Zamknij

Czym się zajmuje proktolog?

14:37, 25.04.2024 Aktualizacja: 14:37, 25.04.2024

Proktologia to dziedzina medycyny zajmująca się problemami końcowego odcinka układu pokarmowego, czyli z: odbytnicą, kanałem odbytu czy samym odbytem. Dla wielu osób wizyta u proktologa kojarzy się z czymś bardzo krępującym, dlatego zazwyczaj jest ona unikana, jak tylko to możliwe. Niestety takie postępowanie może przyczynić się do nawarstwienia problemu.

Proktolog – czym dokładnie się zajmuje?

Wśród podstawowych zadań lekarza proktologa należy wymienić diagnozowanie chorób odbytu i jelita grubego, a także nowotworów okrężnicy i odbytu. Stany chorobowe leczone przez lekarza proktologa są bardzo zróżnicowane – zajmuje się problemami związanymi z nietrzymaniem stolca jak i zaparciami. Jest to także specjalista rozwiązujący problemy z odbytem, takie jak przetoki okołoodbytnicze i hemoroidy. Lekarz ten nie tylko diagnozuje, ale także często sam wykonuje zabiegi chirurgiczne, wśród których można wymienić np. nacięcie ropnia okołoodbytniczego. Jeśli u pacjenta operacja nie jest konieczna, proktolog wprowadza odpowiednie leczenie. Ma to miejsce zazwyczaj, gdy pacjent zmaga się z niewielkimi hemoroidami czy zaparciami. Przeczytaj o tym więcej na https://flebetica.pl/proktologia/

Lekarz tej specjalizacji upoważniony jest także do wykonywania różnego rodzaju badań. Podstawowym jest badanie per rectum, które polega na wprowadzeniu przez lekarza palca do odbytu pacjenta. Proktolog może także przeprowadzić bardziej szczegółowe testy, np. badanie anoskopowe czy rektoskopię. Dzięki nim lekarz dostaje obraz wnętrza odbytu, co pozwala mu na dokładne zidentyfikowanie przyczyny nieprzyjemnych objawów, wśród których można wymienić np. ból podczas oddawania stolca. 

Do lekarza proktologa można zgłosić się także, aby usunąć ciało obce z okolic odbytu. Proktolog ma również możliwość pomocy w przypadkach typowo chirurgicznych, jak np. usunięcie wrastającego paznokcia. 

Kiedy warto udać się do lekarza proktologa?

Do lekarza tej specjalizacji powinien zgłosić się każdy, kto zaobserwuje u siebie niepokojące, uciążliwe objawy bezpośrednio związane z końcowymi odcinkami jelita grubego. Do proktologa warto więc udać się gdy poczuje się:

  • świąd odbytu i jego okolic – tę nieprzyjemną dolegliwość odczuwa około 5% społeczeństwa. Najważniejsze jest więc ustalenie, co jest przyczyną swędzenia, dlatego lekarz zleci konieczne do tego badania. Dolegliwość ta może mieć wiele źródeł, przez co ich ustalenie bywa trudne, najczęściej jednak jest to związane z niedoborem witamin D i A. Bywa, że świąd odbytu ma podłoże psychiczne, 
  • zaparcia – często stanowią one poważny problem kończący się ich leczeniem, 
  • ból odbytu – jeśli w okolicach odbytu pojawia się odczuwalny nieprzyjemny ból, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Powodem tej dolegliwości mogą być poważne problemy z układem wydalniczym, jak np. choroba Leśniewskiego-Crohna, zapaleniem prostaty czy wyrostka jelitowego, czy też zapaleniem odbytu lub jelita grubego,
  • krwawienie odbytu – często objaw ten związany jest z hemoroidami, ale może też być oznaką nowotworu jelita grubego,
  • ropień w okolicach odbytu – jest to bardzo bolesny objaw infekcji. Leczy się go najczęściej poprzez nacięcie przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. 

Wszystkie niepokojące objawy związane z końcowym odcinkiem układu pokarmowego wymagają konsultacji u lekarza proktologa. Z pewnością nie jest wskazane odwlekanie wizyty u tego specjalisty. 

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%