Kilka dni temu tygodniowa średnia liczba nowych zakażeń COVID-19 w powiecie mieleckim przekroczyła wartość 61 na 100 tysięcy mieszkańców. W mieście Tarnobrzegu (powiecie grodzkim) ta wartość osiągnęła poziom 90, w powiecie tarnobrzeskim wskaźnik zakażeń przekroczył liczbę 71. Na szczęście w regionie mieleckim i tarnobrzeskim ta liczba zaczęła spadać.
Tymczasem w Specjalistycznym Szpitalu powiatowym w Mielcu przebywało dzisiaj 146 pacjentów zakażonych koronawirusem.
Tarnobrzeski szpital wojewódzki raportował dzisiaj o 77 chorych z COVID-19. Obie lecznice są dosyć podobne, prowadzą kilkanaście oddziałów szpitalnych.
Według informacji, które trafiają do naszej redakcji, zdarza się, że do Mielca trafiają pacjenci z Tarnobrzega lub okolic. Dlaczego mielecki szpital przyjmuje znacznie więcej chorych z COVID-19 niż placówka z Tarnobrzega?
O liczbie łóżek w konkretnym szpitalu przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem decyduje wojewoda. Skąd więc tak duża różnica w przypadku dwóch podobnych, sąsiadujących szpitali?
Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, wyjaśnia, że wynika to z możliwości kadrowych i organizacyjnych konkretnego szpitala. - Nie jest możliwe, by szpitale - nawet blisko siebie leżące - posiadały identyczne uwarunkowania - podkreśla Rafał Śliż.
Mielecka lecznica okazuje się znacznie lepiej przygotowana do walki z epidemią od wojewódzkiej placówki w Tarnobrzegu. Mielec posiada swój stały oddział chorób zakaźnych i personel wyspecjalizowany w leczeniu takich chorób. W Tarnobrzegu takiego oddziału brak.
- Ponadto, liczba tzw. łóżek covidowych jest na bieżąco dostosowywana według zapotrzebowania i możliwości. Aktualna w Mielcu to 146, w Tarnobrzeg 77 - dopowiada rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
W efekcie, może się zdarzyć, że chorzy z regionu tarnobrzeskiego są przewożeni do Mielca gdyż w tamtejszym szpitalu zabraknie dla nich miejsca.
W powiecie mieleckim, w czasie ostatnich dwóch tygodni, zmarło 22 osoby z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 - 16 osób na 100 tysięcy mieszkańców. W mieście Tarnobrzegu zmarło 8 i powiecie tarnobrzeskim 9 osób - w obu tych lokalizacjach statystycznie to 17 osób na 100 tysięcy mieszkańców.
pacjent22:55, 07.04.2021
to nie tylko tarnobrzeg odsyła ale również Leżajsk ,dębica, kolbuszowa , wiem bo sam tam pojechałem bo w mielcu niechcieli mnie przyjąć bo zakażny jest przekształcony w covid . cytat z szpitala leżajska , nie mają miejsc dla miejscowych a tym bardziej dla innych miejscowości , jak jesteś z mielca jedż do mielca i domofon się rozlacza i nikt juz nie odbiera . Paranoja .
Glupoty07:10, 08.04.2021
Kolejny.nuuuudny odcinek.serii Civic coś tam coś tam....nie mają o oczyma pisać to wrzuta z plan.demia.
spada07:16, 08.04.2021
jak mają stać chorzy ludzie , po 4 h na zewnątrz prze drzwiami, to chorzy wola w domu się leczyc i prywatnie , niż isc do szpitala i wykończyć się szybciej , bo oczywiście lekarze taki mają zapiernicz ,że nawet nie mają czasu chorym sie opiekować . Ale kiedyś myslę ze nasi lekarze zostaną osądzeni.
ASP07:56, 08.04.2021
Za ten bałagan odpowiedzialny jest NFZ w Rzeszowie a on podlega marszałkowi ortylowi .Tak więc niech redaktor z Hej Mielec pofatyguje się i zapyta osobę odpowiedzialną za leczenie w województwie Podkarpackim. Nie tylko o pacjentów z COVID-19 ale również o dostępność do lekarzy specjalistów. Bo w mieleckich przychodniach nie przyjmują i kierują do Tarnobrzega albo gdzie indziej.
jendker8308:11, 08.04.2021
Żartuje pan/pani? Przecież "redaktorzy" z heja nie mają pojęcia jak się przeprowadza wywiad? Oni żyją wyłącznie oświadczeniami rzeczników prasowych - zacytować takie coś to maks, na jaki ich stać. Raz na jakiś czas wrzucą relację z pogadanki z jakąś zasłużoną osobą - takie coś da się zrobić, bo nie trzeba zadawać trudnych pytań.
Boryna110:48, 08.04.2021
ale wam sie ludzie nudzi, piszecie *%#)!& z rogu stodoly na @, a wezcie sie za robote w domu, posprzatajcie, a w y jak baby w wiejskiej chacie, na zapiecku,, ploteczki, ploteczki, ort takie tam smoje boje....ogarnijta sie choopy
ktosikowa12:54, 08.04.2021
ale przeciez od tego jesteście w szpitalu , przeciez dostajecie podwójną podwyżkę za covid , druga sprawa jestescie zaszczepieni przeciw covid co jeszcze Wam mało . A trzecia sprawa przecież jest duzy szpital to karzecie bardzo ciezkim chorym przyjechał samochodem i jeszcze trzeba na zewnątrz na zimnie czekać po 4 h i to jest normalne ?
do lekarzy szpitala13:05, 08.04.2021
przecież sami mówicie przez telefon , ze pogotowie ratuje a nie leczy ? to dlaczego tyle ludzi umiera ? ? Bo juz za póżno pacjent do Was przyjeżdza ? Jak dzwoni się do Was i sie prosi ,żebyście przyjechali to łaskę robicie i tlumaczycie się tym że karetek wolnych nie ma i zamiast powiedzieć ,że jak tylko się zwolni karetka to odkładacie słuchawkę . To się nadaje do telewizji. Ja nikomu tego nie życzę ,żeby tam trafić do szpitala . Mam nadzieje , że kiedyś za to sie ktoś wezmie i kazdy lekarz będzie rozliczony za swoje błędy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 6
Najprościej jest zwalić na lekarzy, ale prawda jest że oni tylko wykonuja polecenia z góry.
7 2
jedni "lekarze" zbudowali mur i odbierają tylko telefony, a i to nie bardzo. Udają, ze są lekarzami. A szpitalni są na co dzien z pajentami, nawet operują, to samo ratownicy. I oczywiście źle wam w szpitalu. Ale ze rodzinni mają was gdzies a kase biorą to wam nie boli i skierowanie na test cięzko wydusic albo na badania
2 4
brales cos ze takie "madrosci" piszesz....