Zamknij
REKLAMA

13 XII do Polski dotrą szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat

16:54, 06.12.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

- 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat. Od 16 grudnia planujemy wdrożyć szczepienia dla tej grupy wiekowej - przypomniał w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Telewizji Republika.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci powyżej piątego roku życia, planujemy od 16 grudnia te szczepienia wdrożyć - zapewnił Kraska. Dzieci otrzymują mniejszą dawkę niż dorośli, bo - jak powiedział Kraska - "dzieci zdecydowanie lepiej odpowiadają na szczepienie, czyli wytwarzają zdecydowanie więcej przeciwciał".

Wiceminister zdrowia dodał, że wielu rodziców pyta o to, kiedy szczepionka dla dzieci będzie dostępna.

- Chcą swoje dzieci zabezpieczyć przed zakażeniem COVID-19, ponieważ okazuje się, że te nowe mutacje także atakują osoby młode - podkreślił Kraska.

Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być mniejsza (10 mikrogramów) niż stosowana u osób w wieku od 12 lat (30 mikrogramów). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

(PAP) Autorka: Agata Zbieg

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GucioGucio

1 0

Kwestią czasu będą " szczepienia" dla niemowląt i małych dzieci ( od 6 m.ż do 5 r.ż). Nie jest żadną tajemnicą , że na tej populacji dzieci są już w Polsce prowadzone tzw. badania kliniczne. Będziemy oglądali co chwilę drastyczne reportaże i wypowiedzi lekarzy, jak to wyjątkowo niebezpieczny jest to wirus dla tej kohorty, w czym niekwestionowanym liderem jest TVN/24. Od dobrych kilku dni TVN serwuje nam ckliwe historie o niesłychanej zjadliwości Sara Cov 2 wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. A ja się pytam , a gdzie byli medycy wcześniej, kiedy rządziły teleporady?! Wirusa jakoś dziwnym trafem nie było w gabinetach prywatnych. 15:05, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%