Zamknij
REKLAMA

Mielczanie odznaczeni przez Prezydenta RP. Znamy nazwiska

14.00, 24.11.2022 ks Aktualizacja: 14.06, 24.11.2022
REKLAMA

• Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła zasłużonym mieszkańcom Podkarpacia odznaczenia państwowe nadane postanowieniem Prezydenta RP.

• Wśród odznaczonych znalazło się trzech mielczan: Stanisław Kagan i Adam Chrabąszcz zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, z kolei Romuald Rzeszutek otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

• Dziś w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości zgromadziły się osoby, które mają ogromne zasługi m. in. w działalności na rzecz przemian demokratycznych, które dokonały się w Polsce - powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, wręczając odznaczenia.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymały osoby, które wyróżniły się zasługami na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Odznaczenia przyznano w związku z osiągnięciami w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, zasługami na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, ratownictwa górskiego, w działalności społecznej, związkowej, na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia, honorowego krwiodawstwa i propagowania idei czerwonokrzyskiej oraz wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

W gronie odznaczonych znaleźli się mielczanie. Stanisław Kagan, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Mielcu oraz radny Rady Powiatu Mieleckiego, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Stanisław Kagan odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podobne odznaczenie otrzymał Adam Chrabąszcz, mielczanin, zaangażowany w powstania struktur związków zawodowych na początku lat 80. w Warszawie, internowany w czasie stanu wojennego - spędził w więzieniu ponad cztery miesiące. Znany ze swojej działaności społecznej i politycznej. W 2006 roku wybrany do Rady Powiatu Mieleckiego, był także jej wiceprzewodniczącym.

Adam Chrabąszcz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Fot. PUW Rzeszów

Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń wyróżniono także Romualda Rzeszutka, mielczanina odpowiedzialnego za powstania największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Romuald Rzeszutek otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Romuald Rzeszutek otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Fot. PUW Rzeszów.

 - To dla mnie ogromny zaszczyt, że moja działalność w opozycji studenckiej w czasach PRL została doceniona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - komentuje odznaczenie Stanisław Kagan. - Początek moich studiów, w roku 1981, na Akademii Rolniczej w Krakowie przypadł na czas, o czymś wówczas nie wiedzieliśmy, niejako przedednia stanu wojennego. Pomimo wielu zagrożeń, represji zaangażowanie w walkę o wolną Polskę było dla mnie czymś naturalnym - dodaje.

- Cieszy mnie fakt, że doceniane są osoby, które w trudnych czasach PRL angażowały się w działalność opozycji studenckiej - powiedział z kolei Fryderyk Kapinis, poseł na Sejm RP, który uczestniczył w uroczystości nadania odznaczeń. - Z odznaczonym dziś Stanisławem Kaganem miałem okazję współpracować w ramach NZS. Wyróżnienie go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski to piękne podsumowanie jego pracy oraz niezłomnej, odważnej postawy w okresie poprzedniego systemu - powiedział poseł Kapinos.

Gratulując odznaczonym, wojewoda podkreśliła, że przyznane odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia są formą uznania dla działalności wykraczającej poza zwykłe obowiązki, za aktywność społeczną i zaangażowanie w różne inicjatywy.

- Dziś w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości zgromadziły się osoby, które mają ogromne zasługi m. in. w działalności na rzecz przemian demokratycznych, które dokonały się w Polsce, są to osoby które z determinacją realizują działania służące popularyzacji wiedzy  o historii swojego kraju, zaangażowane społecznie, realizujące potrzeby wspólnot lokalnych, osoby, które odnalazły swoją ścieżkę życiową w działalności na rzecz samorządu terytorialnego. Wszystkie te aktywności  mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania państwa oraz narodu - mówiła wojewoda.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%