Zamknij

Mistrzowie fletu i harfy – niezapomniany koncert w Sali Królewskiej [FOTO]

21:22, 15.09.2024 jk Aktualizacja: 10:21, 16.09.2024
Fot. Joanna Krupa Fot. Joanna Krupa

Koncert „Wielcy kompozytorzy, mistrzowskie interpretacje”, który odbył się w ramach 27. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego, zachwycił publiczność wspaniałymi wykonaniami klasycznych dzieł. Ze względu na pogodę wydarzenie przeniesiono do Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Flecista Łukasz Długosz i harfista Carlos Peña Montoya stworzyli niezapomniany wieczór pełen mistrzowskich interpretacji.

[FOTORELACJA]11742[/FOTORELACJA]

Trwa 27. Mielecki Festiwal Muzyczny. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu, przyciągnęło miłośników muzyki klasycznej. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, koncert zaplanowany na 15 września w Parku Oborskich musiał zostać przeniesiony do Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. Sala doskonale podkreślała dostojny charakter wieczoru.

[ZT]88913[/ZT]

Koncert „Wielcy kompozytorzy, mistrzowskie interpretacje”, dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń. Na scenie wystąpili dwaj wybitni muzycy: flecista Łukasz Długosz oraz harfista Carlos Peña Montoya, artysta pochodzący z Kostaryki. Ich mistrzowskie interpretacje dzieł wielkich kompozytorów zostały entuzjastycznie przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność, która z uwagą wsłuchiwała się w każdy dźwięk płynący z fletu i harfy.

Carlos Roberto Peña Montoya - jeden z najwybitniejszych harfistów młodego pokolenia. Naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 11 lat pod kierunkiem prof. Ruth Garita, pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, a następnie prof. Eileen Mason, pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończył studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Helgi Storck. Od 2007 roku przebywa w Europie, realizując się jako solista, kameralista i pedagog. Występował z recitalami m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, Goldener Sala i Gläseneer Saal w wiedeńskim Musikverein oraz w Gasteig w Monachium.

Współpracował z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech i Austrii, z którymi odbył liczne tournée. W 2012 roku wygrał 6. edycję konkursu orkiestrowego Summa Cum Laude w Wiedniu, będąc członkiem Tajlandzkiej Orkiestry Symfonicznej, z którą pozostaje w stałym kontakcie artystycznym. Od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta jako solista, kameralista, jak również pedagog. Współpracuje z czołowymi orkiestrami polskimi pod batutą znamienitych dyrygentów, a także bierze udział w licznych nagraniach fonograficznych, radiowych i telewizyjnych.

Łukasz Długosz uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories" okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 76 albumów płytowych, które zostały wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym wielokrotnie nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award, Gasteig Musik Preis oraz Fryderyki. Zwycięzca kilkunastu konkursów międzynarodowych, w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Monachium, Odense. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra. Artysta dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Do tej pory powstało ponad 250 utworów jemu dedykowanych, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało artyście Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich.

Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz został odznaczony przez Prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski i otrzymał tytuł profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%