Każdy kierowca chciałby uniknąć dwóch najważniejszych rzeczy: kolizji oraz mandatu. Niestety nie mamy na to do końca wpływu. Nawet, jeśli będziemy się stosować do obowiązującego prawa ruchu drogowego, może dojść do wypadku z winy innej osoby. Jeżeli poniesiemy szkodę, mamy prawo do uzyskania odszkodowania z OC kierowcy będącego sprawcą. Co, jednakże mamy zrobić kiedy otrzymamy zaniżone odszkodowanie? Czy mamy w tej sytuacji przegraną pozycję? Oczywiście, że nie. Warto dowiedzieć się, kto może nam pomóc w odzyskaniu należnego odszkodowania z ubezpieczenia OC osoby będącej sprawcą.
Zgłosiliśmy szkodę i otrzymaliśmy odszkodowanie, niemniej jednak okazało się, iż jest ono zaniżone? Niestety, ale jest to bardzo częsta praktyka firm ubezpieczeniowych.
"Statystycznie 9 na 10 szkód komunikacyjnych jest zaniżonych i wymaga ponownego przeliczenia. Towarzystwa Ubezpieczeniowe traktują kosztorys jak ofertę wypłaty odszkodowania. Niestety, oferta Towarzystwa Ubezpieczeniowego najczęściej opłaca się tylko jednej stronie i z całą pewnością nie jest nią poszkodowany. Dlatego zawsze powtarzam, że warto wczytać się w kosztorys, sprawdzić czy nie zawiera błędów, a od pierwszej propozycji kwotowej warto się odwołać." opowiada nam Maciej Kamiński, kancelaria odszkodowawcza Helper-CPP, tel.22 397 41 93
Dlaczego Towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania z OC? Między innymi z uwagi na to, iż firmy ubezpieczeniowe pod uwagę biorą najtańsze na rynku zamienne części, zamiast wybrać te oryginalne. Zaniżone odszkodowania wynikają również ze stawki za tak zwaną roboczogodzinę wyliczoną przez ubezpieczyciela, która nijak się ma do stanu rzeczywistego. Zdarza się także, iż kiedy naprawa będzie nazbyt skomplikowana, towarzystwa ubezpieczeniowe wolą uznać, iż doszło do szkody całkowitej, bo jest to dla nich bardziej opłacalne. Pamiętajmy jednakże, iż nie musimy zgodzić się ani na części zamienne ani też na podaną przez firmę ubezpieczeniową stawkę za jedną roboczogodzinę pracy w warsztacie samochodowym.
"Jest kilka powodów przemawiających za nie podpisywaniem ugody z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Pierwszym jest pozbawienie się prawa do dalszych roszczeń. Przykład: Stan poszkodowanego, który podpisał ugodę uległ znacznemu pogorszeniu do tego stopnia, że trwały uszczerbek na zdrowiu wzrasta. Gdyby nie zawarta ugoda, poszkodowany miałby szansę ubiegać się o wyższe odszkodowanie."- tłumaczy Maciej Kamiński, kancelaria odszkodowawcza Helper-CPP, tel. 22 397 41 93
Osoby, które zaangażowane są w wypadek samochodowy czy też w stłuczkę, nierzadko działają opierając się na emocjach. Warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami. Na spotkaniu z odpowiednim prawnikiem, zostanie nam dokładnie wyjaśniona kwestia możliwości odzyskania zaniżonego odszkodowania. Sprawa może także ulec przedawnieniu.
Po upływie trzech lat od chwili wystąpienia szkody, firma ubezpieczeniowa zwolniona jest z obowiązku wypłacania wynagrodzenia za poniesione przez siebie straty. Osoba poszkodowana nie może się także odnieść do wysokości otrzymanego odszkodowania, nawet jeżeli było ono zaniżone.
Odwołanie nie jest związane z ryzykiem utracenia wypłaconych pieniędzy. Zakwestionowanie decyzji firmy ubezpieczeniowej to tylko szansa na uzyskiwanie środków dodatkowych. Otrzymane środki pozostają do rozdysponowania przez osobę poszkodowaną, nawet w wypadku zakwestionowania późniejszych jego roszczeń. Zgłoszenie odszkodowania jako zbyt niskiego, jest zatem zupełnie bezpieczne. Pierwsza z wycen jest na ogół zbyt niska. Sprawdź, czy i jak walczyć z zaniżonym odszkodowaniem OC - https://www.helper-cpp.pl/oferta/zanizone-odszkodowanie-na-pojezdzie.
Firma ubezpieczeniowa przyznała nam zbyt małe odszkodowanie z OC kierowcy będącego sprawcą? Całe szczęście, iż od decyzji firmy ubezpieczeniowej, która nie jest dla nas zadowalająca, możemy się odwołać. Mamy prawo do złożenia reklamacji tak samo, jak w przypadku zakupów w sklepie.
Odwołanie najlepiej będzie złożyć pod postacią pisemną i przesłać je mailowo albo pocztą. Każda firma ubezpieczeniowa winna zamieścić na własnej witrynie internetowej informacje odnośnie tego, jak może być przeprowadzona w ich przypadku odwoławcza procedura.
Pamiętajmy o terminie, w którym możemy się odwołać od zbyt niskiego odszkodowania z ubezpieczenia OC osoby będącej sprawcą. Odwołanie możemy złożyć do 3 lat od chwili przyznania nam świadczenia.
Co może wzmocnić moc odwołania?:
A co jeżeli firma ubezpieczeniowa będzie się upierała, aby przyjąć nam zbyt niskie odszkodowanie z OC sprawcy i nasze odwołanie spotka się z odmową? Ciągle mamy pewne możliwości, niemniej nie oznacza to jeszcze sprawy sądowej.
Możemy zwrócić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o:
To, na które rozwiązanie się zdecydujemy, winno zależeć od siły naszej argumentacji. Jeżeli nie mamy pewności co do tego kto ma rację oraz rozważamy rozwiązanie polubowne, powinniśmy skorzystać z pomocy prawnika. Adwokat nawet z pozoru trudną sprawę, postara się wyjaśnić na naszą korzyść.