Zamknij

Buty robocze - czym różnią się od zwykłego obuwia?

16:37, 15.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:39, 15.09.2021

Buty o charakterze roboczym są niezbędne w każdej firmie, gdzie pracownicy muszą wykonywać swoje zadania w stosunkowo niebezpiecznych miejscach, przy niesprzyjającej pogodzie lub w otoczeniu potencjalnie groźnych maszyn. Tego typu modele znacznie różnią się od obuwia znanego nam na co dzień. Zanim jednak wybierzemy określoną parę, trzeba dokładnie przeanalizować charakter wykonywanych czynności oraz to jakie właściwości powinny spełniać buty robocze. Co warto wiedzieć na ten temat?

Obuwie zwykłe a robocze - podstawowe różnice

Trampki, trapery czy adidasy, które nosimy na co dzień są przeznaczone do noszenia właśnie w codziennych warunkach. Choć niektóre modele mają właściwości wodoodporne lub antypoślizgowe, nie nadają się do stosowania w trudniejszych miejscach. Wynika to z faktu, iż nie posiadają one dodatkowych wzmocnień, ani nie spełniają żadnych norm. Jeśli mimo to chcielibyśmy je wykorzystać podczas pracy w niesprzyjającym terenie lub w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych, trzeba liczyć się z dużym dyskomfortem, a czasami nawet sporym zagrożeniem zdrowia lub życia.

Buty robocze zostały stworzone z myślą o zadaniach specjalnych. Z uwagi na to jakie jest ich przeznaczenie, są znacznie bardziej wytrzymałe. Każdy model powinien zostać dokładnie opisany, z uwzględnieniem jego właściwości oraz zastosowania. To pozwala na znalezienie pary, która będzie odpowiednia w danym przypadku. Jeśli chodzi o kolejną różnicę między zwykłym obuwiem a roboczym, dotyczy ona także kwestii wizualnych. W pierwszym przypadku producenci przywiązują największą wagę właśnie do wyglądu, przy czym buty robocze muszą wyróżniać się głównie praktycznością.

Zastosowanie obuwia roboczego

Z uwagi na wytrzymałość i właściwości modeli zaliczanych do tej grupy mają one za zadanie przede wszystkim chronić stopy przed urazami mechanicznymi, na które są narażone zwłaszcza okolice palców i pięt. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż istnieje kilka stopni ochrony i wybór powinien być poprzedzony dokładną analizą sytuacji.

  • Ochrona przed urazami mechanicznymi to jedno. Wiele par posiada także dodatkowe zabezpieczenia, np. przed elektrycznością statyczną (ESD), chemikaliami (np. olejami i smarami) lub elektroizolacyjne.
  • Z uwagi na fakt, iż w ciągu roku warunki mocno się zmieniają, niektórzy pracownicy posiadają kilka par butów roboczych, które mogą dopasować do konkretnych okoliczności. W okresie wiosennym i letnim najczęściej korzysta się z krótkich trzewików. Podczas deszczowej jesiennej pogody, niezbędne mogą być z kolei gumowe kalosze, zaś w trakcie zimy ocieplane wersje za kostkę.
  • Tym co wyróżnia takie obuwie jest antypoślizgowa podeszwa oraz np. odporność na przebicia. Niektóre modele są też całkowicie lub częściowo wodoodporne. Jeśli praca odbywa się w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach, podeszwa może posiadać właściwości izolujące od podłoża.

Warto wspomnieć również o tym, że przedstawiciele niektórych zawodów potrzebują jeszcze bardziej specjalistycznych wersji, odpornych np. na aluminium lub płynne żelazo. Czasami potrzebne jest też usztywnienie kostki, niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy praca odbywa się na nierównym podłożu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%