Minionej nocy, 17 maja 2025, w wieku 76 lat, po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Osnowski, legenda samorządu miasta Mielca, zasłużony działacz samorządowy, a wcześniej represjonowany działacz „Solidarności” - twórca nauczycielskiego oddziału NSZZ „Solidarność” w Mielcu. Współtwórca samorządu miejskiego - pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu po przemianach ustrojowych.
Andrzej Osnowski to rodowity syn ziemi mieleckiej, wieloletni nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w 1980 roku utworzył nauczycielski NSZZ „Solidarność” zostając jego prezesem.
Jak odnotował w Encyklopedii Mielca jej autor - Józef Witek - Andrzej Osnowski „był delegatem na I Krajowy Zjazd „Solidarności” w hali „Olivii” w Gdańsku. W stanie wojennym represjonowano go, m.in. 16 XII 1981 r. został zatrzymany, a następnie wielokrotnie przesłuchiwany w Mielcu i w Rzeszowie. Jego mieszkanie było poddawane kilkakrotnym rewizjom. Sądzono go w procesie w 1986 r.”.
Represje nie wpłynęły jednak na postawę Osnowskiego. W 89. roku znów stanął na czele nauczycielskiej „Solidarności”, skąd kandydując do pierwszej Rady Miejskiej wolnej Polski uzyskał mandat, a następnie został przewodniczący tejże rady. - Funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej pełnił także w kadencji 1994-1998, przyczyniając się do rozwoju samorządności terytorialnej w Mielcu w warunkach głębokich przemian ustrojowych po 1989 r. - wskazuje w Encyklopedii Mielca Józef Witek.
W 1997 roku Andrzej Osnowski trafił do Sejmu, gdzie pracował m.in. w Komisji ds. Samorządu Terytorialnego i Komisji Obrony Narodowej oraz kilkunastu podkomisjach. W 2002 r. został wybrany na radnego Rady Powiatu Mieleckiego, a w 2010 r. ponownie został radnym Rady Powiatu Mieleckiego w kadencji 2010-2014 i pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów.
Był członkiem władz krajowych i wojewódzkich Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. Udzielał się w Klubie Inteligencji Katolickiej w Mielcu. Pełnił społeczną funkcję prezesa Stowarzyszenia św. Jana Pawła II w Mielcu, gdzie zabiegał o stypendia dla uzdolnionych uczniów z Mielca i powiatu. Wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Nagrodą Ministra Oświaty.