Zamknij
REKLAMA

Stracili pieniądze przez internetowe płatności. Oszuści aktywni!

10:48, 05.08.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Po kilka tysięcy złotych stracili wczoraj mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego, którzy dokonywali internetowych płatności. W jednym przypadku mieszkanka powiatu kolbuszowskiego straciła pieniądze poprzez udostępnienie „BLIKA” swojej znajomej, pod którą podszył się oszust. W kolejnym zgłoszeniu pokrzywdzony otrzymał sms-a od oszustów podszywających się pod „PGE”, który wzywał do zapłaty zaległości w kwocie około 3 złotych, przesyłając link do szybkiej płatności. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

Wczoraj do kolbuszowskiej jednostki zgłosiła się mieszkanka powiatu kolbuszowskiego, która straciła 2 tys. złotych. Do kobiety poprzez popularny komunikator internetowy napisała jej znajoma, prosząc o wygenerowanie BLIKA i autoryzację płatności. Pokrzywdzona zgodziła się i podczas krótkiej pisemnej konwersacji kobiety ustaliły szczegóły i zrealizowały dwie transakcje. Gdy po zakończeniu płatności kobieta zadzwoniła do swojej znajomej, okazało się, że tamta nic nie wie o żadnych płatnościach. Pokrzywdzona z pomocą banku ustaliła, że pieniądze zostały wypłacone z bankomatu w innym województwie.

Również wczoraj, do kolbuszowskiej jednostki zgłosił się inny mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna powiadomił, że na telefon żony przyszedł sms z „PGE”, w treści którego firma informowała o odłączeniu energii elektrycznej, wzywając do uregulowania należności w kwocie 3,46 zł. Do wiadomości załączony był link do płatności. Po wejściu na link nastąpiło przekierowanie na zakładkę płatności i dalsze instrukcje. Po zakończeniu płatności mężczyzna zalogował się na stronę swojego banku i wtedy zorientował się, że z rachunku zostały wykonane przelewy o wartości kilku tysięcy złotych na inne konto.

Policjanci pracują nad ustaleniem oszustów. W obydwu przypadkach prowadzone są postępowania.

Pamiętajmy - oszuści internetowi stosują różnorodne sposoby, aby osiągnąć zamierzony efekt. Podszywając się pod znajomych, czy instytucje, usypiają naszą czujność i wyłudzają  pieniądze. Policjanci apelują, w każdym przypadku, kiedy ktoś prosi nas o jakąkolwiek płatność – bądźmy czujni. Zweryfikujmy każdorazową prośbę o płatność, kontaktując się z nadawcą. Najlepiej zrobić to z innego urządzenia, lub poprosić o pomoc zaufaną osobę.   

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Markiz SarkazmMarkiz Sarkazm

1 0

Niektórzy naprawdę nie powinni korzystać z nowych technologii
Naprawdę trzeba bardzo "chcieć" aby dać się zruchać na Blika 🤣🤣🤣🤣🤣 10:42, 06.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%