Zamknij
REKLAMA

Ponad 1,7 mln zł dla podkarpackich Domów Pomocy Społecznej

09:36, 07.10.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Podkarpackie domy pomocy społecznej otrzymały kolejne środki z budżetu państwa. Dotacja w wysokości 1,7 mln zł trafi do 48 placówek. W Rzeszowie zostały podpisane umowy ze starostami na dofinansowanie zadań z obszaru pomocy społecznej.

Udzielona z budżetu państwa dotacja (zgodnie z zawieranymi umowami) przeznaczona jest na wzmocnienie zabezpieczenia domów pomocy społecznej przed skutkami występowania wirusa SARS-CoV-2, tj. na zapewnienie kadry niezbędnej do zachowania ciągłości usług świadczonych przez te jednostki oraz zakup niezbędnych środków ochrony osobistej, sprzętu i wyposażenia. Kwota dofinansowania to 1 mln 743 tys. zł. Podstawą przekazania tej kwoty z rezerwy celowej dla 48 domów pomocy społecznej było zagwarantowanie  min. 20% wkładu własnego w realizację zadania.

Środki przyznano dla jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą lub zlecają podmiotom niepublicznym prowadzenie na swoim terenie domów pomocy społecznej, w tym m.in. dla:

Powiatu Dębickiego – 123 436 zł, dla 2 DPS (w Dębicy i Parkoszu)

Powiatu Jarosławskiego – 156 664 zł, dla 4 DPS (w Jarosławiu, Sośnicy, Moszczanach i Wysocku)

Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego – 77 443 zł, dla 2 DPS (w Lubzinie i Rudzie)

Powiatu Rzeszowskiego – 143 650,00 zł, dla 4 DPS (w Górnie, Dynowie, Kąkolówce i Chmielniku)

– Z punktu widzenia wojewody niezwykle ważne jest to, aby funkcjonujące domy pomocy społecznej na terenie województwa podkarpackiego były zabezpieczone pod względem finansowym i właściwie chronione w czasie epidemii COVID-19. W naszym województwie mamy w sumie 53 domy pomocy społecznej, w tym 48 jest objętych stałym dofinansowaniem z budżetu państwa. Placówki łącznie dysponują ponad 4 917 miejscami – poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej. Wojewoda dodała, że na Podkarpaciu 82 proc. pensjonariuszy DPS-ów zostało zaszczepionych, dzięki temu nie mamy na ten moment ognisk COVID-19 w tych placówkach.

– Zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku są uruchamiane specjalne środki, które służą wsparciu samorządowców prowadzących lub zlecających podmiotom niepublicznym prowadzenie na swoim terenie domów pomocy społecznej. Łącznie z budżetu państwa starostowie otrzymali w tym roku  kwotę ponad 8,5 mln zł na prowadzenie DPS-ów – zaznaczyła wojewoda.  

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, prowadzone są działania mające na celu przygotowanie i zabezpieczenie domów pomocy społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2.

We wrześniu 2021 r. z rezerwy celowej budżetu państwa pozyskano środki w wysokości 1 mln 743 tys. zł. 

Wzorem roku ubiegłego, w którym DPS-y województwa podkarpackiego otrzymały 6 mln 111 tys. zł, udzielona z budżetu państwa dotacja przeznaczona jest na wzmocnienie zabezpieczenia domów pomocy społecznej przed skutkami występowania wirusa SARS-CoV-2, tj. na zapewnienie kadry niezbędnej do zachowania ciągłości usług świadczonych przez te jednostki oraz zakup niezbędnych środków ochrony osobistej, sprzętu i wyposażenia.

W związku z utworzeniem Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na 2021 r., domy pomocy społecznej w lutym br. otrzymały dodatkowe środki w wysokości 2 mln 906 tys. zł z przeznaczeniem na przygotowanie i zabezpieczenie przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2.

W 2021 r. z budżetu wojewody dla domów pomocy społecznej przekazano dodatkowe środki w łącznej wysokości 3 mln 905 tys. złz przeznaczeniem na dofinansowanie ich działalności bieżącej.

Podsumowując, w 2021 r. domy pomocy społecznej otrzymały dodatkowe środki w łącznej wysokości 8 mln 554 tys. zł.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%