Zamknij
REKLAMA

Ogłoszenie: zasady dobrego wynajmu mieszkania [PORADA MIELCZANINA]

16:46, 25.03.2020 | T.M

Przygotowanie ogłoszenia mieszkanie do wynajęcia - coś, co z pozoru potrafi każdy wynajmujący, robi po swojemu, tracąc na tym czas i pieniądze.

Może i Ty mierzyłeś się kiedyś z niepotrzebnym pustostanem, który wpływał na Twoją sytuację finansową? W tej poradzie podpowiem, część zasad, które moim zadaniem wpływają na szybsze  wynajęcie mieszkania.

Zanim przejdę do sedna - chcę zwrócić uwagę, że często nie mamy dystansu do własnego mieszkania i nie widzimy elementów, które przeszkadzają w jego wynajęciu. Dlatego dobrze jest korzystać z rady, kogoś, kto zna rynek - i.... niezaangażowanego emocjonalnie.

1. Dobre zdjęcia - to połowa sukcesu ogłoszenia

 -  Większość z nas „kupuje oczami”. Niezależnie czy jest to nowy samochód, wycieczka czy ciuch na wyprzedaży. Tak samo jest z mieszkaniem na wynajem. Im bardziej przyłożysz się do wykonania zdjęć, tym większa szansa, że ktoś zainteresuje się tym co oferujesz.

Dlatego np. hotele tak chętnie zatrudniają profesjonalnych fotografów – to się po prostu opłaca! Jeśli przeglądając jakąś ofertę zauważysz wielkie łóżko małżeńskie (które już podświadomie kodujesz sobie jako „miękkie i wygodne”) w przestronnym, jasnym pokoju z widokiem na piaszczystą plażę, wspaniałe palmy i błękitny ocean, to jest duża doza prawdopodobieństwa, że spodoba Ci się to, co widzisz i już w tym momencie będziesz pozytywnie nastawiony na pobyt w tym miejscu.

Ważne moim zdaniem są przy tym: porządek w mieszkaniu, oświetlenie i historia.

Dobry fotograf „rozumie światło” widzi, by to, co najważniejsze - było odpowiednio wyróżnione na zdjęciu, a mniej pożądane elementy zostały nieco zepchnięte na drugi plan. Właściwe oświetlenie jest szalenie istotne, stąd tak ważne byś wykorzystywał światło dzienne i robił zdjęcia wtedy, gdy jest to najbardziej optymalne.

Zdjęcie ma opowiedzieć też historię, ma pozwolić cudzym oczom na „odlot w świat wyobraźni”. Jeśli zatem na zdjęciu będzie bałagan, to Twój odbiorca wyobrażać będzie sobie bałagan. Jeśli pokażesz mu harmonię i estetykę, to skieruje on swoje myśli w zupełnie inną stronę. Wystrzegaj się zdjęć na których złapiesz się w kadr, a już z całą pewnością nie powinieneś sobie pozwolić na zdjęcia, na których w centralnym punkcie znajduje się Twoja kilkuletnia pociecha (tak! takie zdjęcia też widziałem).

2. Konkretny opis, który chce się czytać

Fajnie abyś poświęcił też trochę czasu na atrakcyjny i rzeczowy opis swojego mieszkania. Zamieść tam najważniejsze informacje: adres (niekoniecznie z numerem mieszkania), piętro, powierzchnia, opis otoczenia i komunikacja. Używaj języka korzyści, opisz co Twój Najemca zyska korzystając ze znajdującej się w mieszkaniu zmywarki! Przecież to nie tylko sprzęt AGD – to oszczędność czasu! A duży blat kuchenny z podświetleniem podszafkowym? Przecież to komfortowe przygotowanie posiłku bez uciętych palców!

Cofnij się teraz na chwilę do drugiego akapitu w części opisującej zdjęcia. Czy czytając o wielkim łóżku małżeńskim w przestronnym jasnym pokoju z widokiem na palmy, piaszczystą plażę i błękitny ocean Twoje myśli nie stworzyły tego obrazu w głowie? Założę się, że tak! Tak działa dobry opis, nawet jeśli tego nie chcemy. To od Ciebie tylko zależy czy pójdziesz na łatwiznę i napiszesz „mam mieszkanie do wynajęcia”, czy Twój opis będzie niósł za sobą wartość dodaną, która przemówi do odbiorcy.

Ważne żebyś tylko nie kolorował rzeczywistości. Nie obiecuj czegoś, czego Twoje mieszkanie nie ma lub co wbrew Twojemu opisowi jest jego mało pożądaną przywarą. Jeśli mało interesuje Cię czas innych, to przez chwilę pomyśl o swoim własnym! Przecież jeśli już na etapie ogłoszenia wprowadzasz kogoś w błąd, to ile z tych osób, z którymi się spotkasz tego nie pojmie i zdecyduje się na wynajem mieszkania mimo braków, których się nie spodziewali?

3. Formalności zostaw na później.

Prędzej czy później będziesz musiał z zainteresowanymi porozmawiać o warunkach najmu: czasie trwania umowy, jej formie (najem zwykły czy okazjonalny), terminie płatności czynszu czy częstotliwości dokonywanych przez Ciebie wizytacji. Zastanów się jednak dobrze, czy ogłoszenie jest najlepszym do tego miejscem?

Zachęcam Cię do zawarcia w ogłoszeniu informacji o zwierzętach – jeśli ich nie akceptujesz, to napisz o tym. Jeśli jednak chodzi o najem okazjonalny, czy okres umowy to zostaw to na później. Dlaczego bowiem tylko te elementy chciałbyś wpleść w swoją ofertę? Czemu od razu nie wpisać w ogłoszenie całej treści swojej umowy? Przesadzam, wiem. Chcę jednak trochę zobrazować sytuację.

Formalności to formalności. One nigdy nie przyciągają zainteresowanych, są one poruszane na kolejnym etapie. JA zajmuję się tym zawodowo - zapisy w umowie powinny odpowiadać na aktualne zagrożenia i potrzeby rynku.

 Jeśli jednak poruszysz je w trakcie prezentacji mieszkania, to dużo większa szansa, że nie będą one stanowić problemu aniżeli w momencie gdy ktoś czytając ogłoszenie wyczyta dwa tysiące Twoich obwarowań związanych z wynajmem.

4. Napisz wprost, ile ma zapłacić Najemca

Podaj jasną kwotę, którą będzie miał do zapłaty Najemca. Napisz wprost, ile wynosi czynsz najmu (to, co jest przeznaczone dla Ciebie), czynsz do zarządcy (bez zaliczek na wodę) i dopisz „plus woda, prąd i gaz” – te ostatnie są bowiem ściśle powiązane z indywidualnymi potrzebami Najemcy.

Na wszelki wypadek sugeruję na koniec dodać zdanie „wymagana kaucja” – o dziwo nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Ty jednak musisz. Pamiętaj też, że kaucja powinna być kwotą wyższą aniżeli jednomiesięczny czynsz.

5. Dobry Pośrednik to nie Twój Wróg.

Tak, wiem - jak w każdej dziedzinie - nie wszyscy są Pasjonatami swojej pracy i wykonują ją w etyczny sposób - ale jeżeli ktoś wynajmuje kilka mieszkań miesięcznie - czy nie wie o wiele więcej w tej dziedzinie od Ciebie? I nie każdy Pośrednik kosztuje więcej - niż to, co wydasz samodzielnie...

Podsumowanie

Od tego jak przygotujesz swoje ogłoszenie będzie zależeć jak szybko wynajmiesz swoje mieszkanie. Jeśli nie przestrzelisz z oczekiwaniami odnośnie czynszu to wszystkie pięć opisanych zasad pomoże Ci szybciej znaleźć lokatora, który zdecyduje się na wynajem. A im krótszy pustostan, tym lepszy zwrot z mieszkania. Produktywne prezentacje też wpływają na Twoją kieszeń.

Nie zapominaj o tym.

A jak do tej pory wyglądał Twój odzew na ogłoszenie? Sprawdź jakie ja mam zasady w tej dziedzinie ? Zapraszam do mnie... chętnie porozmawiam na ten temat.

Tomasz Maksoń
makson.space
tel. 605 737 500
Mielec

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA