Zamknij

Statuetki na 25-lecie CKPiDN w Mielcu. Kto dostał?

10:00, 24.09.2022 ks

• Konferencją „Od mechaniki do robotyki” Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu świętowało 25-lecie istnienia.

• Na tej drodze były trudności, ale także wiele znaczących sukcesów - mówi Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN podsumowując dotychczasową działalność jednostki.

• Z okazji jubileuszu wręczono okolicznościowe statuetki. Otrzymały je m.in. osoby, które przyczyniły się do utworzenia Centrum, a także przez lata wspierały jego działalność lub bezpośrednio pracowały przy projektach edukacyjnych.

[FOTORELACJA]9564[/FOTORELACJA]

Licząca sobie już 25 lat działalności jednostka organizuje w Mielcu zajęcia praktyczne i zawodowe  dla młodzieży, ale i stale podnosi poziom wiedzy nauczycieli, którzy przekazują ją później uczniom.

CKPiDN na przestrzeni lat zrealizowało kilkadziesiąt projektów mających na celu właśnie budowanie edukacji zawodowej. Jak podkreślił dyrektor Zdzisław Nowakowski - utworzenie jednostki w drugiej połowie lat 90. było niezbędne - bez niej uczniowie szkół zawodowych i technicznych jeździliby z przemysłowego Mielca na zajęcia techniczne i praktyki do okolicznych miast - chociażby Kolbuszowej czy Połańca.

- Musicie znaleźć sposób na przetrwanie - powiedział mi ktoś po roku istnienia - bo jeżeli nie, to ta instytucja nie ma prawa bytu. A my nie mieliśmy bazy dydaktycznej i nie było nawet na czym kształcić młodzieży - wspominał Nowakowski. - Mieliśmy jednak pomysły. Okazało się, że wówczas bardzo fajnie rozwija się wszystko, co związane z informatyką. Zaproponowaliśmy dużo prób i działań, aby te informatykę sprowadzić do Mielca na poziom edukacyjny - dodawał.

Przez lata CKPiDN zrealizował kilkadziesiąt projektów edukacyjnych - m.in. finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego - za łączną kwotę prawie 20 milionów złotych. Centrum było mocno zaangażowane w utworzenie w Mielcu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego AGH, który funkcjonował przez kilka lat. To także organizator wielu Festiwali Nauki i Techniki w Mielcu, ale i inicjator powołania Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych LEONARDO.

- Chcę podziękować tym osobom i instytucjom, które towarzyszyły nam od początku albo pojawiły się w początkowym okresie działalności - mówił Nowakowski.

Pierwsza statuetka trafiła do wieloletniego prezydenta Mielca Janusza Chodorowskiego. - Bez jego pomocy nie byłoby tych sukcesów CKPiDN - przekonywał dyrektor. Kolejne statuetki odebrali: Bogdan Ostrowski z PZL Mielec, Zdzisław Klonowski, wieloletni prezes Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A, Ireneusz Drzewiecki, wieloletni wiceprezes MARR, Jacek Tejchma, wieloletni dyrektor SCK Mielec. Kolejne statuetki odebrali: Artur Wojtas, członek zarządu PZL Mielec, Janusz Soboń, prezes Kirchhoff Polska, Waldemar Barnaś, dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, Bolesław Karwat z AGH w Krakowie. 

Statuetki odebrali także wszyscy starości powiatu mieleckiego: Józef Smaczny, Andrzej Chrabąszcz, Zbigniew Tymuła i Stanisław Lonczak. Podziękowania trafiły również do samorządu województwa podkarpackiego. 

Nowakowski nie zapomniał też o tych, którzy „tworzyli zręby instytucji” CKPiDN. Statuetkę odebrała Bogda Kopcewicz, wieloletnia główna księgowa, Stanisław Tomza, kierownik gospodarczy i późniejszy wicedyrektor oraz nauczyciel zawodu Andrzej Szyszka. Ponadto dyrektor przyznał nagrodę specjalną dla czynnego pracownika - odebrała ją Lucyna Guła zajmująca się m.in. sprawami personalnymi.

- Najważniejsze, pierwsze 25 lat za wami. Uczyliście tego, co się w Polsce zmieniało. Dzisiaj będziecie uczyć młodych ludzi tego, czego nie wiadomo o przyszłości. Za kilka lat nie wiadomo jak będzie wyglądała nauka 4.0 i wszystkie inne rzeczy - powiedziała Krystyna Skowrońska, poseł na Sejm składając gratulacje za 25 lat działalności. - Ta jednostka jest niezwykle ważna dla rozwoju przemysłu - podkreślała. 

- Dzisiaj obserwujemy zmiany gospodarcze. Minione 30 lat od transformacji zakończyło pewien etap. Dzisiaj mamy już nową epokę, w której trzeba umieć się odnaleźć i przygotować tak przemysł, jak i ludzi do nowych warunków i nowych umiejętności. To w CKPiDN się bardzo udaje - powiedział Jan Tarapata, radny sejmiku województwa podkarpackiego i wieloletni przedsiębiorca. 

- Byliście prekursorami pewnych działań w skali Polski i jesteście absolutnym „topem” jeśli chodzi o kształcenie nowoczesnych kierunków, które są najbardziej potrzebne w przemyśle 4.0. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta placówka będzie się rozwijała, miała podobne osiągnięcia - dodawał starosta Stanisław Lonczak.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%