Zamknij

Mieleckie wątki „wielkiej wojny” - dostępne na wystawie w Pałacyku Oborskich

22:43, 20.04.2024 ks Aktualizacja: 23:13, 20.04.2024

„Ta wojna zmieniła wszystko” - to tytuł najnowszej wystawy, jaką przygotowali muzealnicy z Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich w Mielcu. Prezentowanych jest na niej kilkaset eksponatów pozyskanych z wielu muzeów, ale i od prywatnych kolekcjonerów.

[FOTORELACJA]11123[/FOTORELACJA]

- Ponieważ mamy 110. rocznicę wybuchu I wojny światowej - wielkiej wojny, jak to się wtedy mówiło, postanowiliśmy przypomnieć to wielkie wydarzenie w historii Polski, ale także i Mielca, bo wielu mielczan brało w niej udział - mówi dr Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich w Mielcu.

- Nie bazowaliśmy tylko na własnych zbiorach. Eksponaty ściągnęliśmy z kilkunastu muzeów. Naprawdę jest co oglądać - dodaje.

Faktycznie na obszernej wystawie w progach Pałacyku zobaczyć można kilkaset eksponatów, które zostały przygotowane do ekspozycji w najdrobniejszych szczegółach - tak, by jak najbardziej uatrakcyjnić zwiedzenie. Do Mielca przyjechały m.in. z Przemyśla i Krakowa, ale też od prywatnych właścicieli.

Ściągnęliśmy eksponaty ze wszystkich okolicznych i dalszych muzeów - m.in. z Przemyśla i Krakowa, żeby pokazać to, co działo się w czasie „wielkiej wojny”, bo ta wojna zmieniła wszystko - podkreśla Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich.

 

- Tą wystawą chcemy pokazać, że to był wielki przełom. Tak naprawdę wiek XIX skończył się w 1914 roku, a nowa era wykuwała się na wielkich polach bitew w czasie I wojny światowej. Rezultatem było podpisanie traktatu wersalskiego, który przeorganizował zupełnie „nową Europę”. Powstało wiele nowych państw. Na tej wielkiej wojnie powszechnej zależało także Polakom. Modlił się o nią Mickiewicz . Ziściła się wolna, niepodległa Polska - podkreśla przy tej okazji historyk Jerzy Skrzypczak.

Na wystawie nie mogło zabraknąć mieleckich wątków I wojny światowej.

- Wielu mielczan wzięło udział walcząc zarówno w Legionach Piłsudskiego, ale także w innych formacjach polskich - także na Zachodzie i na Wschodzie, ale także jeszcze więcej przewinęło się przez szeregi CK Armii służąc z poboru, bo te wielkie armie to była powszechna mobilizacja - podkreśla dr Skrzypczak.

Warto wybrać się do Pałacyku Oborskich - już od poniedziałku, 22 kwietnia (w niedzielę muzeum będzie nieczynne). Zaprezentowana właśnie wystawa dostępna będzie do 7 grudnia 2024 r.

[ZT]84208[/ZT]

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%