W trakcie wiosennej wędrówki przez las możemy odkryć wiele fascynujących elementów przyrody. Oprócz dzikich zwierząt, drzew i krzewów, naszą uwagę mogą zwrócić poroża łosi czy jeleni, stanowiące niezwykle rzadkie znalezisko. Czy jednak mamy zezwolenie na zabranie ze sobą poroża jelenia?
W lutym i marcu jelenie naturalnie pozbywają się poroża, co jest dla nich bezbolesnym procesem, koniecznym dla regeneracji rogów. Poroże samoistnie odpada z czaszki jelenia dzięki linii demarkacyjnej. Choć w lesie spotkamy kuszące poroża, czy mamy prawo zabrać je ze sobą?
Poroże łosia czy jelenia, stanowiące prawdziwe perełki, mogą ozdobić nasz dom. Odkrywcy zastanawiają się jednak, czy legalnie mogą je zabrać do swoich mieszkań. Warto zaznaczyć zdanie leśników, którzy twierdzą, że jest to całkowicie dozwolone.
Co ciekawe, masa poroża łosia może osiągnąć nawet 5 kg, co czyni je kuszącym łupem.
Niektórzy poszukiwacze poroża tropią dzikie zwierzęta, co grozi ich spłoszeniem i może stanowić zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla nich. Jeśli zależy nam na odnalezieniu poroża dzikiego zwierzęcia, wymaga to cierpliwości i ostrożności.
Nieprzestrzeganie zasad grozi mandatem, a nawet konsekwencjami zdrowotnymi po potencjalnym zderzeniu z dziką zwierzyną.
Znajdując poroże, pamiętajmy, że możemy je zabrać tylko z obszarów nieobjętych ochroną. Poroże jelenia lub łosia nie może pochodzić z parku narodowego czy rezerwatu przyrody. W takich miejscach możemy jedynie sfotografować rogi i zgłosić znalezisko do nadleśnictwa.
To samo dotyczy sytuacji, gdy poroże znajduje się razem z czaszką.
Jeleń zrzuca poroże corocznie, gdyż po sezonie rozrodu już go nie potrzebuje. W czasie jesiennych zalotów zwierzęta rywalizują poprzez poroża, często używając ich do walki lub ścierania na koronach drzew. Wielkość poroża decyduje o wyniku pojedynku, a po starciu zwierzę może wymienić poroże na nowe.
Odrastanie tkanki zajmuje około 4 miesiące, a poroże może rosnąć nawet do 1,5 cm na dobę.
Louis 19:12, 25.02.2024
Jeśli znalazłem na terenie Parku narodowego,to dlaczego do nadleśnictwa .
Patriota Prawdzic 21:57, 25.02.2024
Gusta i guściki snobizm lub zysk czy poroże na pewno jest elementem dekoracyjnym wątpię .
Patriota Prawdzic 22:00, 25.02.2024
Na wystawach obok śmietników można spotkać poroża elementy oraz lampy ozdoby widziałem i nie byłem zainteresowany znając nawet ich wartość młodzież nie gustuje bywa że ktoś się pozbywa z domu mieszkania moda mija i nie jest elementem dekoracyjnym wręcz przeciwnie ma się mieszane uczucie szczególnie te z czaszką.
Rolnik22:26, 25.02.2024
Mam już całkiem sporą kolekcję takich rogów. Niestety tylko pojedyncze sztuki.
Nigdy mi przez myśl nie przeszło żeby kogoś pytać czy mogę zabrać. Znalazłem ,są moje i koniec!
Gość 00:22, 26.02.2024
Oni by tak chcieli żeby chodzić i zbierać dla nich,bo przecież już w *%#)!& ciśnie bo można zarobić pieniądze za poroże...ciekawe po co leśnika wieńce jeleni hm....(na podkładkę bo wala medalowe byki a pokładają ochłapy...i kto tu okrada państwo🤣🤣🤣🔥
Myśliwy 12:31, 26.02.2024
Raz rogi raz poroże autor nawet nie ma pojęcia o czym pisze. Niedouki biorą się za pisanie i mylą pojęcia wprowadzając ludzi w błąd. Żenada.
Quest13:24, 27.02.2024
Kto pisze takie bzdury 🤣
4 1
Zasada znalazłem nie ukradłem więc niech się o.....ą