Zamknij

Przechorowałeś już koronawirusa i chcesz oddać krew, by pomóc innym?

artykuł sponsorowany + 09:46, 18.12.2020 Aktualizacja: 09:55, 18.12.2020

Osocze pobrane podczas jednej wizyty może być wykorzystane aż u trzech pacjentów. Terapia osoczem ozdrowieńców jest jedną z najskuteczniejszych metod leczniczych przy zakażeniach wirusowych. Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizują wirusa SARS-CoV-2 i pozwalają szybciej pokonać infekcję COVID-19. 

Czy wszystkie osoby, które przeszły infekcję koronawirusem mogą być dawcami osocza? Niestety nie. Przebycie ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia obecności wirusa, nie pozwala traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19. Zgodnie z definicją Ministerstwa Zdrowia, ozdrowieniec to osoba, u której w przeszłości wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 lub obecnie  posiada przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2.

Zatem kto może być dawcą osocza? Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji (w przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo).
Dawcy osocza powinni spełniać kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. 

Szczegóły pobrania osocza ustalane są indywidualnie z każdym dawcą. Warto zatem skontaktować się telefonicznie z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

A co z kobietami, które wcześniej rodziły? Czy mogą być dawcami? Czy można oddać osocze dla wybranej osoby? Jakie przywileje, poza możliwością uratowania ludzkiego życia, czekają na dawcę osocza? Czym jest plazmafereza? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule w portalu gdziepolek.pl [KLIK].

Marta Janocha
mgr farmacji
redaktor GdziePoLek.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%