Zamknij
REKLAMA

Ważne ostrzeżenie dla wszystkich Polaków! "To najgorsze dane w historii". To wina...

08:00, 18.06.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Narodowy Bank Polski podał, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) w maju 2022 roku wyniosła 8,5 proc. To najgorszy wynik od lat i nie jest on spowodowany wojną czy innymi problemami zewnętrznymi.

W maju rok do roku inflacja po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 14,0 proc., wobec 12,2 proc. miesiąc wcześniej, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 10,4 proc., wobec 9,3 proc. miesiąc wcześniej, a po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 8,5 proc., wobec 7,7 proc. miesiąc wcześniej.

- Coraz większym problemem staje się inflacja bazowa, czyli miernik wewnętrznej presji inflacyjnej, na którą to w największym stopniu wpływ ma polityka pieniężna prowadzona przez NBP. W oparciu o dzisiejsze dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w maju do 8,5 proc. r/r z 7,7 proc. r/r w kwietniu, osiągając najwyższy poziom od co najmniej dwóch dekad - komentują ekonomiści Pekao. 

Popyt, rosnące koszty i ciasny rynek sprawiają, że przedsiębiorcy przerzucają wyższe rachunki na konsumentów. 

- Tak powszechnej presji cenowej polska gospodarka nie widziała od 2000 r. - dodają. 

To natomiast oznacza, że inflacja szybko nie odpuści, a stopy procentowe będą wzrastać, co oznacza, że osoby posiadające kredyty będą płacić więcej.

Szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński informował, że NBP będzie podwyższać stopy a z do osiągnięcia szczytu przez inflacje. To może wystąpić latem. Nie wykluczył jednak,  że o ile sytuacja się nie zmieni to pierwszych obniżek stóp procentowych należy spodziewać się pod koniec 2023 roku. 

Inflacja bazowa - co to jest? 

Jest to uproszczona miara prezentująca kształtowanie się inflacji po wyłączeniu zmian uznawanych za pozostające poza oddziaływaniem polityki pieniężnej. To wskaźnik odarty ze wzrostu cen energii, gazu, żywności.

- Czyli wszystkiego, co można zrzucić na politykę klimatyczną, pandemię lub nazwać putinflacją - dodają eksperci. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

oneone

10 1

i to w tym dziwnego wyprzedali majątek za damski CH , rolnictwo w agonii a polska stała się krajem taniej siły roboczej zamiast produkować konsumujemy i za wszystko płacimy extra .Polska stała się krajem wielkich KORPORACJI nic już nie mamy. Już niedługo kopalnie węgla zmieną właściciela wasz sasin chce wykupic kopalnię na Lubelszczyżnie - śpijta dalej poliniacy i grilujta kiełbaski ze stonki.Paliwko kosztuje już prawie jak w Germani ( niemiec ma 4 tyś EU ( 16 tyś pln) na jesieni ma być po 11zł . BRAVO WY poliniacy słodkich snów. 10:30, 18.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pean pean

10 1

cieszmy się, rządzą nami wyjątkowo zdolni wodzowie systemowi z naczelnym guru,
bawmy się, więcej festynów koncertów i muzeów, niech muzyka horalna wybrzmiewa i zaraża radością cały boży ludek, nasza wdzięczność za czynienie nam wody z mózgów jest bezgraniczna,

10:30, 18.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

yes,yesyes,yes

7 1

Robią z nami wszystko bo na to im przyzwalamy - jaki naród takie traktowanie . MEDIA rezimowe odwaliły kawał dobrej roboty 10:38, 18.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zaczarowani pisemzaczarowani pisem

5 1

''Popyt, rosnące koszty i ciasny rynek sprawiają, że przedsiębiorcy przerzucają wyższe rachunki na konsumentów''
kłamstwo goni kłamstwo szyd mohrawiecki obarcza producentów nowymi daninami, podatkami opłatami więc logiczne że przedsiębiorcy odbiorą to od konsumenta a najgorsze że te m..t..y pisiory i tak zagłosują na ciemiężców narodu polskiego ba tak mają zryte banie przez media 10:49, 18.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

winciiwincii

1 1

Pytanie jedno .Jak radny taki mądry to moze zajmie się kontrolą w MSM ?!
Przecież najwyższy czas żeby ktoś to zrobił ? Walne zgromadzenie to farsa . Pracownicy w godzinach pracy jadą w ustronne miejsce i podpisuja i głosuja na obecny zarząd ? A to mająbyć spółdzielcy a nie ludzie zatrudniani przez spółdzielców ! Co najmniej połowa ludzi we wszystkich administracjach to ludzie zbędni nie wykonujący żadnej pracy !!
Spółka rodzinna choć by na podstawie administracji osiedla Kopernika !
choć by kulpa cała rodzina zatrudniona jako hydraulicy ? Hydraulicy , elektrycy , gazownicy pobierają oieniądze za konserwację zasobów , kupują potrzebne akcesorja za pieniądze spółdzielców ? Następnie wykonują orywatnie usługi w mieszkaniach spółdzielców pobierając kosmiczne pieniądze ! Zwolnić przestać pobierać pieniądze za konserwację i odpisy remontowe a każdy sam zapłaci za usługi ale nie swoim pracownikom którym płaci !? Zwolnic wszelkie osoby które odeszły na emerytury i nadal są zatrudniane ? po co ?
Dokad będziemy utrzymywać bandę nierobów za nasze pieniądze ? Zatrudniono nawet jakieś ekipy łażące po mieszkanich i sprawdzające szczelność gazu czy wentylacje nie potrzebni ani nie wykonują żadnej pożytecznej pracy tylko łupią spółdzielców 19:00, 18.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%