Zamknij
REKLAMA

Tu rodziła się SOLIDARNOŚĆ. Mielec inauguruje 40-lecie "S" [FOTO, WIDEO]

14:15, 01.07.2020 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Na Placu AK w centrum Mielca w samo południe odbyła się Ogólnopolska Inauguracja Obchodów 40-lecia powstania „Solidarności”. - To przed 40 laty o 7 rano stanęły pierwsze wydziały w zakładach WSK-PZL Mielec. Uruchomiły w ten sposób lawinę, która spowodowała, że kilkanaście tygodni później Polska była już zupełnie innym krajem – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN otwierając wystawę, która po prezentacji w Mielcu powędruje do kolejnych miast skończywszy na Placu Piłsudskiego w Warszawie w sierpniu.

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma charakter centralny, jednak każdy Oddział IPN przygotowuje swoją część regionalną oraz 3 wybrane ośrodki lokalne. Mielec został wybrany jako miasto inauguracji wystawy, ale też ogólnopolskich obchodów 40-lecia "Solidarności".

Dlaczego właśnie w Mielcu?

Z uwagi na to, że 1-2 lipca 1980 r. WSK-PZL w Mielcu była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły solidarny bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce. W polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ceny większości towarów były ustalane centralnie przez rząd i Biuro Polityczne KC PZPR.

- To właśnie w Mielcu wszystko się zaczęło. Tutaj od 1 do 5 lipca 1980 r. robotnicy WSK-PZL Mielec upomnieli się o swoje prawa rozpoczynając lawinę, która zakończyła się powstaniem NSZZ „Solidarność” - przypomniał inaugurując wystawę Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału Rzeszowskiego IPN.

- Ucieszę się, że Mielec nie jest zapomniany i został w ten sposób upamiętniony – powiedział Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca. - To 1 lipca 1980 rozpoczęły się działania związane ze strajkiem, to w naszym mieście daliśmy sygnał dla całego kraju, żeby przeciwstawić się rządom totalitarnym – podkreślił Wiśniewski dziękując za inicjatywę przypominającą rolę miasta w historii.

Prezes IPN: to odwaga pracowników zakładów WSK-PZL Mielec

Inicjatorem wystawy „Tu rodziła się SOLIDARNOŚĆ” był prezes IPN dr Jarosław Szarek. - To przed 40 laty o 7 rano stanęły pierwsze wydziały w zakładach WSK-PZL Mielec. Uruchomiły w ten sposób lawinę, która spowodowała, że kilkanaście tygodni później Polska była już zupełnie innym krajem – podkreślił. - Po sierpniowych strajkach, porozumieniach w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębie Zdrowiu, Dąbrowie Górniczej świat pracy wywalczył powstanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych – związku, który przyjął nazwę Solidarność – dodał.

Szarek zwrócił uwagę, że to odwaga pracowników zakładów WSK-PZL Mielec przyniosła zwycięstwo. - W tym czasie odwaga była potrzebna, bo pamięć tego jak władza komunistyczna traktuje protestujących robotników była żywa. Pamiętano grudzień 1970 r., a tak bliska była jeszcze pamięć ścieżek zdrowia Radomia, Ursusa, Płocka. Mimo to robotnicy zdecydowali się, żeby wystąpić, upomnieć się o godne życie, godną płacę i godne traktowanie. To był początek, a później na wybrzeżu doszły już inne postulaty – powstał wolny związek zawodowy, żeby nie było cenzury, żebyśmy mogli naprawiać własną ojczyznę, dewastowaną przez lata komunistycznych rządów – mówił prezes IPN.

„O tych mniejszych miastach do tej pory jakby mniej się mówiło”

Obecność w uroczystościach zapowiedział Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”, jednak ostatecznie nie mógł dotrzeć do Mielca. List w jego imieniu odczytał szef podkarpackich struktur „S” Roman Jaki. – Ponad 2 tysiące ludzi przemogło strach i czynnie upomniało się o godność. Ta iskra roznieciła pożar, którego finałem były kolejne strajki zakończone porozumieniami. Dzięki nim powstał pierwszy w bloku wschodnim prawdziwy, niezależny związek zawodowy, który dał nam wolną i demokratyczną ojczyznę – napisał Piotr Duda. 

Jaki w swoim imieniu dziękował też, że w całym gąszczu miejsc, w których rodziła się Solidarność zauważył też te mniejsze miejscowości. O tych mniejszych miastach do tej pory jakby mniej się mówiło. To niesłychanie ważne, że ta wystawa odbywa się właśnie tutaj w Mielcu i tutaj rozpoczynamy świętowanie obchodów 40-lecia – powiedział szef „Solidarności” na Podkarpaciu. 

WIDEO:

Przypomnijmy historię

- 1 lipca 1980 r. władze partii podjęły decyzję o podwyżkach cen artykułów spożywczych, której miała towarzyszyć podwyżka płac w WSK-PZL Mielec. Stało się jednak inaczej. 30 czerwca rozeszła się informacja, że podwyżki płac zostały wstrzymane. W tym czasie w Mielcu brakowało mięsa i wędlin. Wobec tego 1 lipca, 270 pracowników WSK odmówiło pracy. Pierwsze przerwy w pracy miały miejsce na Wydziale 30, po odcięciu „głównego zasilania elektrycznego”. Następnie zanotowano przestoje na Wydziale 06 i w Zakładzie Aparatury Wtryskowej - przekazuje Instytut Pamięci Narodowej.

Tego samego dnia delegacja z W-30 spotkała się z dyrektorem zakładu i sekretarzem PZPR. Robotnicy zostali potraktowani lekceważąco, zagrożono zwolnieniami całej załogi. Następnego dnia strajkowało już 2 tysiące pracowników na dziewięciu wydziałach produkcyjnych. W kolejnych dniach zasięg strajku został zmniejszany, a ostatecznie wyciszony przez kierownictwo zakładu. Nie zmienia to faktu, że strajk w WSK-PZL Mielec był pierwszym z największych wystąpień robotniczych w lecie 1980 r.

Od 15 lipca 1980 r. strajk odbywał się także  w Wydziale Wykończeniowym W-5 Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”. Podczas protestów zorganizowano Tajny Komitet Strajkowy, któremu przewodzili Adam Paszkiewicz i Adolf Obłój. Rozmowy protestujących z dyrekcją doprowadziły do tego, że wycofano niekorzystne dla pracowników Normy Technicznie Uzasadnione oraz podwyższono wskaźnik tabeli płac. Powyższe działania tylko na krótko uspokoiły sytuację w Sanockiej Fabryce Autobusów. Kolejny protest przeprowadzono w dniach 15-17 sierpnia 1980 r. Strajk rozpoczęli ponownie pracownicy Wydziału W-5. Po wynegocjowaniu podwyżki płac protest zakończono.

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma charakter centralny,  każdy Oddział IPN przygotowuje swoją część regionalną oraz 3 wybrane ośrodki lokalne.

- Na terenie Podkarpacia jako ośrodki lokalne, które chcemy zaprezentować na wystawie w pierwszej kolejności to: Mielec, Rzeszów i Stalowa Wola - przekazuje IPN.

Harmonogram ekspozycji na terenie Podkarpacia:

•    1 lipca 2020 r. (środa) otwarcie w Mielcu –  w tym dniu całej Polsce odbędzie się otwarcie wystawy w różnych ośrodkach lokalnych
•    21 lipca 2020 r. (wtorek) otwarcie w Rzeszowie – II wystawa lokalna –
w całej Polsce otwierane są o tej samej porze drugie wersje wystawy
•    14 sierpnia 2020 r. (piątek) otwarcie w Stalowej Woli – III wystawa lokalna – w całej Polsce otwierane są o tej samej porze trzecie wersje wystawy
•    29/31 sierpnia 2020 r. – w Warszawie w ramach finisażu otwierana jest kompletna wersja wystawy zbierająca trzy moduły ogólnopolskie, kilkanaście regionalnych i kilkadziesiąt lokalnych.

 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (65)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


666i666i

7 2

przejezyczylem sie nie klecha a kler 15:13, 01.07.2020


....................................

13 2

klecha jak klecha ale widac na zdj.paru komuchow co z solidarnoscia maja tyle wspolnego co ja z kosmosem 15:16, 01.07.2020


Do 666Do 666

4 4

Nie zabieraj głosu belzebubie bo się podszywasz pod działacza PiS, nie odpisujcie głupolowi 17:28, 01.07.2020


RozbawionyRozbawiony

38 11

Czy zaszczyci Nas, słynny działacz Solidarności, towarzysz, prokurator stanu wojennego, Piotrowicz? 15:28, 01.07.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

nn nienn nie

11 3

ale z pewnością będzie towarzysz harcmistrz wszędobylski 16:50, 01.07.2020


NieNie

7 15

Bolek z konstytucjom Kwacha i Cimoszki ma przyjechać ,Hołownia i Trzaskowski agitować Mielczan. 17:23, 01.07.2020


AntypisiorAntypisior

6 1

Jaki piękny widok jak pisiory kilka lat temu szczekali o walce z komuchami a dzisiaj najgorszym z sortu komuchów chętnie klękają do miecza. Ludzie 0 nie dziwi poparcie wśród osób z wykształceniem podstawowym. Po dzisiejszym dniu można oficjalnie napisać obrońca pedofilii 00:17, 02.07.2020


Za nicZa nic

0 0

O wiele większy zaszczyt może cię spotkać ze spotkania największego ekonomisty PRL-owskiego głoszącego w swoich pracach wyższość ekonomii socjalistycznej nad kapitalistyczną. Zaproś więc Balcerowicza wykładowcę w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR. 09:34, 03.07.2020


SStarySStary

10 5

To , że tu rodziła się soldarność świadczą nie tylko zdjęcia ale i historia. Nawet przypadkowo nie znajdziesz tu zdjęcia które powinno figurować na samym początku galerii. Ale marszałek jeszcze wówczas nie był nawet entuzjastą solidarności natomiast z całą pewnością był już członkiem. 16:28, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marnoscmarnosc

38 4

Duza grupa starych dzialaczy NSZZ (czlonkow zalozycieli) obecnie tuz po 50ce majac lat 10 do 15 strajkowalo w PZLu w 1980 czy 81 roku... takie same dzialacze jak Morawiecki..... Co za zalosne pchanie sie w kamery by tylko zablysnac i sie pokazac.... to jest wlasnie cala elyta... 16:29, 01.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zablysnales!Zablysnales!

3 10

Widac, ze nauka historii to trudne zajecie............ 17:20, 01.07.2020


historiahistoria

24 20

Mój dziadek za to że nie chciał uczestniczyć w tej "farsie" zwanej teraz "solidarnym buntem społecznym " tylko normalnie pracować, nie został przez tych styropianowych działaczy wpuszczony do zakładu (OBR)(pozakladane mieli. smieszne opaski na rekach). Po jakimś zdecydował się odejść. Wiele razy pózniej byli koledzy przekonywali go aby wrócił. Na co odpowiedział im krótko : "teraz się odp...cie , bo bawię wnuka". Owczesni działacze dorobili się na transformacji (nowobogacze) a mój dziadek zmarł ze skromną emeryturą.
Powtarzał, że sie niektórym nie chciało pracować dlatego wymyślili sobie strajk.
Taka była historia. 16:44, 01.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Bo to było takBo to było tak

1 2

Zaraz komunistyczne dyrektorzy zaczęli pod swoje dyktando zakładać "niezależne związki zawodowe" tak to sprytnie rozkładano solidarność. 10:18, 02.07.2020


Tylko prawda działacTylko prawda działac

0 0

Szanowni piszący i czytający a dotyczy to także władzy i IPN , pisząc czy wypowiadając się na ten temat należałoby trzymać się faktów , nie zmyślać tych faktów (?).
Tak , to w WSK PZL Mielec powstał po 5 lipca 1980r pierwszy i jedyny w Polsce " Niezależny Samorządny Związek Zawodowy" pracowników WSK PZL Mielec nie podległy pod żadną wówczas funkcjonującą centralę związkową będący sam dla siebie centralą który został zarejestrowany w Sądzie Rejonowym w
Rzeszowie . To na tym przykładzie i w oparciu o ten przykład powstał
NSZZ " Solidarność " , ale wzorcem drogi powstania i rejestracji był NSZZ WSK Mielec ,szkoda że po powstaniu "Solidarności " mieleccy działacze przystąpili do niej , czas pokazał że była to pomyłka. 16:13, 11.07.2020


A po 40 latachA po 40 latach

31 2

tu komuna wrocila do wladzy......Ojcowie nadstawiali karku dlla wolnej ojczyzny a kochane dzieci na starosc w ramach wdziecznosci ofiarowali im wladze postkomuny i ich sojusznikow. By zylo sie lepiej!!! 17:04, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

starystary

11 0

Po prostu zupa na aparaturze zdrożał. 17:12, 01.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

marwomarwo

2 0

Nie żadna" zupa zdrożał",tylko podrożały prawie wszystkie,podstawowe artykuły spożywcze i przemysłowe codziennego użytku.Aparatura,do strajku się dołączyła później. 11:18, 02.07.2020


Jeszcze starszyJeszcze starszy

1 0

Zdrożenie zupy nie tylko dokuczyła tym z aparatury. Tą zupą żyła połowa wydziału. Dzisiaj ci lekko kpić z tamtych posiłków regeneracyjnych, ale często to były jedyne posiłki w ciągu dnia bo wszystkie punkty sprzedaży bułek z kiełbasą i masłem były zaopatrywane jedynie w spleśniałe pieczywo. 08:20, 03.07.2020


RolnikRolnik

22 3

Nasz Mielec to k o m u n a 17:31, 01.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

hahahaha

3 1

tak widać po głosowaniu na Maliniaka 11:05, 02.07.2020


Do hahaDo haha

0 1

64-17 11:40, 02.07.2020


Swiadek Swiadek

23 9

Prawda jest taka, że protest był typowo bytowy, czyli kielbasiany. Geremek, Mazowiecki, Kuroń, Michnik to inteligencja, która pokierowała robotniczymi protestami i pokazała co jeszcze ważne jest w życiu czyli WOLNOŚĆ. Walczyli o to żeby teraz każdy mógł napisać, powiedzieć co myśli, co czuje. Polityka PiSu zaczyna ograniczać to o co walczyło tamto pokolenie. Młodzi nie wiedzą co to żyć za żelazna kurtyna, zebrać o paszport, a po wyjeździe na zachód ślinić się na widok sklepów i zazdrościć im luzu. Teraz jacyś "pogieci" faceci pchają Was w ręce durni którzy wierzą że Polska sama coś może. Wyspa nie jesteśmy i zmuszeni jesteśmy współpracować z krajami zachodu, bo to tylko gwarantuje że nie wpadniemy w łapy Kremla. Tylko Unia Europejska jest gwarantem tego. USA jest daleko i mrzonki tego rządu są infantylne jak całą ich polityka z Duda na czele. Pozdrawiam z kontynentu amerykańskiego. 17:39, 01.07.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Do świadkaDo świadka

10 6

Nie słuchajcie agitatora Michnika i Gazety Wyborczej bo to dno. 17:45, 01.07.2020


Fakty temu przeczaFakty temu przecza

5 3

Narracja zbltaowanej z PZPR czesci niby opozycji. To robotnicy w panstwie totalitarnym rzadzanym przez o partie robotnicza zaczeli strajki . Jedne mialy charakter bytowy inne systemowy. Nie slyszales chyva o pozanskim czerwcu. Polacy zawsze mieli nie po drodze z komuna, ktora w soim czasie miala za czlonkow wlasnie takich Michnikow. KOR nie zaczal sie od Michnika, proetesty nie zaczely sie od Mazowieckiego. Reszta to narracja POstKOmuny i ich przyjaciol dzisiaj nazywajacej sie wlasciwym skrotem PO-KO. Dlatego tak bardzo nie lubia IPNu bo tam sa dokumenty a nie narracje. 18:01, 01.07.2020


SwiadekSwiadek

5 1

Prawdy nie da się zakrzyczeć, że tak było niejeden żyjący zaświadczy. Chcę jeszcze przypomnieć dyskutantom, że Ci na których plujecie poznali PRL kazamaty. Siedzieli nie za miłość do komuny. Można mieć różne poglady ale historycznych faktów nie zakrzyczycie. Oni siedzieli w więzieniach kiedy Kaczynski robił karierę naukowa na Uniwersytecie też komunistycznym a Piotrowicz był prokuratorem stanu wojennego. Sędzia Kryzę który wsadzl Komorowskiego do więzienia siedział potem biurko w biurko z Duda w ministerstwie sprawiedliwości kierowanym przez Lecha Kaczyńskiego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. To jest prawda której obecną władza powinna się wstydzić. 18:44, 01.07.2020


Za nicZa nic

2 0

Ci co siedzieli w więzieniach w tamtym czasie nie dorobili się niczego. Majątki porobiła dawna nomenklatura partyjna przejmująca część lub całość wielu zakładów. Do tego tworzyli pięknie nazywane spółki Joint venture, tylko po to by przejąć majątek i najczęściej później go sprzedać przedsiębiorcy zagranicznemu. Ogromny zarzut w stosunku do Kaczyńskiego to, że się uczył uczył i pracował naukowo. Tak, dzięki niemu i jego bratu miał kto kierować robotnikami , bo znał prawo. Nie macie już innych przykładów osób obecnie związanych z PIS-em, a zajmujących jakiekolwiek stanowiska w PRL tylko Piotrowicza? Może wymienicie Geremka, Michnika, Balcerowicza, Wójcickiego i wielu, wielu innych zajmujących najwyższe stanowiska w zbrodniczych strukturach PZPR, a obecnie będącymi na najwyższych stanowiskach w KO lub będących ich największymi apologetami. 09:16, 03.07.2020


Pracownik WSKPracownik WSK

30 2

Poszukajcie wśród swoich tych co rozkradli WSK i sprawdżcie do jakie mają teraz poglądy ,tak bezstronnie.Czy otake Polskę walczylim. 17:42, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

HistorykHistoryk

33 1

Już o tym pisałem przy wcześniejszym artykule na ten temat. Ta solidarność rozpieprzyła później zakład. Styropianowy dyrektor zerwał współpracę z Antonowem, bo jak określił z komuchami nie będzie handlował. Antonow zabrał licencje i było po zakładzie. Wszyscy wiedzą, że okoliczne prywatne zakłady metalowe działają na urządzeniach "wypożyczonych" z zakładu lotniczego. Znalazło by się do dzisiaj trochę frezarek , tokarek i innego sprzętu, który po 1989 roku dostał nóg. 17:44, 01.07.2020

Odpowiedzi:6
Odpowiedz

OjojOjoj

11 1

Licencje ma do dziś ANAKOL 17:57, 01.07.2020


Do ojojDo ojoj

6 7

I na bilbordach Trzaskowskiego 17:59, 01.07.2020


iiiiiiiiiiiiii

10 1

I mam pytanie co mają wspólnego bilbordy Trzaskowskiego z Antonowem??? 18:07, 01.07.2020


RealnyRealny

2 3

Takie same grupy zwolenników Trzaskowskiego działając w całym kraju i sitwy zarządzające samorządami większych miast. I tylko kombinują jak okraść Nasz Kraj 05:00, 02.07.2020


Do OjOjDo OjOj

3 1

Jak już to AnKol, a tak na marginesie to właściciel firmy właśnie wywodzi się z WSK, ale on na komuchów się nie obraził. Jak zobaczył co robią z WSK ci zbawcy styropianowi, to założył firmę przeją licencje i ma się dobrze, nawet bardzo dobrze. 08:43, 02.07.2020


Hola holaHola hola

2 0

Co ty *%#)!& jaką produkcję wykonuje ANAKOL ,to jest pośrednik handlarz ,a z kim się dzieli w Warszawie to możesz się domyślić ,na pewno nie z PiS. 12:35, 02.07.2020


MlodyMlody

18 2

Zwrocic prosze uwage ze dzis na placu nie bylo w ogole mlodziezy. Dzialacze solidarnosci egzaltowali sie wlasnymi slowami. Wspominkami sprzed 40 lat. We wlasnym.gronie byli. Mlodziezy takie imprezy jak dziasiaj nie obchodza. Az dziw bierze ze kwiatow nie zlozono pod tymi foto. To powinno byc zrobione w wersji elektronicznej. Zero pomyslunku by mlodych przyciagnac 17:56, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do historykado historyka

21 1

A co się nie dało sprzedać (Np stateczniki do iła, które chcieli odkupić ludzie z Woroneża, to nie bo Ruscy) lepiej było sprzedać na złom. 17:57, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Foto co to?Foto co to?

13 1

To jest nudne. Nikt tego nie oglada. Make dzieci bawia sie za tymi paletami.w chowanego. 18:00, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do zebranych Do zebranych

17 0

Czy maseczki to już nie obowiązują!!!!!! 18:06, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LL

19 1

Patrzę na te zdjęcia i Przeraża mnie zgroza Ja tam byłem i pamiętam kto strajkował Krzysiek ja na twoim miejscu bym tam nie poszedł tak jak ja to zrobiłem przecież pozostali nim ale nic wspólnego z WSK A jak mieli to tylko korzyści dzięki panie marszałku że pana tam nie było Pozdrawiam wszystkich starych działaczy dużo zdrowia 18:33, 01.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

emem

9 1

Ja też tam byłem i częściowo się z Panem zgadzam. Nie zgadzam się całkowicie z IPN że strajki zaczeły
się od Mielca. Początek strajków to Gdańsk,Lublin (przyspawano wagony do torów aby wyroby wędliniarskie nie pojechały do Moskwy),Kraśnik,Mielec, Poznań. nie wiem czy kolejność jest całkowicie
poprawna ale na pewno nie Mielec był pierwszy jak przedstawiacie. Jak chcecie uczyć prawdziwej histori .A widziałem na zdjęciach chociaż jednego historyka. A IPN niech z zrozumieniem poczyta protokołów sb. Nie układajcie histori po swojemu bo żyją jeszcze uczestnicy tych wydarzeń co brali
w nich udział. Prawdę pisze też pracownik że to nie był związek Solidarność, tylko Niezależny Związek Zawodowy. Pozdrawiam wszystkich byłych pracowników WSK.
22:44, 01.07.2020


ZawiszaZawisza

7 0

Panowie to zwykli pracownicy dopiero później w ruch się włączyła solidarność i z tego zrywu dziś co zostało nic a założenia były całkiem inne nie panie Kokoszka są filmy w necie jak to było i kto narobił tego szamba ze dziś WSK nie istnieje nie tylko wina Tuska cały okrągły stół i ich koledzy dziś zakłamują historie nie panie Sieczkos 08:57, 02.07.2020


40 lat pracy w WSK40 lat pracy w WSK

9 0

Pamiętam głupota Szyfnera z 80 21:22, 01.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dokładnie Dokładnie

5 2

Dziś śmieciarz z Kilińskiego 22:30, 01.07.2020


JózekJózek

17 1

Solidarnośc po chu,,ju !! dlatego nikt nie przyszedł , gdzie maszyny z dawnego wsk! *%#)!& saprzerdawczyki , jak patrze na te mordy to mi sie chaftać che. 00:25, 02.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ParchParch

8 1

Te *%#)!& dziś siedzą w urzedzie miasta.Bo nic nie umieją łaj.zy ye..bane. 00:27, 02.07.2020


RpjRpj

11 0

Historie piszą na nowo :) 06:54, 02.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OjojojOjojoj

10 2

Jak widać na obrazkach strasznie dużo byłych działaczy PZPR . ZSPM. PSL i tylko trzech szeregowych działaczy Ówczesnej Solidarności??? 08:48, 02.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

taktak

7 1

jak teraz w pisie 11:07, 02.07.2020


REKLAMA

EMIGRACJA 2.0 EMIGRACJA 2.0

13 1

Co mnie obchodzi ruch WAŁĘSY sprzed 30 lat jak dziś w firmach prywatnych jest się niewolnikiem za psie pieniądze ?

Dużo osób szykuje się do wyjazdu na SZWECJĘ czy NORWEGIĘ a niektórzy nawet do KANADY 09:16, 02.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BezstronnyBezstronny

7 3

Po rozmowie z pewnym"biznesmen" stwierdził że za PO było *%#)!& a teraz trzeba podatek płacić, ale dalej można kraść i się dorabiać , dał przykład,że w Mielcu na os.Smoczka wszyscy bysmesmeny pokupowali areały i bawią się w deweloperów w kooperacji z Ukraińcami. Można i za PiS robić przekręty. 10:11, 02.07.2020


TaktakTaktak

2 6

Na płotach tych firm mieleckich biznesmenów pokupowane banery z Trzaskowskim /na to jest kasa/, a ludziom młodym dalej nie płacą uczciwie ,jeno machlojstwo. 10:23, 02.07.2020


maxmax

13 3

Ale skowyt beneficjentów menelowego + Brakuje na końcu. Ave Kaczor i Pokój i Socjalizm (PiS) 11:00, 02.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do maxDo max

2 9

Puknij się prymitywie 11:42, 02.07.2020


DamianDamian

16 2

A gdzie zdjęcie tego bohatera co 13 grudnia spał do południa a stan wojenny oglądał przez okno z taboretu bo mu mama buciki schowała ? 11:03, 02.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StarszyStarszy

3 3

Odnośnie wpisu starego poprawna interpretacja jest taka: facjaty marszałka brakuje i teraz i przedtem bo jest hieną polityczną. Przedtem bo jeszcze nie kapował o co chodzi Michnikowi , Kuroniowi i tzw styropianowcom , a dzisiaj bo przymierza się wraz z elytą mianowanych stanąć przy Trzaskowskim
Członkostwo zaś i wtedy i dzisiaj charakteryzuje pozycja zwisająca.o 11:15, 02.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A gdzie jest towarzyA gdzie jest towarzy

5 0

Na traktorze? 11:18, 02.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StudentStudent

1 11

Dziwię się że ludzie wykształceni uwieżyli w propagandę Michnika i Urbana którzy posiłkują się "Gazetą Wyborczą i Nie" sterowane przez niemiecką propagandę tzw. niezależne media 12:42, 02.07.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

wiec że wiec że

11 2

na pewno Pis odbiera ci wolność a TVPinfo rozum . 12:47, 02.07.2020


SwiadekSwiadek

7 2

Drogi Studencie, to nie jest kwestia wiary, tylko wiedzy. Kto żył w tamtych czasach wie jak było, kto był wrogiem nr. 1 komuny, kogo paliwa o, kogo wsadzano do więzień i kogo opluwano. Możesz mi wierzyć, że o tych którzy teraz próbują pisać historie na nowo w tamtych czasach nikt nie słyszał. 21:03, 02.07.2020


jaja

4 1

Ty student musisz się jeszcze wiele nauczyć... i to nie tylko historii , ale i ortografii. 22:17, 02.07.2020


Dla mlodychDla mlodych

1 1

Proponuję aby w ramach „ warszawskiego finisażu” wydrukować 10 000 egzemplarzy dla Mielca najciekawszych modułów z prezentowanej galerii. 08:39, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RealistaRealista

0 2

Dinozaury z 1980 roku....kogo to.obchodzi? 21:29, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Za nicZa nic

0 0

Wspaniali historycy. W tym samym czasie , a więc po roku 1989 ówczesny ZSRR znalazł się jeszcze w gorszej sytuacji finansowej niż Polska. Nie mogli już u nas kupować Antków, bo nie mieli pieniędzy, skończył się czas socjalistycznego planowania, rozpoczął się czas normalnej gospodarki. To nie "styropianowe władze" nie chciały sprzedawać do ZSRR Antków, czy stateczników do iła, to oni nie chcieli ich brać bo nie mieli pieniędzy by za nie zapłacić. Nie kłamcie i nie przeinaczajcie faktów. Nie wiem jaką licencję zabrali Rosjanie. Ostatnim produkowanym na licencji ZSRR był AN 28. O ile się nie mylę, jest on dalej produkowany pod różnymi nazwami. 09:19, 04.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goldwinggoldwing

3 0

Zawsze będę pamiętać słowa mojego taty, który był uczestnikiem tamtego strajku (na OBR), a było to w latach dziewięćdziesiątych kiedy to mówił, że jak by miał wybór jeszcze raz czy strajkować czy nie to by nigdy do strajku nie przystąpił, a osoby,które wtedy namawiały do strajku to by"kopnął" w dupsko! I teraz kiedy patrzę na"beneficjentów" tych że dni, pusty śmiech mnie ogarnia i zaczynam rozumieć dokładnie o czym tato prawie trzydzieści lat temu mówił....Tato! miałeś sto procent racji! 16:14, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA