Od 17 kwietnia w Polsce obowiązują nowe przepisy, które zakazują fotografowania i filmowania obiektów strategicznych. Choć regulacje miały zwiększyć bezpieczeństwo, budzą spore wątpliwości – zwłaszcza wśród kierowców korzystających z kamerek samochodowych.
W czwartek, 17 kwietnia, weszły w życie przepisy zakazujące fotografowania i rejestrowania obrazu obiektów uznanych za strategiczne. Chodzi m.in. o jednostki wojskowe, elektrownie, porty, lotniska, ale też niektóre dworce, mosty czy instalacje kolejowe.
Zakaz obejmuje także przypadkowe nagrania, np. zarejestrowane podczas jazdy samochodem.
Wątpliwości pojawiły się niemal od razu. Jak podaje RMF FM, eksperci zwracają uwagę, że nowe prawo jest niejasne, a jego interpretacja może prowadzić do absurdów. Nawet nagranie z kamerki samochodowej, które przypadkiem uchwyci np. budynek jednostki wojskowej, formalnie może naruszać przepisy.
Ministerstwo Obrony Narodowej uspokaja: chodzi o wykrywanie działań szpiegowskich, a nie ściganie kierowców za przypadkowe ujęcia z trasy. Służby mają interweniować tylko wtedy, gdy nagranie budzi podejrzenia co do intencji osoby, która je wykonała.
Mimo to, nowe przepisy przewidują surowe sankcje. Za naruszenie zakazu może grozić kara finansowa od 5 do 20 tysięcy złotych, konfiskata sprzętu, a w skrajnych przypadkach nawet 30 dni aresztu.
Jak wynika z informacji przekazanych przez RMF FM, o uznaniu obiektu za strategiczny decyduje jego zarządca. Wystarczy, że zostanie zamontowana odpowiednia tabliczka informująca o zakazie fotografowania.
Lista takich miejsc nie jest publicznie dostępna – wiele z nich zostało oznaczonych w sposób, który ma "pośrednio" informować o zakazie.
Choć przepisy są już obowiązujące, wiele zależy od interpretacji. MON zapewnia, że nie chodzi o ściganie turystów czy kierowców, ale o przeciwdziałanie realnym zagrożeniom. Mimo to, warto zachować ostrożność – zwłaszcza w pobliżu obiektów infrastruktury krytycznej.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa freepik
4 0
tak tylko jak odróżni policja od szpiega , przecież szpieg może również udawać turystę .
1 0
Albo prezydenta rzochowa
0 0
Bzdury
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz