Zamknij
REKLAMA

Wojewoda o jesiennej strategii walki z koronawirusem

15:08, 15.09.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Jesienna strategia walki z koronawirusem to temat dzisiejszej konferencji prasowej wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Jak podkreśliła wojewoda, w związku z przygotowaniem do jesiennej fali zachorowań została opracowana strategia Ministra Zdrowia, która jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. W okresie jesienno-zimowym będziemy mieli do czynienia z wieloma czynnikami wpływającymi na stan zdrowia ludności, w tym z nałożeniem się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Jedną ze zmian jest to, że do systemu testowania pacjentów zostaną włączeni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Główne cele w tym obszarze to skoncentrowanie testowania na pacjentach, którzy mają objawy oraz ochrona grup ryzyka. 

Wojewoda omówiła również kwestię dotyczącą powstania trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego. Pierwszy obejmuje placówki będące w tzw. sieci szpitali:

– W każdym z takich szpitali istnieje obowiązek stworzenia izolatek. Są to miejsca przeznaczone dla osób podejrzanych o zainfekowanie koronawirusem. W naszym województwie takich miejsc izolacyjnych jest 160 – powiedziała wojewoda.

W poziomie drugim znajdują się oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19.

– Opiekę dla osób, u których został potwierdzony koronawirus zapewniają odziały zakaźne, które w naszym województwie dają łącznie 260 miejsc. Znikają tym samych szpitale jednoimienne – podkreśliła wojewoda.

Na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. Na Podkarpaciu dodatkowych świadczeń w tym zakresie udziela Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej  w Rzeszowie.

– Jeśli chodzi o działania prewencyjne w dalszym ciągu podstawę stanowią dystans społeczny, dezynfekcja oraz maseczki i o tym każdy z nas powinien pamiętać – dodała wojewoda Ewa Leniart.

Do tej port w województwie podkarpackim potwierdzono badaniami laboratoryjnymi  2 979 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 2 332 osób wyzdrowiało. 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA