Zamknij

Kwiaty balkonowe kwitnące do późnej jesieni

13:55, 01.09.2023 Aktualizacja: 13:55, 01.09.2023
	https://pixabay.com/pl/ https://pixabay.com/pl/

Dla osób posiadających balkon bądź przydomowy taras kluczową rolę odrywa kwestia nasadzeń zielonych roślin zarówno w donicach, jak i w skrzynkach. Rośliny balkonowe nie tylko spełniają funkcję ozdobną, ciesząc nasze oczy wspaniałymi kwiatami. Nade wszystko są skuteczną formę zasłony przed wścibskimi sąsiadami. Tworząc aranżacje balkonowe, należy uwzględnić jego usytuowanie. Ważne, aby dobrać odpowiednie rośliny, które są do takich warunków przystosowane. W szerokiej ofercie kwitnących roślin można znaleźć również i takie, które przystosują się do nieco zaciemnionych miejsc oraz bardzo nasłonecznionych. Zatem podpowiadamy, na jakie rośliny zwrócić szczególną uwagę, aby kwitły niemal do samych przymrozków.

Niezawodne pelargonie

Wielbicielom kwiatów kwitnących przypadną do gustu pelargonie. Są to kwiaty o szerokiej gamie kolorystycznej i o różnorodnych odmianach kwiatostanów. Istnieją odmiany pelargonii o wzniesionym pokroju oraz typowo zwisające. Nadają się więc doskonale nie tylko do skrzynek i doniczek wiszących. Można z nich również tworzyć piękne kompozycje w stojących pojemnikach wewnątrz balkonu.

Są to kwiaty mało wymagające. Nieustannie kwitnące, niestraszne im zmienne warunki pogodowe. Bez względu na wybór odmiany nawet te wcześnie posadzone odporne są na przymrozki i kwitną do późnej jesieni. Szczególnie pięknie prezentują się pelargonie wielkokwiatowe, które wyróżniają się dużymi kwiatami zebranymi w baldachy. Wymagają one jedynie systematycznego podlewania i odżywiania składnikami mineralnymi. Pelargonia jest rośliną wieloletnią, która przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków przechowywania, ponownie zakwitnie w następnym roku.

Dostojne niecierpki

Uprawa niecierpków na balkonie i w ogrodzie nie wymaga szczególnych warunków. Kwitnie pięknie i okazale zarówno w zaciemnionych miejscach, jak i bardzo nasłonecznionych. Niepozorny kwiatek posadzony w donicy z początkiem wiosny może rozczarować swym wyglądem. Jednak w pełni lata zaczyna obficie kwitnąć. Drobne kwiatki oblepiają całą roślinkę, tworząc jedną kulę. Najlepiej wybrać dla nich miejsca osłonięte od wiatru. Zabudowany częściowo bądź całkowicie balkon dla tej rośliny jest idealnym miejscem. Niecierpki w takich warunkach będą kwitły nawet jeszcze w listopadzie aż do przymrozków.

Łatwe w uprawie aksamitki

Różnorodność odmian sprawia, że aksamitki rewelacyjnie sprawdzają się balkonach i tarasach. Szczególnie te niskopienne, które sadzone są z innymi roślinami w donicach i skrzyniach stojących. Nie prawdą jest, że wydzielają nieprzyjemny zapach. Dotyczy to głównie odmian wysokopiennych o żółtym zabarwieniu, które pachną intensywnie ziołami. Niskie aksamitki wyróżniają się pięknymi i niezwykle trwałymi kwiatostanami. Są to pomarańczowe nakrapiane kwiaty, które kwitną przez całe lato aż do jesiennych przymrozków. Niestraszne im są ulewy, wiatry, upalne słońce. Odporne na wszelkie warunki atmosferyczne sprawdzają się na balkonie. Szczególnie polecane są początkującym ogrodnikom.

Petunia ogrodowa

Spośród wszystkich roślin balkonowych petunia wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem. Dodatkowym jej atutem jest różnorodność kolorystyczna kwiatów. Szczególnie tych dwubarwnych. Cętkowate bądź nakrapiane wzbudzają zachwyt. Aby ich wspaniałe kwitnienie można było podziwiać przez całe lato aż do późnej jesieni, nie można ich pozostawić samych sobie. Petunia ogrodowa jest bardzo wymagającą rośliną. Utrzymanie pięknego i obfitego kwiatostanu wymaga systematycznego podlewania. Dodatkowo należy pamiętać o zasilaniu rośliny specjalistycznym nawozem. Z kolei uschnięte kwiaty trzeba koniecznie usuwać. Wpływa to zasadniczo na rozwój rośliny oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Prawidłowa pielęgnacja wpływa na długi okres kwitnienia.

Begonia stale kwitnąca

Niezwykle uniwersalna begonia sprawdza się zarówno na rabatach, jak i w donicach na balkonie lub tarasie. Obfituje w drobne bądź duże kwiatostany, które kwitną do samej jesieni. Dla przedłużenia okresu kwitnienia należy zwiędłe liście oraz kwiaty obcinać. Pozostawienie ich przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych. Objawia się to często białym nalotem na wszystkich częściach rośliny. Przy właściwym ich zabezpieczeniu na zimę można pozostawić begonię w donicy, aby za rok ponownie obficie zakwitła.

Poznaj więcej długo kwitnących kwiatów na taras i balkon: https://wdomuzogrodem.pl/dlugo-kwitnace-kwiaty-na-taras-i-balkon/

Więcej wpisów z kategorii rośliny i ich pielęgnacja: wdomuzogrodem.pl/ogrod/rosliny

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%