Zamknij

Jak sprawdzić, czy jest się zarażonym koronawirusem? [PORADA MIELCZANKI]

17:23, 25.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:23, 25.03.2020

Coraz więcej osób zmaga się z pytaniem o prawdopodobieństwo zakażenia się SARS-CoV-2. Zamknięci w czterech ścianach, próbujemy analizować objawy choroby, nie do końca wiedząc, czy tok naszego myślenia jest właściwy. Niektórzy bagatelizują symptomy, narażając innych na zachorowanie. Przyczyniają się do zamykania całych oddziałów szpitalnych, które muszą poddać się kwarantannie z powodu czyjejś nieroztropności.

W związku z małą liczbą testów, a także brakiem dostępu do ich komercyjnej wersji, służby medyczne muszą kierować się odpowiednią metodą oceny pacjenta. Nie jest to łatwe, ponieważ zdarza się, że niektóre fakty z życia są zatajane lub nie w pełni przekazywane.

Objawy zakażenia koronawirusem są bardzo zbliżone do grypy lub przeziębienia. W niektórych przypadkach nosicielstwo może przebiegać bezobjawowo. Co więcej, wielu pacjentów nie jest świadomych, że ich choroby przewlekłe mogą zwiększyć prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19.

W związku z epidemią koronawirusa, kontakt z lekarzem jest utrudniony, a infolinia NFZ jest przeciążona. Na szczęście można już samemu zweryfikować objawy, według wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Wystarczy skorzystać z testu, który został opracowany przez Infermedica: https://www.gdziepolek.pl/test-koronawirus-covid

W razie poważnych objawów, należy natychmiast zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zostaniemy poinformowani o ewentualnej potrzebie zgłoszenia się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Jeżeli wynik testu będzie sugerował pozostanie w domu, należy potraktować to poważnie. Dzięki temu, minimalizujemy ryzyko zakażenia siebie i innych osób. Nasz osłabiony organizm jest bardziej narażony na wniknięcie koronawirusa. Powinniśmy ograniczyć wszelkie kontakty, a o robienie zakupów poprosić kogoś bliskiego.

Ważne jest także, aby w sytuacji zmiany naszego samopoczucia, ponownie wykonać test. Nawet niewielkie różnice w objawach mogą wymagać innego postępowania. Należy nieustannie obserwować swój organizm i jak najszybciej reagować.
Oceny ryzyka na podstawie objawów nie należy mylić z diagnozą medyczną, ani używać w przypadkach nagłych.

W razie dodatkowych pytań, można skonsultować się z farmaceutą na portalu GdziePoLek: https://www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute

Marta Janocha
mgr farmacji
redaktor GdziePoLek.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%