Monety bulionowe to – podobnie jak tradycyjne sztabki – wyroby o charakterze inwestycyjnym, traktowane często jako forma zabezpieczenia kapitału przed inflacją i kryzysami gospodarczymi. Dotyczy to szczególnie złotych produktów, choć monety wybijane są również ze srebra, platyny i palladu. Jak inwestować w monety bulionowe, ile kosztują i gdzie je bezpiecznie kupić?
Metale inwestycyjne produkowane są w formie sztab oraz monet. Te pierwsze charakteryzują się prostą formą, te drugie są bogato zdobione – mają określony motyw na awersie i rewersie, a także – zgodnie z tradycją menniczą – wskazany nominał oraz rok i miejsce emisji.
Warto pamiętać, że złote sztabki i monety bulionowe to produkty inwestycyjne w tym sensie, że ich wycena wynika wyłącznie z masy kruszcu. Zdobienie, walory estetyczne, czy wartość historyczna nie są tu istotne (nie wpływają na cenę), jak na przykład w wyrobach jubilerskich, czy monetach kolekcjonerskich.
Pierwszą monetą bulionową, wyemitowaną w celach inwestycyjnych był Krugerrand. To moneta wybijana w RPA od 1967 roku i do dzisiejszego dnia jest jedną z najpopularniejszych wśród inwestorów. Złoty Krugerrand zawiera niewielką domieszkę miedzi, która nadaje mu charakterystyczny, złotobrązowy odcień.
Pozostałe, rozpoznawalne na całym świecie monety lokacyjne to między innymi:
Inne znane przykłady to Libertad (Meksyk), Britannia (Wielka Brytania), czy Chińska Panda.
Złoto inwestycyjne w postaci monet lub sztabek można dziś bezpiecznie kupić przez internet. W tym celu warto wybierać sprawdzonych sprzedawców, którzy profesjonalnie zajmują się obrotem kruszcami. Monety lokacyjne, a także sztabki znajdziesz u dealera metali szlachetnych ASCOIN (https://ascoin.pl/), który prowadzi również fizyczny salon sprzedaży w Warszawie.
Monety bulionowe są najczęściej dostępne w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz), co odpowiada 31,1, g. Taka moneta kosztuje w lutym 2023 około 8 700 zł. Jednocześnie osoby, które dysponują mniejszym kapitałem, wciąż mogą kupić monety bulionowe. U sprzedawców znajdziemy również produkty o mniejszej masie, odpowiednio tańsze, np. 1/2, 1/4, czy 1/10 oz. Aby zainwestować w tę ostatnią, wystarczy posiadać już około 450 zł.
Jak powiedzieliśmy, monety bulionowe mogą być wybijane ze złota, srebra, platyny i palladu. Największą popularnością cieszą się wyroby ze złota. Ten metal szlachetny cechuje duża stabilność cen – krótkoterminowo mogą się one wahać, jednak w ujęciu długoterminowym rosną. Są też odporne na czynniki zewnętrzne – nie spadają (a często nawet rosną w momentach kryzysowych, gdy akcje czy wyceny walut notują istotne spadki).
Wszystko to sprawia, że złoto uznawane jest za tzw. bezpieczną przystań, pozwalającą chronić kapitał przed działaniem inflacji i kryzysami różnej natury. Z kolei wysoka wycena srebra, platyny i palladu jest związana między innymi z dużym zapotrzebowaniem w kluczowych dla nowoczesnej gospodarki sektorach, w tym elektroniki, zielonych energii, czy niskoemisyjnej motoryzacji.