z rzeszowskim, zresztą bez sensu tak blisko. Lotnisko zawsze było fabryczne i nic tego nie zmieni. Dla helikopterów nie jest potrzebne tak ogromne - koszty były sakramencko wysokie jeśli chodzi o utrzymanie go w lecie i zimie. Moim zdaniem dobrze się stało, że zmniejszono, powstały nowe firmy na tym terenie i miejsca pracy. Powodzenia wszystkim:):)



08:29, 15.12.2021

0%