Zamknij

Rusza Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

12:50, 31.12.2020 Aktualizacja: 15:27, 31.12.2020
Skomentuj Fot. UMWP Fot. UMWP

Od 1 stycznia ruszą pierwsze kursy pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. To dopiero pierwszy etap projektu, w którym kursować będą pociągi z Rzeszowa do trzech miast. Podróżni na pewno pojadą już nowymi, wygodnymi  pociągami kupionymi na wyłącznie na potrzeby PKA.

PKA będzie uruchamiana etapami. Najpierw, 1 stycznia 2021 r., ruszą połączenia kolejowe z trzema miastami:

Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów (linia 91)

Rzeszów – Dębica – Rzeszów (linia 91)

Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów (linia 106) (Na razie w ograniczonym zakresie z powodu braku tzw. mijanek, które zostaną wybudowane)

Przed końcem 2021 roku, po zakończeniu prac związanych z elektryfikacją linii 71, zostaną uruchomione połączenia w relacji:

Rzeszów – Kolbuszowa - Rzeszów (linia 71)

Ostatnim etapem, który ruszy po wybudowaniu nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce, będzie połączenie w relacji:

Rzeszów – Jasionka – Rzeszów

Głównym założeniem PKA jest większa częstotliwość kursów. Kolej aglomeracyjna ma połączyć z Rzeszowem Dębicę, Przeworsk, Strzyżów i Kolbuszową oraz mniejsze miejscowości na tych trasach. Pociągi PKA uzupełnią ofertę połączeń regionalnych i wspólnie będą jeździć w godzinach szczytu co 30 minut, a poza nimi co godzinę. Natomiast w weekendy co dwie godziny.

Pierwsze połączenia w ramach PKA obejmują dni 1-3 stycznia, a pociągi kursować będą następująco:

Rzeszów - Dębica - Rzeszów

- Dębica odj. 6:01 - Rzeszów Gł. przyj. 6:40 /kurs. codziennie 1-3.I/

- Rzeszów Gł. odj. 13:00 - Dębica przyj. 13:39 - kursuje 2.I /sobota/

- Dębica odj. 16:00 - Rzeszów Gł. przyj. 16:39 - kursuje 2.I /sobota/

- Rzeszów Gł. odj. 21:18 - Dębica przyj. 21:57  /kurs. codziennie 1-3.I/ 

 Rzeszów - Strzyżów - Rzeszów 

- Rzeszów Gł. odj. 16:01 - Strzyżów przyj. 16:38 -  kursuje 2.I /sobota/ 

- Rzeszów Gł. 18:42 - Strzyżów przyj. 19:24 -  /kurs. codziennie 1-3.I/ 

- Strzyżów odj. 19:35 - Rzeszów Gł. przyj. 20:17 - /kurs. codziennie 1-3.I/ 

- Rzeszów Gł. odj. 20:30 - Strzyżów przyj. 21:08 - kursuje 2.I /sobota/ 

- Rzeszów Gł. odj. 23:44 - Strzyżów przyj. 0:21  - kursuje 2.I /sobota/ 

W relacji Rzeszów - Przeworsk - Rzeszów pociągi PKA zaczną kursować od 4 stycznia.

W sumie, w dni robocze, od  4 stycznia tylko w ramach PKA będzie następująca liczba połączeń na dobę:

- 26 kursów w relacji Rzeszów - Strzyżów - Rzeszów

- 22 kursy w relacji Rzeszów - Przeworsk - Rzeszów

- 26 kursów w relacji Rzeszów - Dębica – Rzeszów

To daje łącznie 74 połączenia tylko w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Do tego dochodzą połączenia regionalne.

- Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna - poprzez zwiększone dotacje z budżetu województwa - to już projekt za ponad 700 mln złotych. Cieszymy się, że to przedsięwzięcie staje się faktem. Wierzymy, że oferta kolei aglomeracyjnej zachęci mieszkańców Podkarpacia do zostawienia samochodów i podróżowania pociągami  – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

Do obsługi PKA zostały kupione nowe pociągi. Osiem elektrycznych i dwa  spalinowe  składy produkcji Newag S.A. Nowy Sącz. Zapewnią wygodę i komfort podróżowania, gdyż będą mieć wiele przydatnych rozwiązań w transporcie podmiejskim:

- To między innymi większa liczba drzwi dla szybszej wymiany pasażerów, zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami oraz wewnętrznymi monitorami. Będzie też przystankowy system informacji komunikacji miejskiej. Pociągi będą mieć monitoring oraz biletomaty umożliwiające gotówkowe i bezgotówkowe formy płatności. Do tego klimatyzacja, system gaszenia pożaru i zliczania podróżnych. Są też ułatwienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi, dla podróżnych z dziećmi czy rowerzystów – wylicza dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP, Joanna Szozda.

Operatorem PKA będzie spółka „PolRegio”, przewoźnik wyłoniony w trybie przetargu. Będzie on także realizował pozostałe połączenia regionalne na Podkarpaciu. Jest to ważne dla pasażerów, gdyż będą mogli korzystać z tej samej taryfy biletowej i honorowany będzie wspólny bilet ZTM Rzeszów. Umowa z PolRegio została podpisana w lipcu 2020 r., a jej wartość to niemal 466 mln złotych na obsługę PKA i połączeń regionalnych w latach 2021-2025.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna powstaje w ramach dwóch projektów unijnych:

„Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej: Zakup taboru wraz budową zaplecza technicznego” o wartości ponad 337 mln złotych.

Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” – jej wartość to 370 mln złotych.

W ramach pierwszego projektu kupionych zostało 10 nowych pociągów. W planach jest też hala technologiczna do przeglądów i napraw z myjnią wraz z układem torów technologicznych i postojowych – na budowę tej inwestycji trwa procedura przetargowa. W tym celu przebudowany zostanie układ torowy na stacji PKP Rzeszów – Staroniwa, a także powstaną nowe lub zostaną zmodernizowane stare urządzenia sterowania ruchem.

W ramach tego projektu wkład własny województwa podkarpackiego wynosi już aż 220 mln złotych. Oprócz tego z budżetu samorządu za prawie 35 mln zł opłacona zostanie obsługa serwisowa, naprawcza i utrzymanie nowych pociągów w kolejnych latach.

Drugi projekt unijny obejmuje budowę zupełnie nowej linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka i rozbudowę infrastruktury przystankowej i okołoprzystankowej na liniach, gdzie będą  kursować pociągi PKA. W ramach tego projektu mają powstać między innymi nowe przystanki, perony oraz tzw. mijanki czy parkingi park&ride. W ramach przetargu została już wyłoniona firma, z którą 7 grudnia została podpisana umowa. Zadaniem lokalnych samorządów będzie budowa niezbędnych dróg i parkingów park&ride.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Bartek hBartek h

14 2

I poco Rzeszów pokazują jak mieszkamy w Mielcu i czego k.... Wa pociągów w Mielcu nie ma???????

16:22, 31.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XYZXYZ

5 1

Czyli z Mielca do Rzeszowa albo na Jasionkę dalej nie dojedziemy pociągiem bez przesiadek

21:31, 01.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

poldipoldi

7 2

Czy ktoś spośród tych pisowskich geniuszy może tak przynajmniej ogólnie nakreślić jaki jest plan wykorzystania zrewitalizowanej za 300 milionów zł linii nr 25 padew - dębica? to tajemnica czy kolejna nieprzemyślana fanaberia dla ciemnego ludu?

22:23, 01.01.2021
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

StrzelecStrzelec

3 1

Juz wiadomo: 3 pociągi Mielec - Debica i tyle.

22:44, 01.01.2021

hetmanhetman

4 0

Strzelec, te 3 pociągi to osobowe czy towarowe?

21:16, 02.01.2021

xyzxyz

9 0

Pisałem zanim zaczęli tą kolej ,że dla Mielca liczy się jedynie połączenie przez Kolbuszową prosto do Rzeszowa. Ludzie się śmiali. Kto będzie jechać koleją z Mielca do Rzeszowa 2.5 godziny?. Przecież to kompletny nonsens i puste pociągi. Po co było tracić kasę na to połączenie lepiej dołożyć do obwodnicy. Nam jest potrzebny pociąg ,który dojedzie w 30 min do Rzeszowa. Wtedy będzie pełny ludzmi którzy będą jezdzić tam do pracy.

12:28, 02.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DuduśDuduś

6 0

Co nas w Mielcu obchodzi jakaś kolej podmiejska w Rzeszowie . Ortyl chyba ma parcie żeby zostać prezydentem Rzeszowa bo na prezydenta Mielca nie ma najmniejszych szans . Co on wogule zrobił dla naszego miasta ? Zawsze jak go widzę w telewizji to mówi o Podkarpaciu ale wszystkie inwestycje i tak są robione w Rzeszowie . Z koleją w Mielcu będzie słabo bo dopiero za kilka lat zakończą rewitalizację całej linii Dębica - Stalowa Wola Rozwadów nie mówiąc już o elektryfikacji . Najlepiej to widać po tempie prac na naszym dworcu . Nawet nowego terminu nie dotrzymają o ile wogule to dokończą .

21:36, 02.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PasażerPasażer

1 0

Potrzebna konkurencja dla Marcela bo bilety co chwilę drożeją a paliwo tanieje.

15:33, 03.01.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DuduśDuduś

0 0

Zgadza się , bo jak była jeszcze Veolia to bilety były tańsze .Teraz nie ma konkurencji więc mogą dyktować warunki . Często jeżdżę do Krakowa busami kilku firm i w porównaniu do trasy na Rzeszów bilety są niewiele droższe ( zwłaszcza że honorują ulgi ) a odległość jest dwa razy większa .

16:56, 03.01.2021

BraciszekBraciszek

2 0

Pomyślmy racjonalnie. Kolej aglomeracyjna do Mielca via Kolbuszowa nigdy nie trafi. Nikt nie wyda kasy na tę dodatkową blisko 30. kilometrową linię!
Połączenie bezpośrednie do Rzeszowa via Dębica nie dojdzie do skutku, bo linia Mielec Dębica nie jest zelektryfikowane.
Co można zrobić, aby skorzystać doraźnie z kolei aglomeracyjnej ?
1. Trasa kolejowa Rzeszów Główny Dębica to 47km z 39min przejazdem pociągu.
2. Trasa Dębica Mielec to 32km z 31min przejazdem pociągu (zakładam, że pociąg będzie jechał o 15% dużej niż ten aglomeracyjny).
3. Razem to 39min + 31min + 5min(przesiadka) = 75min. Reasumując, to godzina i kwadrans przelotu.
4. Jak zorganizować 5.minutową przesiadkę w Dębicy? Otórz pociągi aglomeracyjne powinny kończyć jazdę na II peronie. Na II peron, po przeciwnej stronie powinien wjeżdżać pociąg z Mielca. Przesiadka wiązałaby się z przejściem z pociągu do pociągu poprzez szerokość peronu. Taka przesiadka "przez peron" to nie byłby precedensem. Tak w latach 70-tych jeździło się do Rzeszowa z Mielca pociągiem o 14:27 relacji Rozwadów Dębica.
5. Należy zatem dokończyć modernizację linii Mielec Dębica i zapewnić pociągi (szynobusy) na tej trasie zgodnie z punktem 4 powyżej.

Myślę, że 1godz. i kwadrans przelotu z przesiadką wygodniejszą niż przesiadka na drugą linię metra, to w chwili obecnej jedyna bezinwestycyjna możliwość dołączenia Mielca do kolei aglomeracyjnej.

22:48, 03.01.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SeniorSenior

0 0

Tak z przesiadką w Dębicy, tylko to było na III peronie, jeździłem z Tuszowa do Rzeszowa co niedzielę na studia do WSI a potem PRZ. Władziu też pewnie pamięta.
Te propozycje "Braciszka" z tą przesiadką przez peron to nawet dla mnie (65+) są ok.

22:58, 03.01.2021

nowynowy

0 0

wydaje mi się że marszałek zapomniał o Mielcu

09:40, 26.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%