Coraz więcej osób decyduje się na gładkie, jednolite przestrzenie bez wyraźnych podziałów i spoin we wnętrzach. Ten trend wkracza również do łazienek – duże płytki w małej łazience mogą prezentować się zachwycająco i tworzyć bazę aranżacji w wielu stylach. Poznajmy wszystkie zalety i możliwości wielkoformatowych płytek.
Która płytka jest wielkoformatowa? Każda, której jeden z boków ma długość co najmniej 60 m. Najpopularniejsze na rynku obecnie są płytki w formatach 80x80 cm, 60x120 cm, oraz 120x120 cm – są uniwersalne i dają wiele kreatywnych możliwości. Największe z dostępnych na rynku gresów osiągają rozmiary nawet do 120x280 cm. Architekci wnętrz coraz chętniej decydują się na wykorzystać duże płytki na ścianę zamiast drogich okładzin z kamienia w swoich projektach. Duże płytki na podłodze z powodzeniem imitują marmur, granit czy bazalt i dają piękne efekty dekoracyjne. Gresy wyróżnia też trwałość, wysoką odporność na ścieranie i trudne warunki atmosferyczne.
Wielkoformatowe płytki występują w wielu wzorach oraz rodzajach wykończenia. Kolekcja Tubądzin Grand Cave oraz inne, mone płytki dostępne są w sklepie https://domni.pl/sklep/plytki. Fot. Domni.pl
Podczas układania wielkoformatowych płytek w łazienkach musimy zachować szczególną ostrożność. Jak przygotować się do montażu dużych płytek gresowych? Musimy uprzednio dokładnie wyrównać podłoże – jeśli różnice w wysokości są znaczne, warto zastosować samopoziomującą masę, aby zapewnić płytkom odpowiednią powierzchnię. Klej pod duże płytki musi zapewniać im stuprocentowe podparcie. Szukajmy klejów odkształcalnych, które pozwolą gresom na swobodną pracę podczas codziennego użytkowania łazienki. Koniecznie rozprowadzamy klej na całej powierzchni zarówno płytki, jak i ściany. Pusta przestrzeń może powodować pękanie i odpadanie płytek podczas układania lub użytkowania.
Musimy pamiętać, że duże płytki gresowe są dużo cięższe od standardowych. Ciężar jednej płytki wielkoformatowej może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów, dlatego musi być wykonywany przez co najmniej dwie osoby. Do podnoszenia płytki należy używać specjalnych przyssawek.
Producenci gresów chętnie sięgają po inspiracje naturą. Płytki Marquina Gold oraz Calacatta Gold nadadzą łazience klimat luksusowego salonu kąpielowego. Fot. Synage
Jak układać duże płytki na podłodze? Na posadzki najlepiej sprawdzi się klej samorozpływny. Klej nakładamy podwójnie – na spód gresu oraz na podłoże. Po ułożeniu płytki lekko dociskamy ją do podłoża i delikatnie uderzamy w nią gumowym młotkiem. Drgania sprawiają, że upłynniona konsystencja kleju równomiernie wypełnia przestrzeń między płytką a wylewką posadzkową. Nie możemy zapominać o fugach: jeśli gresy mają rektyfikowane brzegi, możemy stosować węższe, bardziej estetyczne fugi. Płytki wielkoformatowe zaczynamy układać od najbardziej widocznego miejsca, osi symetrii czy przekątnej powierzchni. W ten sposób fragmenty docinane zostają po bokach pomieszczenia. Jeśli duże płytki podłogowe będą łączone z ogrzewaniem posadzkowym, należy też zaplanować szczeliny dylatacyjne co 5-6 metrów.
Jak ułożyć duże płytki na ścianie? Ścianę oczyszczamy i gruntujemy zgodnie z instrukcją producenta preparatu. To zapewni lepszą przyczepność kleju i zapobiegnie przesychaniu kleju podczas montażu kolejnych płytek. Klej pod duże płytki na ścianie powinien mieć bardziej zwartą, niespływającą z pionowej powierzchni formułę. Gładką stroną pacy rozprowadzamy klej na powierzchni płytki, zębami nakładamy klej na powierzchnię ściany. Zwróćmy szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów i rogów każdej z płyt. Płytki dobijamy równomiernie młotkiem gumowym, podobnie jak w przypadku płytek podłogowych.
Nowością na rynku są płyty gresowe o formatach dochodzących rozmiarem do 120x280 cm. Ten wariant spotkamy w kolekcji Softcement marki Cerrad. Fot. Domni.pl
Wielkoformatowe płyty gresowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów, odcieni i rodzajów wykończenia. Najpopularniejsze wpisują się w aktualne trendy w urządzaniu wnętrz. Serie płytek Softcement oraz Concrete marki Cerrad oferuje doskonałe odwzorowanie betonu architektonicznego. Świetnie sprawdzą się w łazienkach nowoczesnych i industrialnych. Miłośnikom klasycznej elegancji z pewnością spodobają się dekoracyjne powierzchnie gresów Cerrad Marquina Gold oraz Calacatta Gold. Szlachetny rysunek kamieni uzupełniony złotymi, dekoracyjnymi żyłami podkreśli luksusowy charakter aranżacji glamour i klasycznych.
Warto zwrócić też uwagę na nowości marki Tubądzin - seria Marmo d’Oro oferuje nowoczesną interpretację białego marmuru, natomiast Grand Cave oferuje aż 3 odcienie ponadczasowej szarości z charakterystyczną, realistycznie odwzorowaną strukturą kamienia. Do popularnych bestsellerów należą również nowości marki Azario – gresy Duomo oraz serie inspirowane naturalnymi powierzchniami Azario Stone w formatach 60x120 cm to kopalnia pomysłów na łazienki nowoczesne i minimalistyczne.
Treść artykułu przygotowana została przy współpracy z Domni.pl - poczuj się jak w domu, portalem wnętrzarskim i sklepem internetowym z wyposażeniem łazienek. W ofercie Domni.pl znajduje się ponad 27 tys. Produktów, w tym wiele rodzajów płytek gresowych w dużych formatach. Zamówienia na produkty z rzeczywistymi stanami magazynowymi realizowane są z szybką wysyłką w 48 godzin.