Zamknij

Ogromne środki dla firm lotniczych. Ruszył nabór do Clean Sky 2

15:10, 14.02.2020 K.S Aktualizacja: 15:16, 14.02.2020
Skomentuj Fot. Michał Mielniczuk / UMWP Fot. Michał Mielniczuk / UMWP
reo

Clean Sky 2 ma być odpowiedzią na wyzwania stawiane przez Komisję Europejską, w zakresie redukcji oddziaływania lotnictwa na środowisko. Według menedżera programu Sebastiana Dubis - przemysł lotniczy produkuje 3 procent zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki implementacji założeń programu, emisja ta może zostać obniżona o 30 procent, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności europejskich produktów z branży lotniczej. Jakie firmy z Mielca otrzymał wsparcie w tym zakresie?

- Clean Sky 2 Joint Undertaking („Wspólne przedsięwzięcie Czyste Niebo 2”) jest partnerstwem publiczno-prywatnym w dziedzinie lotnictwa, jego  budżet wynosi 1,8 mld euro. Te środki mają zostać skierowane na badania i rozwój, a skorzystać z nich mogą przedsiębiorcy sektora lotniczego - przekazuje Michał Mielniczuk z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Nabór do programu ruszył 14 stycznia. Dziś w Jasionce odbyło się spotkanie branży z przedstawicielami Komisji Europejskiej, na którym przedstawiono założenia, osiągnięcia i ramy współpracy w zakresie programu. Wzięła w nim udział wicemarszałek Ewa Draus.

- Podkarpacie jest pierwszym regionem w kraju, które przystąpiło do programu Clean Sky 2. Wiemy, że mamy bardzo nowoczesny przemysł lotniczy, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że ten przemysł się rozwija i wciąż poszukuje innowacyjnych rozwiązań - mówiła wicemarszałek Ewa Draus, rozpoczynając spotkanie. 

Plan zarządu województwa zakłada wsparcie podkarpackich firm sektora lotniczego, także poprzez implementację nowych instrumentów finansowych, skierowanych na badania i rozwój. 

- Naszą ambicją jest, aby uczestniczyć w tym wielkim programie badań i innowacji oraz wspierać nasze firmy nie tylko finansowo, ale pomagać im dołączyć do europejskiego klastra lotniczego. W związku z tym liczymy, że zaangażowanie podkarpackich przedsiębiorców  będzie promieniowało na kolejne projekty, które wpłyną na unowocześnianie branży lotniczej w naszym regionie – dodała wicemarszałek Draus.

Anna Świebocka z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przekonywała, że przystąpienie do Clean Sky może procentować także w innych projektach dot. innowacji.  

- Udział w inicjatywie takiej jak Clean Sky jest dla państwa bardzo ważny. Myślę, że to doświadczenie przetrze państwu szlaki do dalszej  partycypacji w pozostałych programach Horyzontu 2020. 

Horyzont 2020 to program ramowy Unii Europejskiej, który jest największym w historii wspólnoty przedsięwzięciem w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego budżet wynosi 80 mld euro. To właśnie w jego ramach funkcjonuje Clean Sky.

Głównym założeniem Clean Sky jest ograniczenie emisji hałasu i zanieczyszczeń przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności przemysłu lotniczego. Te plany i założenia przedstawił w Jasionce Sebastian Dubis – menager  Clean Sky 2.

- Uważamy, że 3% całkowitej emisji zanieczyszczeń do atmosfery , jest produkowane przez przemysł lotniczy. Chcemy znaleźć takie rozwiązania, które zmniejszą emisję zanieczyszczeń oraz hałasu, ale także takie rozwiązania które spełniając powyższe założenia - będą konkurencyjne na rynku – podkreślał Sebastian Dubis.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały projekty lotnicze, które realizowane są przez firmy z Województwa Podkarpackiego w ramach Programu Clean Sky 2. Wartość tych projektów przekracza 3 mln euro.

Dofinansowanie netto KE w EURO:

Szel-Tech - 870 869,14

P.W. METROL Dariusz Dąbkowski - 775 998,26

Ultratech Sp. z o.o. - 588 901,73

Eurotech Sp. z o.o. - 587 479,98

Polskie Zakłady Lotnicze - 321 922,40

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza - 175 627,96

Razem 3 320 799,47

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

hejnalistahejnalista

0 0

Wicemarszałek Ewa Draus powiedziała: "mamy bardzo nowoczesny przemysł lotniczy". Gdzie on jest? bo chyba nie w Rzeszowie, Krośnie czy Mielcu. Chyba że Pani wice-m ma na myśli przemysł w skali Polski 22:54, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%